ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Իսպանիայի Թագավորությունում է:
Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Իսպանիայում կմասնակցի Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովին:
Համաժողովը եվրոպական խորհրդարանների միջեւ կարծիքների, տեղեկատվության եւ փորձի փոխանակման հարթակ է, որը նպաստում է խորհրդարանների աշխատանքներին, աջակցում նրանց համագործակցությանը եւ վերահսկում ԵՄ միջխորհրդարանական գործունեության համակարգումն ամենաբարձր մակարդակով:

The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan is on a working visit to the Kingdom of Spain.
The delegation led by Alen Simonyan will participate in the Conference of Speakers of the European Union Parliaments (EUSC) in Spain.
The Conference is a platform for the exchange of opinions, information and experience between the European Parliaments, which promotes the work of Parliaments, supports their cooperation and monitors the coordination of the EU inter-parliamentary activities at the highest level.
The NA President’s speech and a number of bilateral meetings are planned within the framework of the Conference.