ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը եւ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանն ապրիլի 22-ին ընդունել են ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի աշխատակազմի ավագ փորձագետ Հանա Թոբուրնին:
Հայ խորհրդարանականները խոսել են տարածաշրջանում տիրող անվտանգային իրավիճակից, ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումները:
ԱԺ պատգամավորներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից հայ բնակչության բռնի տեղահանումից հետո վերջիններիս մարդասիրական խնդիրներին, փախստականների կարիքների հոգալուն ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերին: Այս համատեքստում հայ խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը` օժանդակություն ցուցաբերելու համար, ընդգծել միջազգային գործընկերների շարունակական աջակցության անհրաժեշտությունը:
Հյուրին ներկայացվել է նաեւ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Քննարկվել են հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական կապերին, մասնավորապես արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

22 апреля председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян и заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции М.Галстян приняли старшего эксперта аппарата Комиссии по международным отношениям Сената США Хану Тобурн.
Армянские парламентарии представили ситуацию с безопасностью в регионе, позиции армянской стороны по процессу нормализации отношений Армения-Азербайджан и Армения-Турция.
Депутаты НС коснулись гуманитарных проблем армянского населения после вынужденного переселения из Нагорного Карабаха, реализуемых Правительством РА программ по удовлетворению нужд беженцев. В этом контексте армянские парламентарии поблагодарили правительство США за оказанную помощь и подчеркнули необходимость последовательного содействия международных партнеров.
Гостье также был представлен разработанный Правительством РА проект “Перекресток мира”.
Обсуждены вопросы армяно-американских межпарламентских связей, в частности сотрудничества между комиссиями по внешним отношениям.