2023 թ. հունիսի 8-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառման 2023-2027 թթ. համալիր ծրագիրը: 2023 թ. իրականացված միջոցառումների վերաբերյալ խորհրդարանում ապրիլի 23-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ: Մասնակցել են պատգամավորներ, ոլորտը կարգավորող համապատասխան կառույցների, հասարակական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների, հավասար հնարավորությունների ապահովման համար լրացուցիչ ջանքեր ներդնելու անհրաժեշտություն կա»,- նշել է Զարուհի Բաթոյանը՝ կարեւորելով 2023 թ. տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքները:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է ոլորտում նախանշված առաջնահերթություններ: Նրա տեղեկացմամբ 2023 թ. ներդրվել եւ գործարկվել է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգ, որի ուղղությամբ իրականացվել են անձի ֆունկցիոնալությունը գնահատող բժիշկ մասնագետների վերապատրաստումներ: 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ֆունկցիոնալության գնահատում է անցել 11.109 անձ, հաշմանդամություն է սահմանվել 9.683 անձի նկատմամբ: Խոսելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց մատուցվող ծառայությունների բարելավման մասին՝ նախարարն անդրադարձել է համայնքահեն ծառայություններին, տնային խնամքի ընդլայնմանը վերաբերող ծրագրերին, դրանց իրազեկման աշխատանքներին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ համալիր ծրագրում կա երկու հիմնական ուղղություն. հաշմանդամություն ունեցող բոլոր անձանց որակյալ ներառական կրթության իրավունքի ապահովում կրթության բոլոր մակարդակներում եւ մշակութային իրավունքների խթանում ու ապահովում: Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է ուսումնական հաստատություններում մատչելիության եւ խելամիտ հարմարեցումների ապահովման միասնական մեխանիզմների, ժեստերի լեզվի լրացուցիչ կրթական ծրագրերի ներդրմանը: Նախարարը ներկայացրել է նաեւ թանգարաններում, գրադարաններում եւ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության բնագավառում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի հիմունքներով իրականացվող ծրագրերը:
Համալիր ծրագրի շրջանակում 2023 թ. իրականացված աշխատանքներին է անդրադարձել ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը: Նա ներկայացրել է տվյալներ հաշմանդամություն ունեցող անձանց պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության, սպասարկման ծառայությունների մասին:
Հասարակական արտադրական նշանակության շենք-շինությունների մատչելիության ապահովման ծրագրով իրականացված աշխատանքների մասին խոսել է  Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը:
Զեկուցողները շնորհակալություն են հայտնել նման ձեւաչափով քննարկում կազմակերպելու, հաշվետվություն ներկայացնելու հնարավորություն ընձեռելու համար, որոնք օգնում են հետագա աշխատանքներն առավել արդյունավետ եւ թիրախային պլանավորելու համար: Նրանք պատասխանել են նաեւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հարցերին:

On June 8,2023, the RA Government approved the complex programme for 2023-2027 Social Inclusion of Persons with Disabilities. On April 23, a work debate was held in the Parliament regarding the measures implemented in 2023, at the initiative of the member of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan. MPs, the representatives of the relevant structures regulating the sector, and a number of public organizations participated in it.
“There is a necessity to make additional efforts to ensure the rights and equal opportunities of people with disabilities,” Zaruhi Batoyan mentioned, highlighting the works carried out in different fields in 2023.
The Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan presented the priorities in the field. According to him, in 2023 a new system for assessing the person's functionality was introduced and implemented, in the direction of which trainings of medical specialists assessing the person's functionality were carried out. As of December 31, 2023, 11.109 people have passed functional assessment, 9.683 people have been diagnosed with disability.
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan informed that there are two main directions in the complex programme: Ensuring the right of all persons with disabilities to quality inclusive education at all levels of education and promoting and ensuring cultural rights.
Within the framework of the complex programme, the RA Deputy Minister of Health Artak Jumayan touched upon the implemented works of 2023. He presented data on state-guaranteed free medical care and maintenance services for persons with disabilities.
The Deputy Chairman of the Urban Development Committee Davit Grigoryan spoke about the works carried out under the programme of ensuring the accessibility of public production buildings.
The rapporteurs expressed their gratitude for organizing a debate in such a format, providing the opportunity to present a report, which help to plan the future work more efficiently and targeted. They also answered the questions of the representatives of non-governmental organizations.