Հոկտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ լիագումար նիստի շրջանակներում ՀՀ Աժ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Աժ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը մի քանի հանդիպումներ ունեցավ:
Ձեւավորված ավանդույթի համաձայն՝ ԵԽԽՎ-ում  Սերբիայի պատվիրակության ղեկավար Միլոշ  Ալիգրուդիչի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նստաշրջանում եղած փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի հետ կապված համագործակցության հնարավորությունները: Կրկին երկու կողմերն էլ ընդգծեցին, որ պատրաստակամ են մյուս կողմին հետաքրքրող ցանկացած հարցի վերաբերյալ լիարժեք աջակցություն ցույց տալ: Քննարկվեցին Կոսովոյի խնդրին նվիրված զեկույցը նստաշրջանի օրակարգից հանելու դրդապատճառները, քննարկվեց նաեւ քաղաքական հանձնաժողովում հոկտեմբերի 5-ի օրակարգում գտնվող Հարավային Կովկասի կայունության պակտի վերաբերյալ Ադրիան Սեւերինի ներկայացրած զեկույցի վերաբերյալ միասնական դիրքորոշման հարցը: Սերբիայի պատվիրակության ղեկավար  Միլոշ Ալիգրուդիչը պատրաստակամություն հայտնեց ըստ ամենայնի աջակցել Հայաստանի պատվիրակությանը այդ հարցում: Քննարկվեց նաեւ ԵԽԽՎ կանոնակարգում առկա մեխանիզմների օգտագործման հնարավորությունը այս կամ այն հարցի լուծման համար:
ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովում Հարավային Կովկասի խաղաղության պակտի հարցով զեկուցող Ադրիան Սեւերինի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հարավային Կովկասի կայունության պակտի բանաձեւի եւ հանձնարարականի նախագիծը: Արված երկու առաջարկությունները պարոն Սեւերինն ընդունեց, միաժամանակ նրան ասվեց, որ զեկուցողի հուշագրում Հարավային Կովկասի ընթացիկ իրավիճակը ներկայացնող տեղեկություններում կան ձեւակերպումներ, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը եւ պարոն Սեւերինը խոստացավ հանձնաժողովի նիստից հետո համապատասխան շտկումներ անել ու փաստաթղթի հետագա ընթացքի ժամանակ հուշագիրը եւս լիովին համապատասխանեցնել իրավիճակին: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ քանի որ պարոն Սեւերինն այդ առաջարկությունները ընդունում է, հայկական կողմը կպաշտպանի զեկույցի բանաձեւի եւ հանձնարարականի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի եւ Ագոյի խմբի ղեկավար Պեր Սյոգրենի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչները: Պարոն Թորոսյանը մանրամասն ներկայացրեց պարտավորությունների կատարման ընթացքը՝ զեկուցողների վերջին այցից հետո: Ներկայացվեց նաեւ, թե սահմանադրական փոփոխություններից հետո ինչ քայլեր են կատարվել այդ փոփոխություններն օրենքներում արտացոլելու ուղղությամբ եւ ինչպիսին է ընթացքը այն մոտ հինգ տասնյակ օրենքների ընդունման, որոնք հետեւանք են սահմանադրության փոփոխությունների եւ որոնց վերաբերյալ կար կառավարության կազմած ժամանակացույցը: Ագոյի խմբի անդամներին հատկապես հետաքրքրում էր այն տասն օրենքների հետ կապված իրավիճակը, որոնց ցուցակը վերջին այցի ժամանակ իրենք փոխանցել էին խորհրդարանին: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ վեց օրենքներ արդեն ընդունվել են, օրենքներից մեկը քննարկվել եւ մերժվել է (Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին օրենքը), որովհետեւ ուներ մի շարք թերություններ, բայց մինչեւ տարեվերջ խորհրդարանն, այնուամենայնիվ, այդ օրենքը կընդունի: Արդեն ընդունված եւ գործող օրենքները ուղարկվել են ԵԽ փորձագետների փորձաքննությանը, որոնց վերաբերյալ ստացվել է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Մատթեո Սորինասի նամակը, որ այդ օրենքները փոխանցվել են փորձագետներին: Ներկայացվեցին նաեւ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները: Ագոյի խմբի անդամներին հետաքրքրում էր իրավիճակը ընտրական գործընթացի խնդիրների վերաբերյալ՝ ընտրացուցակների վիճակը, ընտրական հանձնաժողովների կազմավորման կարգը, քվեարկության գործընթացը: Մանրամասն ներկայացվեցին այն մոտեցումները, որ նախագծում կան: Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչները իրենց գոհունակությունը հայտնեցին վերջին քննարկումների ժամանակ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծում առկա մի շարք խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Ագոյի խմբի անդամները նշեցին, որ երբ Երեւանում էին, առաջարկել են խոշտանգումների կանխարգելման հանձնաժողովի Հայաստանին վերաբերյալ զեկույցը հրապարակել:
Ագոյի խմբի նախագահ Պեր Սյոգրենը գոհունակություն հայտնեց, որ սահմանադրական փոփոխությունները բավականին արդյունավետ արտացոլվում են օրենքներում եւ այդ ամենը ակնհայտորեն կնպաստի Հայաստանում ժողովրդավարության խորացմանը եւ մարդու իրավունքների հարգմանը: Միաժամանակ նա հույս հայտնեց, որ հետագա զարգացումները կնպաստեն, որ 2007 թ. խորհրդարանական ընտրությունները բավարարեն բոլոր միջազգային չափանիշներին:
Առաջիկայում Երեւանում կայանալու է արդարադատության նախարարների համաժողով, որին մասնակցելու է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համերբերգը: Նրա խնդրանքով տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պարոն Թորոսյանն իրազեկեց Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում վերջին զարգացումների մասին. հատկապես շեշտը դրվեց սահմանադրական փոփոխություններից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ մասնավորապես Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավունք ունեցողների շրջանակի ընդլայնմանը: Ներկայացվեց, որ քաղաքացիները հուլիսի 1-ից իրավունք են ստացել դիմել ՍԴ եւ արդեն մեկուկես տասնյակ գործեր կան, որոնք քննարկվել են ու քննարկվելու են մինչեւ տարեվերջ: Պարոն Համերբերգին հետաքրքրում էր հեռուստատեսության եւ ռադիոյի օրենքի հետ կապված իրավիճակը, նրան ներկայացվեց, որ նախագիծն ունի թերություններ, սակայն քանի որ հետեւանք է սահմանադրական փոփոխությունների եւ ունի կարեւոր նշանակություն էլեկտրոնային զանգվածային լրատվամիջոցների գործունեության կարգավորման առումով, նախագիծն անպայման կվերամշակվի եւ ճիշտ կլինի մինչեւ տարեվերջ այն ընդունել: Նրան ներկայացվեց այն հարցադրումը, որ անկախ այն բանից, թե ինչ լուծում կստանա Ղարաբաղյան խնդիրը եւ մասնավորապես ինչպիսին կլինի Ղարաբաղի կարգավիճակը, ճիշտ կլինի, որ Լեռնային Ղարաբաղում ու ընդհանրապես ԵԽ տարածքի հակամարտությունների գոտիներում աչքաթող չարվի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԼՂՀ Ազգային ժողովը օրենքների ընդունման ժամանակ հաշվի է առնում այն մոտեցումները, որ Եվրոպայի խորհուրդը ներկայացնում է, առաջարկվեց, որ հակամարտության տարածքները աչքաթող չարվեն, որովհետեւ այդ տարածքներում ապրող բնակչությունը արդեն իսկ պատերազմների հետեւանքով ունեցել է զգալի կուրուստներ, բավականաչափ տուժել է եւ ճիշտ չի լինի, որ մարդիկ իրենց ուշադրությունից դուրս զգան եւ պետք են անհրաժեշտ շփումներ: Ճիշտ կլինի նաեւ, որ ԵԽ համապատասխան կառույցները համագործակցեն ԼՂՀ ներկայացուցիչների հետ: Պարոն Համերբերգը հարցադրումը համարեց հետաքրքիր, թեպետ ինքը չի զբաղվում հակամարտության գոտիներում խաղաղության հաստատման կամ կարգավիճակների հարցերով, բայց մարդու իրավունքները կարեւոր խնդիր է եւ հարկ է գտնել հնարավորություններ այս ուղղությամբ համագործակցության ծավալման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի, ԵԽ ներքո գործող Ղարաբաղի խնդրով զբաղվող ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ լորդ Ռասել Ջոնսթոնի, ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սամադ Սեիդովի հետ հանդիպման ընթացքում պարոն Ջոնսթոնը նշեց, որ հանձնաժողովի անդամների այցը տարածաշրջան ոչ բարենպաստ ժամանակ է ընկնում, եւ ավելի լավ կլինի այն հետաձգել եկող տարվան, իսկ մինչ այդ հունվարյան նստաշրջանի ընթացքում Ստրասբուրգում անցկացնել քննարկումներ, որին կմասնակցեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների անդամները: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց առաջիկայում ճշտել քննարկումների օրակարգը:
Հոկտեմբերի 3-ին կայացավ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցում էր Ստեփան Դեմիրճյանը: Զեկուցողները ներկայացրին իրենց Հայաստան այցի արդյունքները սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո անցած ժամանակամիջոցում, դրական գնահատվեց Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունը եւ հույս հայտնվեց, որ դրական փոփոխությունները հիմք կդառնան, որ 2007-ի խորհրդարանական ընտրությունները բավարարեն միջազգային չափանիշներին: Միաժամանակ հանձնաժողովին տեղեկացվեց, որ հեռուստստեսության եւ ռադիոյի մասին օրենքի փոփոխությունների նախագիծը առաջիկայում կլրամշակվի եւ կընդունվի: Հայաստանյան պատվիրակության անդամ Ստեփան Դեմիրճյանը կարեւորեց սահմանադրության բարելավումը, այնուհանդերձ ներկայացրեց ընդդիմության վերապահումները ընտրական գործընթացների վերաբերյալ, դժգոհությունը 2003 թ. ընտրությունների ժամանակ թույլ տրված խախտումների համար մարդկանց չպատժելու հետ կապված: Հանձնաժողովը վերահաստատեց, որ հոկտեմբերի 16-ին Երեւանում տեղի կունենա մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստ: Հանձնաժողովի նիստում նաեւ առաջարկ եղավ երեւանյան նիստի ժամանակ անդրադառնալ Ռուսաստան-Վրաստան հարաբերություններում լարվածության մեծացման խնդրին:
Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը, որտեղ առաջին անգամ ներկայացվել էր Հարավկովկասյան կայունության պակտի վերաբերյալ Ադրիան Սեւերինի զեկույցը եւ քննարկվում էին բանաձեւի ու հանձնարարականի նախագծերը: Բանաձեւի նախագծում կար արտահայտություն, որ Հարավային Կովկասի երկրները հեռանկար չունեն Եվրամիությանն անդամակցելու, Վրաստանի պատվիրակության անդամներն առաջարկում էին այդ արտահայտությունն ընդհանրապես հանել, զեկուցողը չէր համաձայնում, Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանի առաջարկությամբ ավելացվեց «առայժմ» բառը, որով հարցը լուծվեց: Իսկապես՝ առայժմ այդ ուղղությամբ որեւէքայլ չի արվել՝ փաստն արձանագրելու համար, եւ «առայժմ» նշանակում է, որ ցանկացած ժամանակ կարող է այդ հեռանկարն առաջանալ: Ընդունվեց նախնական նախագիծը եւ զեկույցը հետագայում կներկայացվի լիագումար նիստին:
Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ նաեւ ԵԽԽՎ միգրացիայի եւ փախստականների հանձնաժողովի նիստ, որտեղ քննարկվում էին Էյնարսոնի զեկույցին առնչվող առաջարկությունները: Ընդունվեց զեկույցի բանաձեւը: Հիշեցնենք, որ այս զեկույցը մեկ անգամ արդեն ներկայացվել էր եւ նախորդ բանաձեւում կային կոնկրետ դեպքեր. Հայաստանի պատվիրակությունն առաջարկել էր 1915 թ. ցեղասպանությունը եւս հիշատակել եւ հանձնաժողովը դրական կարծիք էր տվել առաջարկությանը, բայց ընդհանուր զեկույցը դուրս էր բերվել լիագումար նիստի քննարկումից եւ նոր զեկույց էր ներկայացվել: Նոր զեկույցում բանաձեւի մասում նման դեպքերի կոնկրետ արձանագրումներ չկային, բայց զեկույցի հուշագրում երկու կետում, նախօրոք ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ, 34րդ կետում նշվել էր. «միջազգային հանրությունը արդարացիորեն վրդովված էր 1894-1897 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի հալածման կապակցությամբ»: Իսկ 36-րդ կետում նշված է. «Մինչեւ առաջին համաշխարհային պատերազմը Օսմանյան կայսրությունում բնակվող հայերի թիվը հաշվում էր երկու միլիոն, ոոնց մեծ մասը կոտորվել կամ արտաքսվել են 1915-1923 թվականներին: Ձեր զեկուցողը (պարոն Էյնարսոնը) ողջունում է ՄԱԿ-ի կամ այլ միջազգային կազմակերպության հովանու ներքո գործող հետազոտման միջազգային հանձնաժողովի ստեղծման առաջարկները, որը կարող է նպաստել այդ ժամանակ տեղի ունեցածի պատմական ըմբռնմանն ու ընդունմանը: Եվրախորհրդարանն իր կողմից 1987 թ. ընդունել է հայկական հարցի քաղաքական լուծման վերաբերյալ բանաձեւ՝ ընդունելով եւ դատապարտելով հայերի ցեղասպանությունը»:
Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ մշակութային ժառանգության ենթահանձնաժողովի նիստը, որը քննարկեց փաստահավաք խմբի Հարավակովկասյան տարածաշրջան ժամանելու հարցը: Ադրբեջանի ներկայացուցիչները նիստից բացակայում էին, որը հանձնաժողովի անդամների վրդովմունքն առաջացրեց: Հայկական պատվիրակության կողմից ելույթ ունեցող Ստեփան Դեմիրճյանը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ էր եւ պատրաստ է ընդունել առաքելությանը եւ չի կարելի անվերջ այցը ձգձգել: Ինչ վերաբերում է ԼՂՀ այցելությանը, ապա այցի հետ կապված կազմակերպական հարցերը պետք է լուծել ԼՂՀ իշխանուիթյունների հետ, բնականաբար Հայաստանն ամեն ինչում կաջակցի: Պարոն Դեմիրճյանը վրդովմունք արտահայտեց ադրբեջանական կողմի պահվածքի վերաբերյալ, քանի որ նրանք խոչընդոտում են այցի կայացմանը: Որոշվեց մեկ ամիս ժամանակ տրամադրել Ադրբեջանին եւ դրական փոփոխություն չլինելու դեպքում նամակով արտահայտել ԵԽ հիասթափությունը նմանօրինակ պահվածքից:
Լիբերալների եւ դեմոկրատների ալիանսի կողմից նստաշրջանում հարկադիր տեղահանումների եւ էթնիկ զտումների զոհերի հիշատակման կենտոնի ստեղծման հարցի քննարկման ժամանակ ելույթ ունենալով պարոն Դեմիրճյանը խմբակցության անունից պաշտպանեց կենտրոնի ստեղծման գաղափարը: Նա ասաց, որ 20-րդ դարը գիտատեխնիկական նվաճումների դար լինելով հանդերձ նաեւ ցեղասպանությունների ու համաշխարհային պատերազմների դար էր: Նշվեց, որ անպատժելիությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, մասնավորապես ժամանակին հայոց ցեղասպանության չդատապարտումը հիմք տվեց Հիտլերին իրագործել իր դաժան հաշվեհարդարները եւ ասել, թե ո՞վ է հիշում հայերի ցեղասպանությունը: Նշվեց նաեւ, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի հայոց ցեղասպանությունը եւ այդ ճանաչումը նոր էջ կբացի երկու ժողովուրդների հարաբերությունների պատմության մեջ:
ԵԽԽՎ լիագումար նիստում այս հարցի շուրջ ելույթ ունենալով՝ Հայաստանի պատվիրակության անդամ Արմեն Ռուստամյանը նշեց, որ էթնիկ զտումների լավագույն օրինակ է հայ ժողովրդի ողբերգությունը, որի մասին այսօր շատերը գիտեն իբրեւ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության: Աշխարհի ու Եվրոպայի շատ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ արդեն ընդունել ու դատապարտել են իր մասշտաբներով մարդկության դեմ գործված այդ հրեշավոր ոճրագործությունը: Բայց եղել է ժամանակ, երբ շատերը ոչ միայն կողմնակի դիտորդի դերում էին, այլեւ հայերին հորդորում էին անցյալը մոռանալ ու առաջ նայել: Եվ չմոռացողներից մեկն էլ Ադոլֆ Հիտլերն էր, որ հիշում էր հայերի ցեղասպանությունը՝ այն իբրեւ հոլոքոստ կրկնելու համար: Մարդկությունը հերթական անգամ պատժվեց իր ամնեզիայի համար: Այսօր արդեն վստահորեն կարելի է ասել, որ կճանաչի Թուրքիան հայոց ցեղասպանությունը, թե ոչ, դա առանձին հարց է, բայց միանգամայն ակնհայտ է, որ ցեղասպանության փաստը արդեն դարձել է ոչ միայն հայ ժողովրդի հիշողության մասը, այլեւ՝ համընդհանուր մարդկային հիշողության մասը: Ամնեզիայից պակաս վտանգավոր չէ, երբ փորձեր են արվում այդ ընդհանուր հիշողության մեջ խցկել իրողություններ, որ ոչինչ ընդհանուր չունեն ճշմարտության հետ եւ դրա նպատակը շատ պարզ է՝ փսատերը ենթարկել սեփական շահերին, սրբագրել պատմությունը, ջնջել ականատեսների հիշողությունները եւ ստեղծել իրենց շահերին համապատասխանող վիրտուալ հիշողություն: Այնուհանդերձ անհնար է ամեն ինչ այնպես աղավաղել, որ ոչ ոք չիմանա ինչպես, օրինակ Սովետական Ադրբեջանում հայտնվեցին Նախիջեւանի եւ Ղարաբաղի տարածքները: Ինչ էթնիկ զտումների մասին կարող է խոսել Ադրբեջանը, երբ բոլորին հայտնի է, որ Նախիջեւանում ոչ մի հայ չի մնացել այնտեղ ապրող 40 տոկոս հայերից՝ եւ դա դեռ ղարաբաղյան պատերազմից շատ առաջ: Կամ՝ ինչպես է Ադրբեջանը Հայաստանին ագրեսոր անվանում, երբ բոլորին հայտնի է, թե ով ու ինչպես է սկսել պատերազմը: Ինչպես է պատրաստվում բացատրել հայերի նկատմամբ իբրեւ թե խաղաղ տրամադրված Ադրբեջանում իրադարձությունների ամենասկզբում սարսափելի ջարդերը Սումգայիթում, Կիրովաբադում, ապա նաեւ Բաքվում, որոնց հաստատումները տրված են նաեւ դատական եզրակացություններով՝ ի տարբերություն մերկապարանոց հայտարարությունների, որ հնչում են լիագումար նիստերի դահլիճում: Իհարկե, հազարավոր ադրբեջանցիներ պատերազմի զոհեր են դարձել, բայց չի կարելի կոծկել ճշմարտությունը, որ նրանք զոհ են դարձել սեփական իշխանությունների կազմակերպած ագրեսիային: Եվ չի կարելի այդ ճշմարտությունը կոծկել հատկապեսնոր արգրեսիաներ նախապատրաստելու ու արդարացնելու միտումով: Պարոն Ռուստամյանը հույս հայտնեց, որ կենտրոնի ստեղծումը մարդկությանը կօգնի խուսափել ողբերգությունների կրկնությունից եւ թույլ չի տա աղավաղել հիշողությունն ու պատմությունը:
Հայաստանի պատվիրակության անդամ Արտաշես Գեղամյանը ելույթ ունեցավ Իրավիճակը Բալկաններում եւ Բալկանյան իրավիճակի վերաբերյալ ընդհանուր քաղաքականությունը հարցի շուրջ: Նա նշեց, որ Բալկաններին վերաբերող քաղաքական իրավիճակը հիշեցնում է 1918 թվականը, որ առաջին համաշխարհային պատերազմի վերջին փուլն էր: Պարոն Գեղամյանը հիշեցրեց ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի խոսքերը՝ «Յուրաքանչյուր ժողովուրդ իրավունք ունի ընտրելու ինքնիշխանության իր համար նախընտրելի տարբերակը» եւ նշեց, որ եթե 1915 թ. Եվրոպայում կար 17 պետություն, 1920 թ.՝ 24, իսկ 2006 թ.՝ արդեն 46: Պարոն Գեղամյանը նշեց, որ Մոնտենեգրոն հանրաքվեի արդյունքում անկախություն ստացավ, նույնը կարող է լինել եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում:
Ելույթ ունենալով նաեւ Եվրոպայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման հարցի շուրջ՝ պարոն Գեղամյանը նշեց, որ այս հարցի քննարկման ընթացքում ԵԽԽՎ-ից ակնկալվում են պատասխաններ աշխարհի տնտեսական զարգացման արդիական խնդիրների շուրջ. մասնավորապես ինչ է առաջարկում ԵՏՀԶԿ-ն գլոբալացման բարդացող մարտահրավերների դեմ (գլոբալ էներգետիկ անվտանգության ապահովման, 21-րդ դարի համաճարականերից պաշտպանվելու համար, սովի ու անգրագիտության դեմ, կլիմայի համընդհանուր ջերմացման եւ այլն): Պարոն Գեղամյանը նշեց, որ այս եւ այլ խնդիրների լուծումը ԵՏՀԶԿ անդամ երկրների տնտեսական զարգացման մեջ է եւ պետք է հաշվի առնել, թե այդ տնտեսական զարգացումը որքան է հաշվի առնում մնացած երկրների շահերը, որքանով է նրանց պաշտպանում գլոբալացման բացասական հետեւանքներից:

4 и 5 октября в рамках пленарного заседания ПАСЕ в Страсбурге состоялось несколько встреч Председателя НС РА, руководителя делегации НС в ПАСЕ Тиграна Торосяна.
Согласно установившейся традиции, в ходе встречи с руководителем делегации Сербии Милошем Алигрудичем обсуждались возможности сотрудничества, связанные с вопросами, представляющими на сессии взаимный интерес. Вновь обе стороны подчеркнули, что готовы по любому вопросу  оказать всестороннее содействие другой стороне. Обсуждены были причины снятия с повестки дня сессии  доклада по проблеме Косово, обсуждался также вопрос единой позиции по представленному докладу Адриана Северина по Пакту стабильности на Южном Кавказе, находящемуся в политической комиссии в повестке дня  5 октября. Руководитель делегации Сербии М.Алигрудич  выразил готовность всячески содействовать делегации Армении в этом вопросе. Обсуждена была также возможность использования существующих в регламенте ПАСЕ механизмов для решения того или иного вопроса.
В ходе встречи в комиссии ПАСЕ по политическим вопросам с докладчиком по вопросу Пакта стабильности на Южном Кавказе А.Северином  обсуждался проект резолюции и рекомендации по Пакту стабильности Южного Кавказа. Два сделанных предложения г-н Северин принял; одновременно ему было сказано, что в меморандуме докладчика в сведениях  о текущем положении на Южном Кавказе есть формулировки, которые не соответствуют действительности, и г-н Северин обещал после заседания комиссии внести соответствующие поправки и при дальнейшем продвижении документа привести меморандум  также в полное соответствие с ситуацией. Г-н Торосян отметил, что поскольку  г-н Северин принимает эти предложения, армянская сторона  поддержит проект резолюции и рекомендации доклада.
Во встрече Председателя НС РА, руководителя делегации Армении в ПАСЕ Тиграна Торосяна и руководителя Группы Аго Пера Сьогрена участвовали представители Венецианской комиссии. Г-н Торосян подробно представил ход выполнения обязательств после последнего визита докладчиков. Представлено было также, какие шаги проделаны после конституционных поправок по отражению этих изменений в законах и каков ход принятия тех почти пяти десятков законов, явившихся итогом конституционных поправок и по которым был составленный правительством график. Членов Группы Аго особенно интересовало состояние тех десяти законов, список которых они передали парламенту во время последнего визита. Г-н Торосян отметил, что 6 законов уже приняты, один из законов обсужден и отклонен (Закон о телевидении и радио), так как имел ряд недостатков, но до конца года парламент, тем не менее, примет этот закон. Уже принятые и действующие законы отосланы на экспертизу  СЕ - получено  письмо Генерального секретаря Матео Соринаса, что эти законы переданы экспертам. Представлены были также изменения Избирательного кодекса. Членов Группы Аго интересовало положение по проблемам избирательного процесса: состояние избирательных списков, порядок формирования избирательных комиссий, процесс голосования. Подробно было представлены  имеющиеся в проекте подходы. Представители  Венецианской комиссии во время последних дебатов выразили свое удовлетворение решением ряда проблем,  существовавших в проекте поправок Избирательного кодекса. Члены Группы Аго отметили, что когда были в Ереване, предложили опубликовать касающийся Армении доклад комиссии по предупреждению пыток.
Председатель Группы Аго П.Сьогрен выразил удовлетворение тем, что конституционные изменения довольно эффективно отражены в законах и все это будет явно способствовать углублению демократии и уважению прав человека в Армении. В то же время он выразил надежду, что дальнейшие развития будут содействовать тому, чтобы парламентские выборы 2007 года удовлетворяли всем международным стандартам.
Вскоре в Ереване состоится форум министров юстиции, в котором будут участвовать комиссар по правам человека СЕ Томас Хамерберг. Во время встречи, состоявшейся по его просьбе, г-н Торосян информировал о последних развитиях в Армении в области прав человека: особенно был сделан упор на ситуацию, создавшуюся после конституционных поправок, – в частности, расширение круга лиц, имеющих право обращения в Конституционный Суд (КС). Было представлено, что с 1 июля граждане получили право обращения в КС и уже есть полтора десятка дел, которые обсуждены и будут обсуждены до конца года. Г-на Хамерберга интересовала ситуация с законом о телевидении и радио; ему было сказано, что проект имеет недостатки, но так как является следствием конституционных изменений и имеет важное значение в плане регулирования  деятельности электронных СМИ, проект обязательно будет переработан и будет верным принять его до конца года. Ему был поставлен вопрос, что, независимо  от того, какое решение получит проблема Карабаха и, в частности, каким будет статус Нагорного Карабаха, правильным будет, чтобы в Нагорном Карабахе и вообще в зонах конфликтов на территории СЕ не была упущена защита прав человека. С учетом  того обстоятельства, что при принятии законов Национальное Собрание НКР учитывает подходы, представляемые Советом Европы, было предложено не игнорировать территории конфликта, потому что живущее на этих территориях население уже имело в итоге войн значительные потери, достаточно пострадало и будет неверным, когда люди почувствуют себя  лишенными внимания, необходимы контакты. Правильным было бы, если соответствующие структуры  СЕ сотрудничали с представителями НКР. Г-н Хамерберг посчитал интересной постановку вопроса, хотя он и не занимается вопросами установления  мира  или статусов  в  конфликтных  зонах, но права человека – важная проблема и необходимо найти возможности для налаживания сотрудничества в этом направлении.
В ходе встречи Председателя НС РА, руководителя  армянской делегации в ПАСЕ Т.Торосяна, председателя занимающейся проблемой Карабаха временной комиссии СЕ лорда Рассела Джонстона и руководителя делегации Азербайджана в ПАСЕ С.Сеидова    г-н Джонстон отметил, что визит членов комиссии в регион падает на неблагоприятный период и будет лучше отложить его на будущий год, а до этого в ходе январской сессии провести в Страсбурге дебаты, в которых будут участвовать члены делегаций Армении и Азербайджана. Достигнута договоренность уточнить в предстоящее время повестку дня обсуждений.
3 октября состоялось заседание мониторинговой комиссии ПАСЕ, в котором участвовал Ст.Демирчян. Докладчики представили итоги своей поездки в Армению в период после референдума по конституционным поправкам, позитивно было оценено сотрудничество с Национальным Собранием и выражена надежда, что положительные изменения станут основой для  того, чтобы парламентские выборы 2007 года  удовлетворяли международным критериям. Вместе с тем комиссия была уведомлена, что проект изменений закона о телевидении и радио  в предстоящее время будет доработан и принят. Член армянской делегации Ст.Демирчян отметил важность реформирования Конституции, затем представил оговорки оппозиции по избирательным процессам, связанные с тем, что не были наказаны люди, повинные  в допущенных на выборах 2003 года нарушениях. Комиссия подтвердила, что 16 октября в Ереване состоится  заседание мониторинговой комиссии. На заседании комиссии было сделано предложение во время ереванского заседания обратиться также к проблеме обострения отношений Россия-Грузия.
5 октября состоялось заседание комиссии  ПАСЕ по политическим вопросам, где впервые был представлен доклад А.Северина по Южнокавказскому пакту стабильности и обсуждались проекты резолюции и рекомендации. В проекте резолюции есть выражение, что страны Южного Кавказа не имеют перспективы стать членами Евросоюза; члены делегации Грузии предлагали вообще снять это выражение, но докладчик не соглашался; по предложению руководителя делегации Армении Т.Торосяна было добавлено слово “пока что”, которым вопрос разрешился. Действительно, в этом направлении для фиксации факта  еще не сделано какого-либо шага и “пока что” означает: в любой момент эта перспектива может возникнуть. Был принят предварительный проект, и доклад впоследствии будет представлен на пленарном заседании.
5 октября состоялось также заседание комиссии ПАСЕ по миграции и беженцам, где обсуждались предложения, касающиеся доклада Эйнарсона. Принята была резолюция доклада. Напомним, что этот доклад уже однажды представлялся и в предыдущей резолюции были конкретные случаи: делегация Армении предлагала упомянуть также Геноцид армян 1915 года и комиссия выразила положительное мнение  по предложению, но общий доклад был выведен за рамки дебатов пленарного заседания и представлен новый доклад.
В новом докладе в части резолюции не были конкретно запротоколированы  подобные случаи, но в меморандуме доклада,  в двух пунктах, по заранее достигнутой договоренности, в пункте 34 указано: “международное сообщество справедливо возмущено в связи с преследованием армян в Османской империи в 1894-1897 гг.” А в пункте 36 отмечено: “До начала первой мировой войны количество проживавших в Османской империи армян насчитывало два миллиона, большая часть которых вырезана или депортирована в 1915-1923 гг. Ваш докладчик (г-н Эйнарсон) приветствует предложения о создании международной исследовательской комиссии, действующей  под эгидой  ООН или других международных организаций, которая может содействовать историческому пониманию и принятию свершенного в это время. Европарламент со своей стороны в 1987 г. принял резолюцию по политическому решению Армянского вопроса, принимая и осуждая Геноцид армян”.
5 октября состоялось заседание подкомиссии по культурному наследию, которая обсудила  вопрос прибытия в Южнокавказский регион  группы по сбору фактов. Представители Азербайджана отсутствовали на заседании, что вызвало негодование членов комиссии. Выступивший от имени армянской делегации Ст.Демирчян отметил, что Армения и ранее, и ныне готова принять миссию и нельзя все время откладывать визит. Что касается посещения НКР, то организационные вопросы, связанные с поездкой, должны решаться с властями Нагорного Карабаха; естественно, Армения будет содействовать во всем. Г-н Демирчян выразил возмущение поведением азербайджанской стороны, препятствующей визиту. Решено было предоставить Азербайджану один месяц и в случае отсутствия положительных подвижек выразить письмом разочарование Совета Европы подобным поведением.
Выступая во время обсуждения альянсом либералов и демократов вопроса создания Центра памяти жертв вынужденных переселенцев и этнических чисток, г-н Демирчян от имени фракции поддержал идею создания центра. Он сказал, что 20-й  век, будучи веком научно-технических достижений, вместе с тем явился веком геноцида и мировых войн. Отмечено было, что безнаказанность порождает новые преступления, в частности неосуждение в свое время Геноцида армян стало основой для осуществления Адольфом Гитлером его жестоких  расправ и позволило сказать: “Кто же помнит Геноцид армян?” Отмечено было также, что Турция должна признать Геноцид армян, и это признание откроет новую страницу в истории отношений двух народов.
Выступив на пленарном заседании ПАСЕ по этому вопросу, член делегации Армении А.Рустамян отметил, что ярким примером этнических чисток является трагедия армянского народа, о которой сегодня многие знают как о Геноциде армян в Османской империи. Многие страны мира и Европы, международные организации приняли и осудили это чудовищное по своим масштабам преступление против человечества. Но было время, когда многие были не только в роли стороннего наблюдателя, но и призывали армян забыть прошлое и смотреть вперед. И одним из не забывших был Гитлер, который помнил Геноцид армян – для  повторения его в Холокосте.  Человечество в очередной раз поплатилось за свою амнезию. Сегодня уже с уверенностью можно сказать, что признает  Турция или нет Геноцид армян – это отдельный вопрос, но совершенно  очевидно, что факт геноцида уже стал не только частью памяти армянского народа, но и частью всеобщей человеческой памяти. Не менее опасно, чем амнезия, когда делаются попытки в эту всеобщую память  втиснуть реальности, ничего общего не имеющие с истиной, и цель их вполне ясна – использовать факты в своих интересах, откорректировать историю, стереть воспоминания очевидцев и создать соответствующую их интересам виртуальную память. Тем не менее невозможно исказить все настолько, чтобы никто не знал, например, каким образом территории Нахичевана и Карабаха оказались в составе Советского Азербайджана. О каких этнических чистках может говорить Азербайджан, когда всем известно, что в Нахичеване из 40% проживавших там армян не осталось ни одного армянина, и это задолго до карабахской войны. Или: как Азербайджан называет Армению агрессором, когда всем известно, кто и как начал войну? Как собирается вроде бы миролюбиво настроенный Азербайджан объяснить имевшие место в самом начале событий ужасные погромы армян в Сумгаите, Кировабаде, а затем и в Баку, подтверждения которых даны и в судебных заключениях, в отличие от неприкрытых заявлений,  звучащих в зале пленарных заседаний. Конечно, тысячи азербайджанцев стали жертвами войны, но нельзя скрыть истину, что они стали жертвой агрессии, организованной собственными властями. И нельзя скрывать эту правду особенно с намерениями  подготовки и оправдания новых агрессий. Г-н Рустамян выразил надежду, что создание Центра поможет человечеству избежать повторения трагедий и не позволит искажать память и историю.
Член делегации Армении А.Гегамян выступил по вопросу положения на Балканах и общей политики по Балканской ситуации. Он отметил, что политическая ситуация  на Балканах напоминает  1918 год, ставший последней фазой первой мировой войны. Г-н Гегамян напомнил слова президента США Вудро Вильсона: “Каждый народ имеет право выбрать предпочтительный  для себя вариант  самостоятельности” и отметил, что если в 1915 г. в Европе было 17 государств, в 1920-м – 24, то в 2006-м – уже 46. Г-н Гегамян отметил, что Монтенегро (Черногория) в итоге референдума получила независимость, то же может быть и в случае с Нагорным Карабахом.
Выступая также по вопросу Европейского экономического сотрудничества и развития, г-н Гегамян отметил, что в ходе обсуждения этого вопроса от ПАСЕ ожидаются ответы по актуальным проблемам мирового экономического развития, в частности, что предлагает Организация экономического сотрудничества и развития Европы (ОЭСР) против  усложняющихся вызовов глобализации (обеспечение глобальной энергетической безопасности, защита от эпидемий 21-го века, голода и неграмотности, всеобщего потепления климата и др.). Г-н Гегамян отметил, что решение этих и прочих задач – в  экономическом развитии стран-членов ОЭСР и следует учитывать, насколько это экономическое развитие учитывает интересы остальных стран, защищает их от негативных последствий глобализации.