Հայաստանում Ֆրանսիայի տարվա շրջանակներում հանրապետությունում են գտնվում Ֆրանսիայի դոկտոր-իրավաբանների միության անդամները, որոնց հոկտեմբերի 6-ին ընդունեց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը: Հանդիպման առանցքում հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն էին, օրենսդրական, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները, սահմանադրական փոփոխություններից հետո Ազգային ժողովի լիազորությունների ընդարձակմանն առնչվող հարցերը եւ այլն:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի  մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը, ներկայացնելով հայ իրավաբանների միության ստեղծման պատմությունը, կարեւորեց Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի իրավաբանների միության անդամների հանդիպումը: Պարոն Պետրոսյանը հյուրերի խնդրանքով անդրադարձավ սահմանադրական փոփոխություններին: Նրա համոզմամբ` սահմանադրական փոփոխությունները ՀՀ Սահմանադրությունը համապատասխանեցրին միջազգային չափանիշներին: Տեղեկացվեց, որ սահմանադրական փոփոխություններով ավելացել է խորհրդարանի լիազորությունների ժամկետը, չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում նախատեսվում է ունենալ մինչեւ տասներկու մշտական հանձնաժողովներ` ներկա վեցի փոխարեն: Խստացվել են սպառողների եւ սեփականության իրավունքների պաշտպանությանը, ազատ տնտեսական մրցակցության ու մենաշնորհների վերացմանն ուղղված նորմերը: Ռաֆիկ Պետրոսյանը փաստեց, որ Ազգային ժողովը պետական պաշտոններում թեկնածուի նշանակման, մարդու իրավունքների պաշտպանի եւ արդարադատության խորհրդի անդամների ընտրության իրավունք ունի: Նա, կարեւորելով Սահմանադրությամբ ԱԺ պատգամավորի ձեռնարկատիրական գործունեությունն արգելելը, գտնում է, որ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելը խոչընդոտում է պատգամավորի օրենսդրական գործունեությանը: Նշվեց, որ հաջորդ տարվանից գործելու են մասնագիտացված`սնանկացման հարցերի եւ վարչական գործերի դատարաններ:
Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ բոլոր կարեւոր օրինագծերը մշակվում են եվրոպական կառույցների, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ անկախ փորձագետների մասնակցությամբ:
Ֆրանսիայի դոկտոր-իրավաբանների միության միջազգային հարցերով պատասխանատու Ժակ Վուիտոնը խորհրդարանի եւ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեությունը կարեւորեց ժողովրդավարության հաստատման տեսանկյունից: Պարոն Վուիտոնը զուգահեռներ անցկացրեց Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի պատմության, մշակույթների եւ օրենսդրության միջեւ` փաստելով, որ նմանությունները շատ են: Նա լիահույս է, որ նման հանդիպումները կնպաստեն երկու պետությունների իրավական համակարգերի զարգացմանը:
Պատասխանելով հյուրերի հարցերին` պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձավ նաեւ Վերահսկիչ պալատի իրավասություններին ու գործառույթներին, եվրոպական խարտիային համապատասխան ՏԻՄ-երի ձեւավորման կարգին, համամասնական եւ մեծամասնական ընտրակարգերին, դատական համակարգի բարեփոխումներին, քրեական օրենսգրքի դրույթներին եւ այլ հարցերի:
Զուգահեռներ անցկացվեց Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի դատաիրավական համակարգերի, օրենսդրության, ՀՀ ՍԴ-ի եւ Ֆրանսիայի պետական հարցերով զբաղվող իրավաբանական խորհրդի միջեւ:

В рамках Года Франции в Армении в республике находятся члены Союза докторов-правоведов Франции, которых 6 октября принял председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Р.Петросян. В центре внимания встречи были  армяно-французские отношения, реформы законодательной и судебно-правовой систем, вопросы, касающиеся расширения полномочий НС после конституционных поправок и др.
Председатель комиссии Р.Петросян, представляя историю создания Союза армянских правоведов, подчеркнул важность встречи юристов Армении и Франции. По просьбе гостей г-н Петросян обратился к конституционным изменениям. По его убеждению, конституционные поправки привели Конституцию РА в соответствие с международными критериями. Было сообщено, что по конституционным поправкам увеличен срок полномочий парламента, в Национальном Собрании четвертого созыва намечается иметь 12 постоянных комиссий вместо нынешних 6. Ужесточены защита прав потребителей и собственности, нормы, направленные на свободную экономическую конкуренцию и ликвидацию монополий. Р.Петросян отметил, что НС имеет право назначения  кандидата на государственные должности, выбора омбудсмена и членов Совета правосудия. Он, подчеркивая важность запрещения Конституцией депутату НС заниматься предпринимательской деятельностью, считает, что занятие бизнесом препятствует законодательной деятельности депутата. Отмечено было, что со следующего года будут действовать специализированные суды – по вопросам банкротства и административным делам.
Председатель комиссии отметил, что все важные законопроекты разрабатываются с участием независимых экспертов европейских структур, Венецианской комиссии, ОБСЕ.
Ответственный по международным вопросам Союза докторов-правоведов Франции Жак Вуитон подчеркнул важность деятельности парламента и Постоянной комиссии  по государственно-правовым вопросам с точки зрения утверждения демократии. Г-н Вуитон провел параллели между историей, культурами и законодательствами Армении и Франции, констатируя, что между ними много схожего. Он уверен, что подобные встречи будут способствовать развитию правовых систем двух государств.
Отвечая на вопросы гостей, председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам  обратился также к полномочиям и функциям Контрольной палаты, порядку формирования соответствующих европейской хартии органов местного самоуправления, к пропорциональной и мажоритарной избирательным системам, реформам судебной системы, положениям Уголовного кодекса и к другим вопросам.
Проведены были параллели между судебно-правовыми системами и законодательством Армении и Франции, Конституционным Судом РА и Юридическим советом Франции, занимающимся государственными вопросами.