ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է բարեկամ Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանին միջազգային տարբեր հարթակներում:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հունվարի 17-ին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը դատապարտելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտման եւ ագրեսիայի հետագա փորձերը կանխելու, Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման կոչ անելու եւ հայ բնակչության՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի իրավունքի երաշխավորումը պահանջելու վերաբերյալ» բազմակուսակցական բանաձեւի՝ բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունման համար: Սա շատ կարեւոր քայլ է հայ ժողովրդի համար»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը նշել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է ընդլայնել Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցող փոխգործակցության շրջանակը խորհրդարանական մակարդակում` ընդգծելով համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, անվտանգության եւ այլ ոլորտներում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադառնալով անվտանգային իրավիճակին Հարավային Կովկասում՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ֆրանսիացի խորհրդարանականների՝ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ուղեկցությամբ իրականացրած աշխատանքները, շնորհակալություն հայտնել  էթնիկ զտման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ տեղափոխված անձանց հումանիտար օգնություն տրամադրելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի պաշտպանողական կարողությունների զարգացման, անվտանգային եւ տնտեսական դիվերսիֆիկացման հնարավորությունների շուրջ:

25 апреля Председатель НС А.Симонян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Жильбером-Люком Девиназом.
Приветствуя гостей, спикер НС с удовлетворением отметил, что РА придает большое значение безусловной поддержке Армении со стороны дружественной Франции на различных международных площадках.
"Хотел бы поблагодарить Сенат Франции за принятую 17 января абсолютным большинством голосов различных фракций резолюцию “Об осуждении военного нападения Азербайджана на Нагорный Карабах, предотвращении будущих попыток агрессии и нарушения территориальной целостности РА, призыве к применению санкций против Азербайджана и требовании гарантий на право возвращения армянского населения в Нагорный Карабах”. Это очень важный шаг для армянского народа", - подчеркнул глава парламента.
Жильбер-Люк Девиназ отметил, что Франция готова расширить сферу сотрудничества, поддерживая Республику Армения на парламентском уровне, уделяя особое внимание сотрудничеству в образовании, культуре, безопасности и других сферах.
Стороны обсудили процесс либерализации визового режима Армения-ЕС, широкий спектр вопросов сближения отношений РА-ЕС.
Коснувшись ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, А.Симонян высоко оценил работу, проделанную французскими парламентариями в сопровождении миссии наблюдателей ЕС в Армении, и поблагодарил их за оказание гуманитарной помощи людям, переселенным из Нагорного Карабаха в РА в результате этнической чистки.
Собеседники обменялись мнениями по развитию обороноспособности Армении, возможностям безопасности и диверсификации экономики.