ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է բարեկամ Ֆրանսիայի անվերապահ աջակցությունը Հայաստանին միջազգային տարբեր հարթակներում:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հունվարի 17-ին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը դատապարտելու, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության խախտման եւ ագրեսիայի հետագա փորձերը կանխելու, Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման կոչ անելու եւ հայ բնակչության՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի իրավունքի երաշխավորումը պահանջելու վերաբերյալ» բազմակուսակցական բանաձեւի՝ բացարձակ մեծամասնությամբ ընդունման համար: Սա շատ կարեւոր քայլ է հայ ժողովրդի համար»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը նշել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է ընդլայնել Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցող փոխգործակցության շրջանակը խորհրդարանական մակարդակում` ընդգծելով համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, անվտանգության եւ այլ ոլորտներում:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադառնալով անվտանգային իրավիճակին Հարավային Կովկասում՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ֆրանսիացի խորհրդարանականների՝ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ուղեկցությամբ իրականացրած աշխատանքները, շնորհակալություն հայտնել  էթնիկ զտման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ տեղափոխված անձանց հումանիտար օգնություն տրամադրելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի պաշտպանողական կարողությունների զարգացման, անվտանգային եւ տնտեսական դիվերսիֆիկացման հնարավորությունների շուրջ:

On April 25, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the delegation led by the Head of the France-Armenia Friendship Group of the Senate of the Republic of France Gilbert-Luc Devinaz.
Welcoming the guests, the NA President noted with satisfaction that Armenia greatly highlights the unconditional support of friendly France to Armenia on the international different platforms.
“I would like to express my gratitude to the Senate of France for adopting on January 17 the multi-party Resolution by absolute majority On Condemning the Military Attack of Azerbaijan in Nagorno Karabakh, on Preventing the Violation of Territorial Integrity of the Republic of Armenia and the Further Attempts of Aggression, Calling on to Impose Sanctions against Azerbaijan and Requiring the Guarantee of the right of the return of the Armenian population to Nagorno Karabakh,” the Head of Parliament noted.
Gilbert-Luc Devinaz noted that France is ready to expand the framework of the interaction supporting the Republic of Armenia at the parliamentary level, underlining the cooperation in the spheres of education, culture, security and in other spheres.
The parties discussed the Armenia-EU visa liberalisation process and the large scope of issues on the rapprochement of the Armenia-EU relations.
Regarding the security situation in the South Caucasus, Alen Simonyan highly assessed the works done by the French parliamentarians accompanied by the EU Observation Mission in Armenia, thanked them for providing humanitarian assistance to the persons who moved from Nagorno Karabakh to the Republic of Armenia as a consequence of ethnic cleansing.
The interlocutors exchanged ideas on the development of defensive capacities, security and economic diversification opportunities.