ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախաձեռնության ընդունմամբ կապահովվեն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված սկզբունքները, եւ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահի եւ հանձնաժողովի անդամի հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցները կհամապատասխանեցվեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում համապատասխան պաշտոն զբաղեցնող անձանց հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցներին: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել:
Երկրորդ ընթերցմամբ հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Այն միտված է վարչական դատավարության ընթացքում դատավորների կողմից վեր հանված մի շարք ընթացակարգային խնդիրների լուծմանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում էլ ներկայացված փոփոխությունները հիմնականում ուղղված են Վարչական դատարանի ծանրաբեռնվածության թոթափմանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել քննարկված օրինագծերին:
Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթի քննարկումը լրամշակելու նպատակով հեղինակի առաջարկով հետաձգվել է մինչեւ երկու ամսով:
Հետաձգվել է նաեւ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հեղինակած ««Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը՝ կից օրենսդրական փաթեթով:
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը եւս հետաձգվել է:

At April 26 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the draft law on Addenda and Amendments to the law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions was debated in the second reading.
The principles established by Article 4 of the law will be provided by the adoption of the initiative and the coefficients of the calculation of the main salary of the Chairman of the Commission on Television and Radio and the Commission member will be complied with the coefficients of calculation of the main salary of the persons holding relevant position. As the Head of the Civil Service Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Vache Qalashyan informed, after being adopted in the first reading the draft was not amended.
The Committee also debated in the second reading the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Administrative Procedure Code and on Making Amendments and Addenda to the RA Code on Administrative Offences. It is aimed at the solution of a number of procedural problems raised by the judges during the administrative proceedings. During the period from the first to the second reading the presented amendments are mainly directed to relieving of the burden of the Administrative Court.
The debate of the package of drafts on Amending the law in Public Service and on Making Addenda and Amendments to the law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions authored by the Government was postponed up to two months by the author’s proposal.
The debate of the draft law on Making Addenda to the law on Investigative Committee of the Republic of Armenia with the attached legislative package authored by the deputy of the NA Armenia Faction Agnesa Khamoyan was also postponed.
The debate of the draft law on Making Amendments and Addenda the Code on RA Criminal Procedure in the second reading was also postponed.