ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն ապրիլի 26-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի հետ:
Հայ խորհրդարանականները, ողջունելով հյուրին, կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները եւ Եվրոպական միության ներկայությունը տարածաշրջանում:
Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը` հատկապես դժվարին ժամանակահատվածում Հայաստանին շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Տիգրան Աբրահամյանն էլ բարձր է գնահատել տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման ուղղությամբ ԵՄ ջանքերը:
Պատգամավորները խոսել են Լեռնային Ղարաբաղից հայաթափված ժողովրդի, նրանց խնդիրների եւ Ադրբեջանի բանտերում պահվող հայ գերիների վերադարձի կարեւորության մասին:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացին` ընդդիմադիր պատգամավորները ներկայացրել  են դրա վերաբերյալ իրենց տեսակետը, որը, ըստ իրենց, տարբերվում է իշխող քաղաքական ուժի դիրքորոշումից:
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է խորհրդարանի հետ հարաբերությունները: Նա խոսել է Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունից, ներկայացրել մեր երկրում ԵՄ-ի կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերը:
Անդրադառնալով ԼՂ-ից տեղահանված բնակչությանը` Վասիլիս Մարագոսը նշել է. «Մենք փորձել ենք նրանց կարիքները հասցեագրել հումանիտար աջակցություն տրամադրելու միջոցով: Մինչ այժմ ԵՄ անդամ պետությունները եւ եվրոպական հաստատություններն ավելի քան 60 մլն եվրո աջակցություն են տրամադրել այդ կարիքների համար»:
Խոսելով սահմանազատման եւ սահմանագծման հարցից` հյուրը նշել է, որ ԵՄ-ն աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացին:
Հանդիպմանը հայ խորհրդարանականները խոսել են նաեւ մեր երկրում տիրող ներքաղաքական իրավիճակի, ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների մասին:

26 апреля руководитель фракции НС “Армения” С.Оганян и секретарь фракции "Честь имею" Т.Абрамян встретились с главой делегации Евросоюза в Армении, послом Василисом Марагосом.
Армянские парламентарии, приветствуя гостя, подчеркнули важность отношений РА-ЕС и присутствия Евросоюза в регионе.
С.Оганян поблагодарил ЕС за оказание постоянной поддержки Армении в особенно трудный период. Т.Абрамян также высоко оценил усилия ЕС по установлению долгосрочного мира и безопасности в регионе.
Депутаты коснулись проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, важности возвращения армянских пленных, содержащихся в тюрьмах Азербайджана.
Затронув процесс демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, оппозиционные депутаты представили свою точку зрения, которая, по их мнению, отличается от позиции правящей политической силы.
Глава делегации ЕС в РА остановился на отношениях с парламентом. Он коснулся эффективного сотрудничества с Арменией, представил программы содействия, реализуемые ЕС в нашей стране.
Затронув положение вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, Василис Марагос отметил: “Мы попытались удовлетворить их потребности, предоставляя гуманитарную помощь. На данный момент государства-члены ЕС и европейские институты предоставили более 60 млн евро на эти нужды”.
Говоря о демаркации и делимитации границ, гость отметил, что ЕС поддерживает мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
На встрече армянские парламентарии также подняли вопросы внутриполитической ситуации, демократии, верховенства закона и прав человека в РА.