Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնել էր հանրային քննարկում «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում եւ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ: Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը մշակվել է Արդարադատության նախարարության, ինչպես նաեւ «Ֆրիդոմ հաուս» (Freedom House) իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության մասնակցությամբ:
Ապրիլի 29-ին կայացած քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներ:
Նախաձեռնությամբ մեր երկրում ներդրվում է զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման գործուն համակարգ, ինչը հնարավորություն կտա խթանել էթիկական չափանիշների պահպանումը` դրանով բարձրացնելով լրատվամիջոցների նկատմամբ հասարակության վստահությունը:
«Համակարգի մասին շատ են խոսել տարբեր միջազգային կառույցներ, այդ թվում` Եվրոպայի խորհուրդը, որը պարբերաբար մեր երկրում իրականացնում է մեդիաոլորտի գնահատում: ԵԽ-ն նշել է, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է ներդնել ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման օրենսդրական ճանաչման մեխանիզմը»,- ներկայացնելով նախաձեռնությամբ առաջարկվող հիմնական փոփոխությունները` ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցը:
Օրենքով ԶԼՄ-ներին չի պարտադրվելու ինքնակարգավորվել կամ մաս դառնալ ինքնակարգավորվող որեւէ կառույցի, սակայն խրախուսելի է լինելու համակարգին միանալը: Նշվել է, որ ինքնակարգավորման մեխանիզմին միացած եւ չմիացած լրատվական գործունեություն իրականացնողներն ունենալու են նույն իրավունքներն ու պարտականությունները, բայց ոչ նույն հնարավորությունները:
«Ի վերջո, հանրությունն ունենալու է հրապարակային ռեեստր, որտեղ բոլորս տեսնելու ենք, թե որ ԶԼՄ-ներն են, որոնք պատրաստ են եղել անցնելու այդ ճանապարհով` միանալու այս կամ այն ճանաչված ինքնակարգավորման մարմնին կամ ապագայում` մեդիախորհրդին: Մաս դառնալով այդ բարեփոխումներին` տվյալ ԶԼՄ-ն ցույց է տալու, որ պատրաստ է կրելու հանրային սոցիալական պատասխանատվություն եւ դառնալու ինքնակարգավորման համակարգի մի մաս»,- նշել է Տիգրան Դադունցը:
Նրա խոսքով նախաձեռնությամբ փորձ է արվում վերանայել ԶԼՄ-ների վերաբերյալ «ավանդական» հասկացությունները եւ դրանք համապատասխանեցնել միջազգային չափանիշներին: Ըստ զեկուցողի` մանրամասն սահմանվել են ԶԼՄ միջոց համարվելու հատկանիշները, ներդրվել է լրատվական գործունեություն իրականացնելու մտադրության գաղափարը: «Ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ, որն իրեն համարում է լրատվական գործունեություն իրականացնող, պետք է ցույց տա այդ գործունեությամբ զբաղվելու մտադրությունը, որը կարող է արտահայտվել տարբեր ձեւով»,- ընդգծել է բանախոսը:
Խոսելով Մեդիախորհրդի ձեւավորման մասին` նշվել է, որ այն կազմված է լինելու ինքնակարգավորման մարմինների կամավոր միավորումից: Զեկուցողի խոսքով Մեդիախորհուրդը կլինի ինքնակարգավորվող, անկախ եւ ոչ առեւտրային կազմակերպություն:
Նշվել է, որ ՀՀ կառավարությունը կփորձի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների շուրջ համախմբել միջազգային գործընկերներին:
Զեկուցողը պատասխանել է քննարկման մասնակիցների` առաջարկվող փոփոխությունների, մեդիախորհրդի ձեւավորմանն ու գործունեությանը, վերջինիս տրվելիք արտոնություններին, հեղինակային իրավունքի խախտումների մասով Մեդիախորհդի կողմից ԶԼՄ-ների նկատմամբ պատասխանատվության միջոցների կիրառման հնարավորությանը վերաբերող հարցերին:
Կարեւորելով ոլորտում կատարվող փոփոխությունները` Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը նշել է, որ նախաձեռնությունն ընդունելի է թե' գործադիրի, թե' օրենսդիրի եւ թե' քաղհասարակության կողմից:

Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта инициировала общественное обсуждение предлагаемых изменений в закон "О средствах массовой информации" и Гражданский кодекс РА. Инициатива правительства разработана при участии Министерства юстиции, а также правозащитной общественной организации "Freedom House".
29 апреля в состоявшемся обсуждении приняли участие депутаты, представители государственных органов, международных организаций и гражданского общества.
Инициативой в стране внедряется эффективная система саморегулирования СМИ, которая позволит содействовать соблюдению этических норм, тем самым повышая доверие общества к медиасфере.
"О системе много говорили разные международные структуры, в том числе Совет Европы, который регулярно оценивает медиасферу в нашей стране. В СЕ отметили, что необходимо внедрить механизм законодательного признания саморегулирования СМИ в Армении", - сказал директор фонда "Центр развития законодательства" Минюста РА Т.Дадунц, представляя предложенные инициативой основные изменения.
Согласно закону, СМИ не будут принуждаться к саморегулированию или становиться частью какой-либо саморегулируемой структуры, однако присоединение к системе будет поощряться. Отмечено, что операторы деятельности СМИ, присоединившиеся к механизму саморегулирования, и те, кто не присоединился, будут иметь одинаковые права и обязанности, но не одинаковые возможности.
“В конечном итоге у общественности будет публичный реестр, где мы все будем видеть, какие СМИ готовы пойти по этому пути, чтобы присоединиться к тому или иному признанному органу саморегулирования или, в будущем, к Совету СМИ. Став частью этих реформ, данное СМИ покажет, что оно готово нести общественную социальную ответственность и стать частью системы саморегулирования", - отметил Т.Дадунц.
Согласно докладчику, выдвинутой инициативой предпринимается попытка пересмотреть "традиционные" представления о СМИ и привести их в соответствие с международными стандартами. По его словам, подробно определены характеристики СМИ, введено понятие о намерении осуществлять информационную деятельность. "Любое физическое или юридическое лицо, считающее себя осуществляющим медиадеятельность, должно продемонстрировать намерение заниматься этой деятельностью, которое может выражаться по-разному", - подчеркнул Т.Дадунц.
Касаясь формировании Медиасовета, было отмечено, что его будет формировать добровольное объединение органов саморегулирования. Согласно докладчику, Медиасовет будет саморегулируемой, независимой и некоммерческой организацией.
Отмечено, что Правительство РА попытается объединить международных партнеров вокруг реализуемых в сфере реформ.
Докладчик ответил на вопросы участников обсуждения по предлагаемым изменениям, формированию и деятельности Медиасовета, предоставляемым последним привилегий, возможности применения Медиасоветом мер ответственности к СМИ в сфере нарушения авторских прав.
Подчеркнув важность происходящих в сфере изменений, председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян отметил, что инициатива приемлема для исполнительной, законодательной властей и гражданского общества.