Խորհրդարանն ապրիլի 30-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենքների նախագծերի փաթեթով նախատեսվում է Երեւանում գործող շրջիկ առեւտրին վերաբերող իրավակարգավորումները կիրառելի դարձնել նաեւ մյուս համայնքներում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախաձեռնության վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ստացվել:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությամբ հնարավորություն է տրվում հանրային հեռարձակողին ունենալ եւս մեկ հանրապետական սփռմամբ կապուղի:
Առաջին ընթերցումից հետո կատարվել է մեկ լրացում, ըստ որի` Հանրային հեռուստաընկերության վրա դրված պարտավորություններն ընդհանուր կտարածվեն երկու կապուղիներով հեռուստաընկերությունների վրա:
««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանը:
Կառավարության հեղինակած նախաձեռնության նպատակն է վերացնել անկախ պետական մարմինների նախագահների եւ անդամների վարձատրության գործակիցների միջեւ առկա անհամապատասխանությունները:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախագիծը փոփոխության չի ենթարկվել:
Փոփոխություններ կատարելով «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» օրենքում` Կառավարությունն առաջարկում է սկսնակ ընկերությունների համար ներդրումներ ներգրավելու տեսանկյունից սահմանել նոր պայմանագրային ձեւ:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանի խոսքով առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո պատգամավորներն առաջարկներ չեն ներկայացրել:
Քննարկվել է նաեւ «ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը: Այն ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարության առաջարկով փաթեթում կատարվել են տեխնիկական փոփոխություններ:
«Նախաձեռնության` առաջին ընթերցմամբ քննարկվելու ընթացքում որոշվել էր Վարչական, Վճռաբեկ եւ Վերաքննիչ դատարաններում 45-օրյա ժամկետ  նախատեսել վերաքննության կարգով բողոքարկման համար: Այս ժամկետը դատական համակարգի տարբեր մասնագետների կողմից վիճարկվել է այն առումով, որ հնարավոր է գործը լուծող եւ միջանկյալ դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունն այդ կարճ ժամկետում հնարավոր չլինի իրականացնել»,- ընդգծել է փոխնախարարը եւ տեղեկացրել, որ վերոնշյալ ժամկետը փոխարինվել է երկամսյայով:
Նշվել է, որ ընդունվել են պատգամավոր Տրդատ Սարգսյանի ներկայացրած բովանդակային առաջարկները:
Ներկայացնելով «Պետական տուրքի մասին» եւ «Ավիացիայի մասին» օրենքներում լրացումները` ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ Կառավարությունն առաջարկում է ծառայությունների 13 խմբերի համար սահմանել պետական տուրք:
Զեկուցողի խոսքով առաջինից երկրորդ ընթերցում փաթեթում իրականացվել են տեխնիկական փոփոխություններ: Նշվել է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի հունվարի 1-ից:

30 апреля парламент обсудил во втором чтении ряд законодательных инициатив.
Пакетом законопроектов, предусматривающих внесение изменений и дополнений в закон "О торговле и услугах" и связанные с ним законы, намечается применение правовых норм по выездной торговлей как в Ереване, так и в других населенных пунктах.
По словам основного докладчика, заместителя министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертеряна, в период между первым и вторым чтениями письменных предложений по инициативе не поступало.
Предложенная поправка в закон "Об аудиовизуальных медиа", в авторстве депутата фракции "Гражданский договор" С.Габриеляна, дает Общественному вещателю возможность иметь еще один канал республиканского распространения.
Руководитель офиса гражданской службы Аппарата Премьер-министра РА В.Калашян представил проект о внесении изменений и дополнений в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы".
Цель инициативы правительства – устранить несоответствие между соотношением оплаты труда председателей и членов независимых государственных органов.
По словам докладчика, после принятия в первом чтении проект не подвергся изменениям.
Правительство внесением изменений в закон “Об акционерных обществах”, предлагает установить новую форму договора для начинающих компаний с точки зрения привлечения инвестиций.
По словам основного докладчика заместителя министра экономики РА Р.Геворкяна, после первого чтения депутаты не представили никаких предложений.
Обсуждались также поправки в Кодекс административного судопроизводства РА и прилагаемый пакет законопроектов. Его представила заместитель министра юстиции А.Арутюнян.
По словам докладчика, с первого по второе чтения в пакет по предложению правительства были внесены изменения технического характера.
"В ходе первого чтения инициативы было решено установить 45-дневный срок для повторного рассмотрения апелляций в административном, кассационном и апелляционном судах. Этот срок оспаривается различными специалистами судебной системы в том смысле, что не исключено, что рассмотрение жалоб, поданных на разрешительные и предварительные судебные акты, не будет проведено в этот короткий срок", - подчеркнула замминистра, сообщив, что вышеупомянутый срок заменен двумя месяцами.
Отмечено, что содержательные предложения, представленные депутатом Т.Саргсяном,
Представляя дополнения к законам "О государственной пошлине" и "Об авиации", заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА А.Симонян отметил, что правительство предлагает установить госпошлину на 13 групп услуг.
По его словам, с первого по второе чтения в пакет внесены технические изменения. Отмечено, что закон вступит в силу с 1 января 2025 г.