Գերծանրաբեռնված ավտոմեքենաներից վնասվող ճանապարհների հարցը եւ լուծման հնարավոր ուղիները «Հանքարդյունաբերական ոլորտը եւ նորակառույց ճանապարհները» թեմայով աշխատանքային քննարկման առանցքում էին:
Մայիսի 2-ին տեղի ունեցած աշխատանքային քննարկումը նախաձեռնել էր ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, որին մասնակցել են ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը, Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը, ոլորտի պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Մոտ երկու ամիս առաջ տեղի ունեցած նույնանուն քննարկման ընթացքում բարձրացված առաջարկությունները հասցեագրվել էին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ խնդրի լուծման տարբեր գործիքակազմեր կան` որպես օրինակ նշելով ավտոմեքենաների սռնիների կշռման դինամիկ կշեռքների տեղադրումը: Նրա խոսքով այն կարելի է իրականացնել պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակում: Ըստ միջազգային փորձի` կշեռքների տեղադրման քանակը կորոշվի` համապատասխան ճանապարհային ցանցի կառուցվածքի:
Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հովհաննես Մարտիրոսյանը, անդրադառնալով Ռուստամ Բաքոյանի ներկայացրած առաջարկությանը, ըստ որի` տրանսպորտային մեքենաները կարելի է կահավորել հատուկ սարքերով` տվիչներով, նշել է, որ ի սկզբանե կբացառվի մեքենաների գերբեռնվածությունը եւ դրանից բխող հետեւանքները: Նրա խոսով խնդիրը պետք է դիտարկել ոչ միայն ճանապարհների գերբեռնվածության, այլ նաեւ երթեւեկության անվտանգության տեսանկյունից:
Անդրադառնալով ավտոմեքենաների սռնիների վրա տվիչների տեղադրման առաջարկությանը` Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ դրանց տեղադրման համար անհրաժեշտ են համապատասխան ֆինանսական միջոցներ, ինչպես նաեւ կառավարման մոդելի նկարագրությունը:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանի դիտարկմամբ անընդունելի է տրանսպորտային միջոցների վերահսկման ուղղությամբ իրականացվող ներկայիս վարչարարությունը: Նրա կարծիքով անհրաժեշտ են նոր լուծումներ եւ տարբերակներ, որոնք կդյուրացնեն իրավիճակը:
Քննարկվել են առաջարկվող տարբերակների գործարկումից ի հայտ եկող հավանական խնդիրներն ու ճշգրտությամբ աշխատելու գործոնները:
Ամփոփելով` Ռուստամ Բաքոյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ` ներգրավելով համապատասխան կառույցների մասնագետների, հավաքագրել հիմնավորումներն ու ռիսկային գործոնները եւ օգտակար ու շահավետ որոշում կայացնել:

Work debate on theme The Mining Sector and Newly Built Roads in parliament
The issue of roads being damaged by overloaded cars and the possible ways of solution were at the core of the work debate on the theme The Mining Sector and the Newly Built Roads.
The work debate held on May 2 initiated the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan, in which the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan, the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan, the Head of the Head of Environmental Protection and Mining Inspection Body Hovhannes Martirosyan and representatives of the responsible departments of the sector took part.
During the eponymous debate held about two months ago, the raised proposals were addressed to the RA Prime Minister’s Staff.
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan noted that there are different toolkits for the solution of the problems, for example, mentioning the installation of dynamic axle weighing scales of the cars. According to him, it is possible to carry out it within the framework of the state-private sector cooperation. In accordance with the international experience, the quantity of the installation of the scales will be defined in compliance with the road network structure.
Touching upon the proposal presented by Rustam Bakoyan, according to which, the vehicles can be furnished with special devices, the Head of Environmental Protection and Mining Inspection Body Hovhannes Martirosyan noted that initially the overloading of the cars and the consequences stemming from it will be excluded. According to him, the problem should be observed not in terms of not only overloading of roads, but also the traffic security.
Regarding the proposals of the installation of the devices on the vehicle axles, relevant financial means, as well as management model description are necessary for installation.
As the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan observed, the current administration being carried out in the control of the vehicles is unacceptable. In his opinion, new solutions and versions are necessary, which will facilitate the situation.
The probable problems coming from operation of the proposing versions and the accurately working factors were debated.
Summing up the debate Rustam Bakoyan proposed to create a working group, involving specialists of appropriate structures, to recruit the substantiations and the risky factors and to make a useful and profitable decision.