ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 7-ին հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Ազգային ժողովում ՄԱԶԾ խորհրդարանական զարգացման 2-րդ ծրագրի մեկնարկին ընդառաջ:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի կառավարությանը ՀՀ-ում խորհրդարանական ժողովրդավարության կայացման գործում շարունակական ջանքերի եւ Միացյալ Թագավորության Միջազգային զարգացման գործակալությանն առաջին ծրագրի ընթացքում ցուցաբերած աջակցության համար, ողջունել Նորվեգիայի Հանրապետության կառավարության հետ սկսվող համագործակցությունը:
«Մենք որդեգրել ենք Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ իրականացնելու քաղաքականություն, եւ այս ճանապարհին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ընդունել ու ողջունել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի գործունեությունը: Ծրագրի դրական արդյունքները նկատելի են թե՛ Ազգային ժողովի աշխատանքում, թե՛ քաղաքացիների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ հարաբերություններում»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել այստեղ: Հայաստանի Հանրապետության եւ ՄԱԿ-ի միջեւ համագործակցությունը տարբեր ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում հատկանշական է մեզ համար: Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի կառավարության աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում»,- նշել է Իվանա Ժիվկովիչը:
Անդրադառնալով «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրին` ՄԱԶԾ Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենը գոհունակությամբ փաստել է առաջին ծրագրի հաջող իրականացման մասին` շնորհակալություն հայտնելով խորհրդարանի ղեկավարին ծրագրի իրականացմանն անվերապահ աջակցության համար:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը` կարեւորելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի դերը տարածաշրջանում հարատեւ խաղաղության հաստատման, ինչպես նաեւ տարածաշրջանի երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման հարցում:

7 мая Председатель НС А.Симонян встретился с помощником Генерального секретаря ООН, директором Регионального бюро Программы развития ООН (ПРООН) стран Европы и СНГ Иваной Живкович.
Встреча состоялась в НС навстречу второй программы ПРООН развития парламента.
А.Симонян поблагодарил правительство Швеции за последовательные усилия по становлению в РА парламентской демократии и содействие Агентству международного развития Соединенного Королевства в ходе первой программы, приветствовал начало сотрудничества с правительством Республики Норвегии.
“Мы привержены политике реализации институциональных реформ в Армении, и на этом пути Национальное Собрание РА приняло и приветствовало деятельность программы ПРООН “Новая Армения – современный парламент”. Позитивные итоги программы заметны как в работе НС, так и в отношениях с гражданами и гражданским обществом", - подчеркнул спикер НС.
“Для меня большая честь находиться здесь. Для нас примечательно сотрудничество между РА и ООН в реализации различных институциональных реформ. Хотелось бы подчеркнуть, что мы высоко ценим работу правительства Армении по решению гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха", - отметила Ивана Живкович.
Касаясь программы “Новая Армения – современный парламент”, директор Регионального бюро ПРООН стран Европы и СНГ с удовлетворением констатировала успешную реализацию первой программы, поблагодарив главу парламента за безусловную поддержку.
Собеседники обсудили ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе, процесс урегулирования отношений Армения-Азербайджан, подчеркнув роль проекта “Перекресток мира” в установлении прочного мира в регионе, а также стимулировании торгово-экономических отношений между странами региона.