ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը մայիսի 7-ին ստորագրել են Հայաստանի խորհրդարանի արձագանքման, արդյունավետության, թափանցիկության եւ ներառականության խթանում (Նոր Հայասատան՝ ժամանակակից խորհրդարան) երկրորդ ծրագրի իրականացման մասին փաստաթուղթ:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը վերապատրաստման, փորձագիտության եւ խորհրդատվության միջոցով:
Ստորագրման արարողությանը բացման խոսքով հանդես են եկել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՄԱԶԾ Եվրոպայի եւ ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը ու Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
«Խորհրդարանական ժողովրդավարությանն անցում կատարելու առաջին իսկ փուլից ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունել եւ ողջունել է ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը: Ազգային ժողովի աշխատանքն ավելի թափանցիկ, արդյունավետ եւ հաշվետու դարձնելու մեր համատեղ ջանքերն ուղղված են մեր պետությունում լավ կառավարման համապարփակ եւ արդյունավետ համակարգի կայացմանը»,- իր ելույթում նշել է ԱԺ նախագահը:
Իվանա Ժիվկովիչը բարձր է գնահատել համագործակցությունը ՀՀ խորհրդարանի հետ, անդրադարձել Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
«Չնայած համաճարակի, հակամարտությունների եւ կլիմայի փոփոխության հետեւանքով առաջացած ահռելի խոչընդոտներին՝ Հայաստանը ցուցաբերել է տոկունություն եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների անսասան նվիրվածություն:
Խորհրդարանի կարողությունների զարգացման նիստերից մինչեւ թվայնացված լուծումների ներդրում մենք պարտավորվում ենք Ազգային ժողովին զինել ժամանակակից կառավարման բարդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ գործիքներով եւ փորձով»,- ընդգծել է Իվանա Ժիվկովիչը:
Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել բարձր մակարդակի համագործակցության համար, կարեւորել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի մեկնարկը:
Ծրագրի համակարգող Ռուզաննա Հայրապետյանը ներկայացրել է ՆՀԺԽ առաջին ծրագրի հիմնական ձեռքբերումները եւ երկրորդ ծրագրի նպատակներն ու բաղադրիչները, որից հետո տեղի է ունեցել ստորագրման արարողությունը:
Ալեն Սիմոնյանը եւ Իվանա Ժիվկովիչը ստորագրել են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի իրականացման մասին փաստաթուղթ, որին հաջորդել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դավիթ Առաքելյանի եւ ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ համաֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրումը:

7 мая Председатель НС А.Симонян и помощник Генерального секретаря ООН, директор Регионального бюро Программы развития ООН (ПРООН) стран Европы и СНГ Ивана Живкович подписали документ о реализации второй программы “Новая Армения – современный парламент” (НАСП).
Цель проекта – поддержка развития потенциала парламента посредством переподготовки, экспертизы и консультирования.
На церемонии подписания выступили Председатель НС А.Симонян, директор Регионального бюро ПРООН стран Европы и СНГ Ивана Живкович и Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в РА Патрик Свенссон.
"Национальное Собрание РА с самого первого этапа перехода к парламентской демократии приняло и приветствовало программу НАСП. Наши совместные усилия по более прозрачной, эффективной и подотчетной работе НС направлены на становление всеобъемлющей и эффективной системы успешного управления в нашем государстве", - отметил в своем выступлении спикер НС.
Ивана Живкович высоко оценила сотрудничество с парламентом РА, коснулась демократических реформ в Армении.
"Несмотря на огромные препятствия вследствие пандемии, конфликтов и изменения климата, Армения проявила стойкость и непоколебимую приверженность демократическим реформам.
От заседаний парламента по наращиванию потенциала до внедрения цифровых решений  мы обязуемся обеспечивать НС необходимым инструментарием и опытом для преодоления сложных вызовов современного управления”, - подчеркнула Ивана Живкович.
Чрезвычайный и Полномочный посол Швеции в РА Патрик Свенссон, поблагодарив в своем выступлении за сотрудничество на высоком уровне, особо отметил старт второй программы НАСП.
Координатор программы Р.Айрапетян представила основные достижения первой программы НАСП, а также цели и компоненты второй программы, затем состоялась церемония подписания.
А.Симонян и Ивана Живкович подписали документ о реализации второй программы НАСП, после чего состоялось подписание соглашения о софинансировании с НС руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС Д.Аракеляном и постоянным представителем ПРООН Н.Нацвлишвили.