Արդեն երեք տարի է՝ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ իրականացվում է «Հիշողության գնացք» կրթամշակութային ծրագիրը, որին արդեն երկրորդ անգամ մասնակցում է նաեւ Հայաստանը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ նախորդ տարիներին ծրագրին մասնակցել է չորս, իսկ այս տարի արդեն՝ ԱՊՀ անդամ ութ երկիր:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար դիմել էր Հայաստանի տարբեր մարզերի եւ Երեւանի դպրոցների 80 աշակերտ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ մրցութային կարգով ընտրվել է 15-ը:
Պատգամավորը մայիսի 13-ին խորհրդարանում հանդիպել է մրցույթը հաղթած դպրոցականների հետ:
Ալեքսեյ Սանդիկովը մանրամասն ներկայացրել է ծրագիրը: Այն կմեկնարկի հունիսի 20-ին եւ կավարտվի հուլիսի 6-ին: Մասնակիցները «Հիշողության գնացքով» կլինեն Ռուսաստանի եւ Բելառուսի 15 քաղաքներում, կայցելեն Հայրենական մեծ պատերազմի ռազմական փառքի վայրեր, կմասնակցեն Հայրենական մեծ պատերազմում նացիզմի դեմ տարած հաղթանակին նվիրված տարբեր միջոցառումների:
Պատգամավորը հույս է հայտնել, որ հայ դպրոցականները հնարավորություն կունենան ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ ու ընկերներ, իսկ ծրագրի շնորհիվ ստացած տպավորությունները կլինեն անմոռանալի:

Вот уже три года как по инициативе Федерального Собрания Российской Федерации и Национального Собрания Беларуси реализуется образовательно-культурная программа “Поезд памяти”, в которой Армения участвует во второй раз.
Член фракции НС "Гражданский договор" А.Сандыков отметил, что в предыдущие годы в программе участвовали четыре страны-участницы СНГ, а в этом году уже восемь.
На участие в мероприятии подали заявки 80 учащихся из разных областей Армении и ереванских школ. При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА   на конкурсной основе были отобраны 15.
13 мая депутат встретился в парламенте с победившими в конкурсе школьниками.
А.Сандыков подробно представил программу. Она пройдет с 20 июня по 6 июля. Участники проедут на “Поезде памяти” по 15 городам России и Беларуси, посетят места боевой славы Великой Отечественной войны, примут участие в различных мероприятиях, посвященных победе над нацизмом в ВОВ.
Депутат выразил надежду, что армянские школьники получат возможность обрести новые знания и друзей, а полученные благодаря программе впечатления будут незабываемыми.