ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնեւ քաղաքում մասնակցել է Միջխորհրդարանական միության (IPU) խորհրդարանների նախագահների վեցերորդ համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական հանձնաժողովի առաջին նիստին:
Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ Միջխորհրդարանական միության «Եվրասիա» աշխարհաքաղաքական խմբի կողմից ընտրվել է Միջխորհրդարանական միության խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային համաժողովի նախապատրաստական հանձնաժողովի անդամ:
Նիստի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Միջխորհրդարանական միության նախագահ Տուլիա Էքսոնը եւ գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգը:
ՄՄ նախագահը եւ գլխավոր քարտուղարը համառոտ ներկայացրել են նախորդ համաժողովների արդյունքները, 6-րդ համաժողովի հիմնական ակնկալիքները եւ նպատակները:
Քննարկման առանցքում են եղել առաջիկա համաժողովի օրակարգը, մասնավորապես` համաշխարհային խաղաղության հաստատմանը, կայուն զարգացմանը եւ ժողովրդավարության առջեւ ծառացած ներկայիս մարտահրավերների հաղթահարմանը վերաբերող հարցեր:
Միջխորհրդարանական միության եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) ներկայացուցիչների հետ խորհրդարանականները քննարկել են միջազգային բազմակողմ կազմակերպությունների հետ համագործակցությունն առկա մարտահրավերների հաղթահարման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել աշխարհի արտակարգ կլիմայական իրավիճակին, նոր եւ պոտենցիալ վտանգավոր տեխնոլոգիաների ազդեցությանը, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության խախտումներին, գենդերային խտրականությանը, քաղաքական բեւեռացմանը եւ հանրության անվստահությանը քաղաքական ինստիտուտների նկատմամբ:

On May 16, the RA NA President Alen Simonyan took part in the Meeting of the Preparatory Committee for the Sixth World Conference of Speakers of Parliament of the Inter-Parliamentary Union (IPU) in the city of Geneva of the Swiss Confederation.
This year Armenia was elected Member of the Preparatory Committee for the Sixth World Conference of Speakers of Parliament of the Inter-Parliamentary Union by the Eurasia Geopolitical Group for the first time.
The President of the Inter-Parliamentary Union Tulia Ackson and the Secretary General Martin Chungong made opening remarks at the Meeting.
The IPU President and the Secretary General briefly presented the results of the previous Conferences, the main expectations and the goals of the Sixth Conference.
At the core of the discussion the agenda of the upcoming Conference, particularly issues regarding the establishment of world peace, the sustainable development and the overcoming of the current challenges facing democracy.
The parliamentarians discussed with the representatives of the Inter-Parliamentary Union and United Nations (UN) the cooperation with the international multi-lateral organizations the overcoming of the existing challenges.
Reference was made to the climate emergency of the world, the influence of the new and potential dangerous technologies, the violations of human rights and rule of law, the gender discrimination, the political polarization and the public distrust towards the political institutes.