Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է Քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանել Կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի հասկացությունը եւ դրա ընդունման համար անհրաժեշտ լիազորող նորմը:
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 17-ի նիստում: Այն վարել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանի խոսքով նախագծով ամրագրվում է, որ Կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը ներդրումների խթանման ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող լիազոր մարմնի` այս դեպքում Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից հաստատվող իրավական ակտ է, եւ պարունակում է տնտեսական ընկերության կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, մասնակիցների իրավունքների պաշտպանությանը, գործունեության թափանցիկությանը եւ հաշվետվողականության բարձրացմանն ուղղված սկզբունքներ եւ կանոններ:
Նշվել է, որ Կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքին միանալը տնտեսական ընկերությունների կողմից կլինի կամավոր, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով: «Կանոնագրքին միանալու վերաբերյալ որոշում ընդունելու իրավասությունը կպատկանի տնտեսական ընկերությունների մասնակիցների ընդհանուր ժողովին, եթե օրենքով կամ կանոնադրությամբ այլ բան նախատեսված չէ»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչու է Կառավարությունն առաջարկում այս նախագիծը` Գեւորգ Պապոյանը նշել է. «Դեռեւս 2010 թվականից Կառավարությունը որդեգրել է առեւտրային իրավաբանական անձանց շրջանում կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների կիրառությունը խրախուսելու եւ այդ ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերին աջակցելու քաղաքականություն: Սակայն Կառավարությունն այդ ժամանակ նման իրավունք չի ունեցել, եղել են Կառավարության որոշումներ, բայց օրենսդրական համապատասխան լիազորություններ սահմանված չեն եղել»:
Նախաձեռնությամբ սահմանվում են նաեւ Կորպորատիվ կառավարման կանոնագրքի կիրառման կամավորության սկզբունքը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:
Ըստ նախարարի` Կորպորատիվ կառավարման նպատակն է աջակցել երկարաժամկետ ներդրումների ներգրավման նպատակով անհրաժեշտ վստահության եւ հաշվետվողականության միջավայրի կառուցմանը, կայուն աճի ու ֆինանսական կայունության ձեւավորմանը: «Այս տեսանկյունից բազմաթիվ են միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների հրապարակումներն ու հանձնարարականները, որոնք ընդգծում են Կորպորատիվ կառավարման կանոնների կարեւորությունն ու առանձնացնում են այն սկզբունքները, որոնք պետք է դրված լինեն կորպորատիվ կառավարման համակարգի հիմքում»,- բարձրաձայնել է զեկուցողը: Նա տեղեկացրել է, որ Կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներդրման տեսանկյունից առանձնահատուկ դերակատարում ունեն ՏՀԶԿ-ի կողմից հրապարակված Կորպորատիվ կառավարման սկզբունքները:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է, թե օրենսդրական փոփոխությունից հետո ինչքան ընկերություններ կհետեւեն Կորպորատիվ կառավարման կանոնակարգի ընդունմանը: Ի պատասխան` Գեւորգ Պապոյանն ասել է. «Կարծում եմ, որ այս փուլում մենք ունենք հետաքրքրվածություն որոշ ընկերությունների կողմից, որոնք ներգրավված են տարբեր ոլորտներում: Եթե մենք ուզում ենք բիզնեսի կառավարման որակապես նոր փուլ եւ ներդրումների ներգրավման որակապես նոր համակարգի անցնենք, ապա վստահ եմ` սա լավ հնարավորություն է շարունակաբար բարելավելու մեր գործարար միջավայրը»:
Հարակից զեկուցող, պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը, կարեւորելով նախաձեռնությունը, նշել է, որ դրա ընդունմամբ ՀՀ տնտեսական դաշտում կորպորատիվ կառավարման համակարգ ունեցող ընկերությունները կկարողանան միջազգային հարթակում սերտ համագործակցություն ունենալ նմանատիպ համակարգեր ունեցող կորպորացիաների հետ:

Инициатива предлагает определить понятие Устава корпоративного управления и необходимую разрешительную норму для его принятия Гражданским кодексом.
17 мая законопроект о внесении изменений в Гражданский кодекс РА обсуждался в первом чтении на заседании Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна.
По словам министра экономики РА Г.Папояна, в проекте предусмотрено, что Устав корпоративного управления в сфере привлечения инвестиций является правовым актом, утверждаемым уполномоченным органом, разрабатывающим политику правительства, в данном случае Министерством экономики, и содержит меры по повышению эффективности управления экономическими компаниями, защите прав участников, прозрачности и подотчетности и др.
Отмечалось, что соблюдение Устава хозяйственными компаниями будет добровольным, если иное не предусмотрено законом. "Право принятия решения о присоединении к Уставу будет принадлежать общему собранию участников хозяйственных компаний, если законом или Уставом не предусмотрено иное", - подчеркнул докладчик.
Касаясь вопроса, почему правительство предлагает этот проект, Г.Папоян подчеркнул: “С 2010 года правительство приняло политику поощрения применения принципов корпоративного управления среди коммерческих юридических лиц и поддержки программ, реализуемых в этом направлении. Однако у правительства в то время не было такого права, были решения правительства, однако соответствующие законодательные полномочия не были определены”.
Инициатива также определяет добровольный принцип применения Устава корпоративного управления, если иное не предусмотрено законом.
По словам министра, цель корпоративного управления – поддержка налаживания среды доверия и подотчетности, необходимой для привлечения долгосрочных инвестиций, формирования стабильного роста и финансовой стабильности. "С этой точки зрения существует множество публикаций и рекомендаций престижных международных организаций, в которых подчеркивается важность правил корпоративного управления и выделяются принципы, которые должны лежать в основе системы корпоративного управления", - заметил докладчик.
По повестке выступил также председатель профильной комиссии В.Варданян.
Содокладчик депутат Л.Минасян отметила, что с принятием инициативы компании с корпоративной системой управления в экономической сфере РА смогут наладить тесное сотрудничество с корпорациями с аналогичной системой на международной арене.