Նախագծի ընդունմամբ կկանոնակարգվի հարկերի հաշվարկմանն ուղղակիորեն չառնչվող, սակայն հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վերլուծական աշխատանքների համար էական նշանակություն ունեցող տեղեկատվական աղյուսակներում լրացվող տեղեկատվության սխալ` ոչ հավաստի լինելու դեպքում վարչական պատասխանատվության կիրառման հարցը: Ակնկալվում է, որ փոփոխության արդյունքում կապահովվի հարկ վճարողների կողմից համապատասխան տեղեկատվության ամբողջական եւ ճշգրիտ ներկայացումը, միաժամանակ, կհստակեցվի մաքսային եւ հարկային մարմինների քննությանը ենթակա վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի շրջանակը:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 17-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ տվյալները ոչ հավաստի, սխալ լրացված լինելու դեպքում առաջարկվում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում   սահմանել պատասխանատվություն: Առաջին անգամ, երբ տեղեկատվությունը կլինի սխալ լրացված, դրան կհետեւի նախազգուշացումը: 1 ամսվա ընթացքում, եթե սխալը չուղղվի, ապա տուգանքը կկազմի 10 հազար դրամ: Երկրորդ անգամ, եթե 30 օրվա ընթացքում սխալը չուղղվի, ապա տուգանքը կկազմի նվազագույն աշխատավարձի հիսունապատիկի չափ:

Принятие проекта урегулирует применение административной ответственности в случае неправильного или недостоверного заполнения информационных таблиц, не имеющих прямого отношения к расчету налогов, но имеющих существенное значение для аналитической работы, проводимой налоговым органом. Ожидается, что в результате внесения поправки будет обеспечено полное и достоверное представление налогоплательщиками соответствующей информации, одновременно будет уточнен круг административных правонарушений, подлежащих расследованию таможенными и налоговыми органами.
17 мая Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила в первом чтении законопроект о внесении дополнения и изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях, который представил заместитель председателя Комитета государственных доходов РА А.Манукян.
По словам докладчика, если данные недостоверны, заполнены неправильно, рекомендуется установить ответственность в Кодексе об административных правонарушениях. При первом неправильном заполнении информации последует предупреждение. Если ошибка не будет исправлена ​​в течение месяца, штраф составит 10 тыс. драмов. Во второй раз, если ошибка не будет исправлена ​​в течение 30 дней, штраф составит пятьдесят минимальных размеров оплаты труда.