«Հանրային ծառայության մասին» օրենքի կարգավորումներով նախատեսված է հանրային պաշտոն եւ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոն զբաղեցնելու արգելք, իսկ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ու «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում այդպիսի կարգավորումներ նախատեսված չեն: Այս տարընկալման հետեւանքով ավագանու մի շարք անդամներ համատեղում են իրենց պաշտոնը հանրային եւ հանրային ծառայության պաշտոնների հետ: Առաջարկվող փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո առաջիկա ավագանու ընտրության ժամանակ կգործի բացարձակ արգելք համայնքի ավագանու անդամների եւ հանրային ու հանրային ծառայության պաշտոնների անհամատեղելիության մասով. ավագանու անդամները չեն կարողանա համատեղել իրենց պաշտոնը հանրային պաշտոնների եւ հանրային ծառայության պաշտոնների հետ:
«Հանրային ծառայության մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխություններն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը:
Անցումային դրույթներով այն անձինք, որոնք մինչ այս օրենքն ուժի մեջ մտնելը հանրային պաշտոնը կամ հանրային ծառայության պաշտոնը համատեղել են համայնքի ավագանու պաշտոնի հետ, կկարողանան շարունակել համատեղել պաշտոնավարումը մինչեւ տվյալ նորընտիր ավագանու առաջին նիստի գումարման օրը:
Ըստ փոխնախարարի՝ անհամատեղելիության պահանջների սահմանման նպատակի առանցքում պաշտոնների մեկտեղման պարագայում շահերի բախման հնարավոր իրավիճակների առաջացումը կանխելն է, իշխանությունների տարանջատման եւ հավասարակշռման սկզբունքի խաթարումը բացառելը: Նշվել է, որ հանրային պաշտոն եւ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից ավագանու անդամի պաշտոն զբաղեցնելը խնդրահարույց է, քանի որ առաջանում են շահերի բախման իրավիճակների ռիսկեր, վտանգվում են զսպումների եւ հակակշիռների սկզբունքները:
Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է փաթեթի երկրորդ ընթերցումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո 24-ժամվա ռեժիմում: Առաջարկվում է օրենսդրական փաթեթն ուժի մեջ մտցնել պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
Զեկուցողը պարզաբանումներ է ներկայացրել պատգամավորների մտահոգությունների վերաբերյալ:
Հարակից զեկույցում պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը, կոչ անելով գործընկերներին կողմ քվեարկել, առաջարկել է քննարկման առարկա դարձնել ավագանիների՝ վճարովի հիմունքներով աշխատավարձ ստանալու մոդելը:
Արձագանքելով Կարեն Կարապետյանի այն դիտարկմանը, որ այս կառուցակարգը նոր չէ, 4 տարի է գործում է՝ հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հռետորական հարց է հնչեցրել՝ այն պարագայում, երբ առնվազն խոշոր քաղաքների ավագանիները ներկայացրել են հայտարարագրեր, դա ուսումնասիրվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից եւ հետեւանքներ չեն եղել, ապա ինչո՞ւ է վերոնշյալ հանձնաժողովը հիմա նկատել անհամատեղելիության խնդիրը: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ անհամատեղելիությունը եւ շահերի բախումը տարբեր ինստիտուտներ են: Առաջարկելով կողմ քվեարկել փաթեթին՝ նա կարծիք է հայտնել, որ կա՛մ պետք է գնալ արհեստավարժ տարածաշրջանային խորհրդարան ունենալու տարբերակով, կա՛մ պետք է վերադառնալ ավագանիների աշխատանքը մշտական չդիտարկելու մոդելին եւ այդ գործունեության շրջանակում վերահսկողություն սահմանել անհամատեղելի գործառույթների մասով:

The regulations of the Law on Public Service provide for the prohibition of holding public and public service positions in state and local self-government bodies, while the laws on Local Self-Government and on Local Self-Government in the city of Yerevan do not provide such regulations. As a result of this misunderstanding, a number of members of the Council of Elders combine their position with public and public service positions. After the proposed amendments come into effect, during the upcoming election of the Council of Elders, there will be an absolute prohibition regarding the incompatibility of the members of the Council of Elders of the community and public and public service positions: The members of the Council of Elders will not be able to combine their position with public positions and public service positions.
The RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan presented the proposed amendments to the laws on Public Service, on Local Self-Government and on Local Self-Government in the City of Yerevan at the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.
Karen Karapetyan proposed to organize the second reading of the package within 24 hours after passing it in the first reading. The legislative package is proposed to enter into force on the day following its official publication.
The rapporteur provided clarifications regarding the MPs' concerns.
In her related report, the MP Alkhas Ghazaryan, calling on her colleagues to vote for it, proposed to make the model of the Council of Elders receiving salaries on a paid basis a subject of discussion.
Responding to Karen Karapetyan’s observation that this structure is not new, it has been in operation for 4 years, the Committee Chair Vladimir Vardanyan raised a rhetorical question: In the event that at least the Council of Elders of the large cities submitted declarations, it was studied by the Corruption Prevention Commission and there were no consequences, then why did the aforementioned Commission notice the incompatibility issue now? According to the Committee Chair, incompatibility and conflict of interests are different institutions. Proposing to vote for the package, he opined that either we should go with the option of having a professional regional Parliament, or we should return to the model of not constantly observing the work of the Council of Elders and establish control over incompatible functions within the framework of that activity.