ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Տիրանայում մասնակցել է ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր վեհաժողովի լիագումար նիստին
Մայիսի 13-15-ն Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում տեղի է ունեցել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր վեհաժողովի 63-րդ լիագումար նիստը: Աշխատանքներին մասնակցել են ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, պատվիրակության անդամներ Սերգեյ Բագրատյանը եւ Արսեն Թորոսյանը:
Քննարկումների առանցքում եղել է «Տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ամրապնդումն ընդհանուր անվտանգային մարտահրավերներին դիմակայելու համար» թեման:
Հարցի շրջանակում ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը: Նա  անդրադարձել է տնտեսական կայունության եւ անվտանգության փոխկապվածությանը, տնտեսական համագործակցության նախագծերում տարածաշրջանի երկրների ներգրավվածության կարեւորությանը, ինչպես նաեւ ընդգծել հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման նշանակությունը: Բաբկեն Թունյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, անդրադարձել նաեւ հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, սահմանազատման գործընթացին` հերթական անգամ շեշտելով տարածաշրջանում խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու Հայաստանի հանձնառությունը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել եւ ընդունվել են նաեւ հետեւյալ զեկույցները` «Ներդրումներ մարդկային կապիտալում` հանուն ՍԾՏՀ տարածաշրջանում նորարարության եւ բարգավաճման», «Խորհրդարանների դերն ատելության խոսքի դեմ պայքարում միջմշակութային երկխոսության եւ հանդուրժողականության խթանման գործում» եւ «ՍԾՏՀ անդամ երկրների միջեւ համագործակցությունն էներգիայի առեւտրի ոլորտում»:
Կազմակերպության նախագահությունը հանդիսավորությամբ փոխանցվել է Հայաստանին եւ որոշվել է հաջորդ` 64-րդ լիագումար նիստն անցկացնել Երեւանում` այս տարվա նոյեմբերին:
ԱԺ պատգամավորներն այցելել են Արագածոտնի մարզի Ռյա Թազա գյուղ
Խմելու ջրի բացակայությանը, գազաֆիկացմանը, գյուղական ճանապարհների վիճակին վերաբերող եւ այլ խնդիրներին տեղում ծանոթանալու նպատակով ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մարինա Ղազարյանն ու Տիգրան Պարսիլյան...

RA NA Delegation takes part in Plenary Session of PABSEC General Assembly
On May 13-15, the 63rd Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) was held in Tirana, in the capital of Albania. The Head of the delegation of the RA National Assembly to PABSEC, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the members of the delegation Sergey Bagratyan and Arsen Torosyan took part in the work of the PABSEC.
The core of the debate was the theme on “Strengthening Regional Economic Cooperation to Enhance Encountering Common Security Challenges.”
The Head of the delegation of the RA National Assembly to PABSEC Babken Tunyan gave a speech on the issue, He touched upon the inter-connection of economic stability and security, the importance of the involvement of the regional countries in the projects of economic cooperation, as well as underscored the significance of unblocking the communication links. Babken Tunyan presented the Crossroads of Peace project, also related to the Armenian-Azerbaijani negotiations, the delimitation process, stressing once again the commitment of Armenia to establish peace and stability in the region.
During the Session the following reports were debated and adopted: “Investing in Human Capital for Innovation and Prosperity in the BSEC Region,” “The Role of Parliaments in Promoting InterculturalDialogue and Tolerance in the Fight against Hate Speech,” and “The Cooperation among the BSEC Member States in Energy Trading.”
The Presidency of the organization passed to the National Assembly of Armenia, and a decision was made to hold the 64th Plenary Session in Yerevan in November of this year.
NA deputies visit Rya Taza village of Aragatsotn Marz
On May 15, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan, the Committee Members Marina Ghazaryan and Tigran Parsilyan visited Rya Taza village of Aragatsotn Marz to get acquainted with the problems of the absence of drinking water, gasi...