Հայաստանը կարեւորում է Մոլդովայի հետ հարաբերությունների զարգացումը: Հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծ է նաեւ հայ համայնքի դերակատարությունը: Մոլդովայում ապրել եւ գործունեություն են ծավալել հայազգի հայտնի գործիչներ ու մտավորականներ, որոնք իրենց հետագիծն ունեն երկրի պատմության մեջ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության ու հոգատար վերաբերմունքի համար` ողջունելով Քիշնեւի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությանը` ասել է ԱԺ Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի անդամ Գուրգեն Արսենյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 17-ին, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի անդամներ Նարեկ Բաբայանը, Անուշ Քլոյանը, Մարինա Ղազարյանը:
Ընդգծելով, որ մի շարք ոլորտներում երկու երկրներն ունեն չիրացված մեծ ներուժ` Գուրգեն Արսենյանը նշել է, որ առաջիկա համատեղ անելիքները պետք է միտված լինեն համագործակցության ակտիվացմանը: Նա հույս է հայտնել, որ երկկողմ փոխայցերը հարաբերությունների զարգացման համար նոր խթան կհանդիսանան:
Քիշնեւի քաղաքապետ Իոն Չեբանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է տնտեսական, մշակութային, կրթության, առողջապահության ոլորտներում  գործակցության հաստատումն ու խորացումը:
Բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են համագործակցությունը խորհրդարանական բարեկամական խմբերի հարթակում:

Armenia attaches importance to the development of relations with Moldova. The role of the Armenian community in strengthening relations is also great. Famous figures and intellectuals of Armenian origin lived and worked in Moldova, who have their own trace in the country’s history. I would like to thank you for your attention and caring attitude towards the Armenian community, welcoming the delegation led by the Mayor of Chi ș inău, the member of the NA Armenia-Moldova Friendship Group Gurgen Arsenyan said.
The meeting was held on May 17, in which the members of the RA NA Armenia-Moldova Friendship Group Narek Babayan, Anush Kloyan, Marina Ghazaryan took part.
Emphasizing that the two countries have great unrealized potential in a number of fields, Gurgen Arsenyan noted that the upcoming joint activities should be aimed at the activation of cooperation. He expressed hope that bilateral visits will be a new impetus for the development of relations.
The Mayor of Chi ș inău Ion Ceban, thanking for the warm reception, emphasized the establishment and deepening of cooperation in the economic, cultural, educational, and healthcare sectors.
The members of the Friendship Group highlighted cooperation on the platform of the Parliamentary Friendship Groups.