ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ցավակցական նամակ է ուղարկել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ձե՛րդ գերազանցություն,
Խորը կսկիծով ընդունեցինք ուղղաթիռի վթարի հետեւանքով Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի, կառավարության անդամների եւ նրանց ուղեկցող անձնակազմի զոհվելու գույժը:
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ հայ ժողովուրդը կիսում են Իրանի եղբայրական ժողովրդի հետ միասին այդ ողբերգական ցավը:
Դժվարին այս պահին թույլ տվեք, Ձե՛րդ գերազանցություն, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն, մխիթարական խոսքեր եւ եղբայրական զորակցություն հայտնել Ձեզ, խորհրդարանի անդամներին եւ Իրանի բարեկամ ժողովրդին»:

The NA President Alen Simonyan sent a condolence letter to the Speaker of the Majlis of the Islamic Republic of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf, where it particularly says:
We received with deep grief the sad news on death of the President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Ebrahim Raisi, the members of the Government and the crew accompanying them because of the helicopter crash.
The Republic of Armenia and the Armenian people share that tragic pain together with the brotherly people of Iran.
Your Excellency, at this difficult moment, let us offer our deep condolences, comforting words on behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me and express fraternal support to you, the members of parliament and the friendly people of Iran.”