Խորհրդարանական հարթակում մեր երկու հանձնաժողովներն իրենց աշխատանքով շատ լավ օրինակ են. ողջունելով Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլքվաձեի գլխավորած պատվիրակությանը` ասել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 20-ին, որին մասնակցել են հանձնաժողովի փոխնախագահ Թագուհի Ղազարյանը, հանձնաժողովի անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը, Հակոբ Ասլանյանը եւ Նարեկ Բաբայանը, Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն:
«Հայաստանն ապրում է իր ինքնիշխանության կարեւորագույն օրերից մեկը, եւ մենք հենց այս օրերին իրականացնում ենք մի գործընթաց, որն անկախությունից ի վեր աննախադեպ է: Լիահույս ենք, որ գործընթացը կհասցվի ավարտին, եւ խաղաղության դարաշրջանի սկիզբը կդրվի մեր տարածաշրջանում»,- ասել է Սիսակ Գաբրիելյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի գործընկերներին այս գործընթացում պարբերաբար աջակցելու եւ խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու համար: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը համակ ուշադրությամբ է հետեւում Վրաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ հույս է հայտնել, որ լարված իրավիճակը կհարթվի, եւ Վրաստանը կշարունակի իր ժողովրդավարական ուղին:
«Հայաստանն ու Վրաստանը դարավոր բարեկամներ են եւ համագործակցում են բազմաթիվ ուղղություններով: 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի ու Վրաստանի խորհրդարանների երկու հանձնաժողովների միջեւ ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր, եւ համագործակցությունը շատ արդյունավետ է ընթանում»,- ասել է Էլիսո Բոլքվաձեն: Նա ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների` մայիսի 10-ին տեղի ունեցած հանդիպումը Ղազախստանում եւ հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի խաղաղ համակեցությունը: Անդրադառնալով Վրաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին` հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Վրաստանը դեռեւս շարունակում է պայքարն իր ինքնիշխանության համար եւ ամեն ինչ կանի իր անկախությունը պահպանելու ուղղությամբ: Նա կարեւորել է խաղաղության հաստատումը երկրում եւ տարածաշրջանում:
Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն փաստել է, որ հայ-վրացական հարաբերությունները պատմական նոր դարաշրջան են ապրում, մի շարք ոլորտներում զարգանում է փոխգործակցությունը:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ հաստատված պատմական եւ եղբայրական հենք ունեցող հարաբերությունները, ընդգծել խաղաղության արժեքը, ինչպես նաեւ քննարկել հուշագրի շրջանակում իրականացված եւ առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերը:

В НС – делегация во главе с председателем Комиссии по культуре парламента Грузии Э.Болквадзе
“На парламентской платформе обе наши комиссии являются успешным примером своей работы”, - приветствуя делегацию, возглавляемую председателем Комиссии по культуре парламента Грузии Э.Болквадзе, отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян.
20 мая состоялась встреча, на которой присутствовали зампредседателя комиссии Т.Казарян, члены комиссии А.Акопян, А.Асланян и Н.Бабаян, Чрезвычайный и Полномочный посол Грузии в РА Г.Шарвашидзе.
“Армения переживает один из важнейших дней своего суверенитета, и именно в эти дни мы реализуем процесс, беспрецедентный со времен независимости. Мы очень надеемся, что процесс будет завершен, и в нашем регионе наступит эпоха мира", - подчеркнул С.Габриелян. Он поблагодарил грузинских партнеров за их постоянную поддержку в этом процессе и за продвижение мирной повестки. Председатель комиссии отметил, что Армения внимательно следит за происходящими в Грузии событиями и выразил надежду, что напряженная ситуация сгладится и Грузия продолжит свой демократический путь.
"Армения и Грузия вековые друзья и сотрудничают во многих направлениях. 17 ноября 2022 г. между двумя комиссиями парламентов обеих стран был подписан меморандум о сотрудничестве, и сотрудничество весьма эффективно", - отметила Э.Болквадзе. Она приветствовала встречу представителей Армении и Азербайджана в Казахстане 10 мая, выразив надежду, что мирное сосуществование станет возможным в ближайшем будущем. Касаясь событий в Грузии, председатель комиссии отметила, что Грузия по-прежнему продолжает борьбу за свой суверенитет и сделает все, чтобы сохранить свою независимость. Она подчеркнула важность установления мира в стране и регионе.
Чрезвычайный и Полномочный посол Грузии в РА Г.Шарвашидзе констатировал, что армяно-грузинские отношения переживают новую историческую эпоху, взаимодействие развивается по ряду векторов.
Стороны подчеркнули установившиеся между двумя странами исторические и братские отношения, отметили ценность мира, а также обсудили осуществленные и  предстоящие программы в рамках меморандума.