«Հանրակրթության ծրագրի» շրջանակում իրականացվող միջոցառումների համար յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեով նախատեսվում են համապատասխան միջոցներ: Նկատի ունենալով այդ հանգամանքը` պետական բյուջեի ծախսերի կանխատեսելիությունն ապահովելու, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ծախսերի նախատեսումից խուսափելու նպատակով առաջարկվում է հանրակրթության ոլորտում ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված ծրագրերի եւ միջոցառումների իրականացման գործակիցները եւ նորմատիվները, ֆինանսավորման կարգերը հաստատել ոչ թե ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի հրամանով, այլ ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ: Այս մասին ԱԺ հերթական նիստում հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Նշվել է, որ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի կողմից հաստատվում են մի շարք հրամաններ, որոնք հանգեցնում են բյուջետային գործընթացներում քննարկված եւ հաստատված բյուջետային հատկացումների չափաքանակների գերազանցմանը, ֆիսկալ ռիսկերի առաջացմանը եւ պետական բյուջեի համար լրացուցիչ նոր պարտավորությունների ստանձնմանը:
Հարցի վերաբերյալ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը:
«Հանրակրթության մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումն ու փոփոխությունը քննարկվել են մայիսի 21-ի ԱԺ նիստում:

Для мероприятий в рамках “Программы общего образования” в государственном бюджете каждый год предусмотрены соответствующие средства. Учитывая данное обстоятельство, в целях обеспечения предсказуемости расходов госбюджета, а также во избежание предоставления дополнительных расходов предлагается утвердить коэффициенты и нормативы реализации программ и мероприятий, предусмотренных госбюджетом РА в сфере общего образования, а порядок финансирования утверждать не приказом министра образования, науки, культуры и спорта РА, а соответствующим решением Правительства РА. Об этом сообщил министр финансов РА В.Ованнисян на очередном заседании НС.
Отмечено, что министр образования, науки, культуры и спорта РА утверждает ряд распоряжений, которые приводят к превышению обсужденных и утвержденных в бюджетных процессах объемов бюджетных ассигнований, созданию фискальных рисков и принятию дополнительных новых обязательств по госбюджету.
Депутат Н.Бабаян представил положительное заключение Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.