ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 21-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փաթեթի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել:
Նա նշել է, որ օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ երաշխավորվում է անհամատեղելիության պահանջների առանցքային նպատակը, այն է՝ պաշտոնների մեկտեղման պարագայում շահերի բախման հնարավոր իրավիճակների առաջացումից խուսափելն ու կանխելը եւ մյուս կողմից՝ իշխանությունների տարանջատման եւ հավասարակշռման սկզբունքի խաթարման բացառումը:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ նախագծերի ընդունման հրատապությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ավագանու անդամների կողմից հանրային պաշտոն եւ հանրային ծառայության պաշտոններ զբաղեցնելու դեպքերի առնչությամբ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը՝ համաձայն օրենքի, հարուցել է վարույթներ, որոնց ժամկետը 90 օր է եւ լրանում է մայիսի 24-ին:
«Օրենսդրական փոփոխությունների՝ մինչեւ վերոնշյալ ժամկետում ուժի մեջ չմտնելու պարագայում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, ղեկավարվելով գործող կարգավորումներով, անցկացնելու է վարույթներ, ինչը համայնքի ավագանու անդամների նկատմամբ անբարենպաստ հետեւանքներ կարող է առաջացնել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Փոխնախարարն առաջարկել է օրենսդրական փաթեթին տալ դրական եզրակացություն՝ ԱԺ-ում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելու համար:
Հարակից զեկուցող, հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը եւս կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենսդրական փաթեթին:
Միաժամանակ նշվել է, որ կա ավագանիների հետ կապված խնդիր, որն այս օրենսդրական նախաձեռնությամբ չի լուծվում: Առաջարկվել է ավելի խորն ուսումնասիրել միջազգային փորձն ու գտնել խնդրի լուծման վերջնական տարբերակ:

21 мая на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении проект о внесении дополнений и изменений в закон "О публичной службе" с приложенным пакетом.
Заместитель министра юстиции РА К.Карапетян сообщил, что между первым и вторым чтениями по пакету не было никаких рекомендаций.
Он отметил, что с принятием законодательного пакета гарантируется основная цель требований о несовместимости - избежать и предотвратить возникновение возможных ситуаций конфликта интересов в случае совмещения должностей, а с другой стороны, исключить нарушение принципа разделения и баланса властей.
Заместитель министра пояснил, что срочность принятия проектов обусловлена ​​тем, что Комиссия по предотвращению коррупции в соответствии с законом возбудила производство, срок которого составляет 90 дней и истекает 24 мая, по делам членов совета, занимающих публичные должности и должности публичной службы.
"Если законодательные изменения не вступят в силу в указанный срок, Комиссия по предотвращению коррупции, руководствуясь действующим регламентом, проведет разбирательства, которые могут повлечь неблагоприятные последствия для членов Совета общины", - пояснил К.Карапетян.
Замминистра предложил дать положительное заключение законодательному пакету для представления его во втором чтении в НС.
Содокладчик член комиссии А.Казарян также призвала проголосовать в пользу законопроекта.
Вместе с тем было отмечено, что существует проблема с советами общин, которая не решается данной законодательной инициативой. Предлагалось более глубоко изучить международный опыт и найти окончательное решение проблемы.