ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ փոխնախագահ Մերի Գալստյանը մայիսի 21-ին հանդիպել են Ստոկհոլմի շրջակա միջավայրի ինստիտուտի ներկայացուցիչ, «SEI» ծրագրի ավագ ղեկավար եւ Բնապահպանական ռազմավարության ու քաղաքականության թիմի ղեկավար Բեռնարդաս Պադեգիմասի, «Կանաչ օրակարգ Հայաստան» ծրագրի ազգային գնահատման ղեկավար Իվանա Միյատովիչի, ծրագրի ազգային համակարգող Կարինե Թասլակյանի եւ ավագ խորհրդական Վարդան Մելիքյանի հետ:
Կողմերը քննարկել են նախորդ տարի մեկնարկած «Կանաչ օրակարգ Հայաստան» ընթացիկ ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
Շվեդիայի աջակցությամբ Հայաստանի կառավարության եւ Ստոկհոլմի շրջակա միջավայրի ինստիտուտի կողմից համատեղ իրականացվող «Կանաչ օրակարգ Հայաստան» ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանին կլիմայական չեզոքության նպատակներին հասնելու գործում, ինչպես նաեւ ազգային քաղաքականությունը համապատասխանեցնել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի եւ Եվրոպական կանաչ գործարքի դրույթներին:
Կարեւորելով ծրագրի արդյունավետ իրականացումը` հայ խորհրդարանականները պատրաստակամություն են հայտնել իրենց իրավասությունների շրջանակում ներգրավվել գործընթացին, անհրաժեշտության դեպքում նախաձեռնել օրենսդրական փոփոխություններ:

21 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и заместитель председателя М.Галстян встретились с представителем Стокгольмского института окружающей среды, старшим руководителем   программы SEI и руководителем Группы экономической стратегии и политики Бернардасом Падегимасом, менеджером по оценке проекта “Зеленая повестка Армении” Иваной Миятович, национальным координатором проекта К.Таслакян и старшим советником В.Меликяном.
Стороны обсудили вопросы реализации стартовавшего в прошлом году текущего проекта “Зеленая повестка Армении”.
Цель проекта “Зеленая повестка Армении”,   реализуемого совместно Правительством РА и Стокгольмским институтом окружающей среды при содействии Швеции, - поддержка Армении в достижении целей климатической нейтральности, а также гармонизация национальной политики с положениями Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-РА и Европейского зеленого курса.
Армянские парламентарии, подчеркнув важность эффективной реализации программы, выразили готовность подключиться к процессу в пределах своей компетенции, инициировать при необходимости законодательные изменения.