Մայիսի 22-ին խորհրդարանը շարունակել է Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցի քննարկումը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթում Արթուր Խաչատրյանն անդրադարձել է Տավուշում տեղի ունեցող իրադարձություններին, սահմանազատմանը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթում խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը տրամաբանական է համարել, որ այս օրերին Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցից բացի քննարկվում են քաղաքական նշանակության կարեւոր հարցեր, որոնք ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն կապված են ՍԴ-ի հետ:
Ընդգծելով, որ այս օրերին Հայաստանում ընթացող գործընթացները խոր աղերսներ ունեն նաեւ ՍԴ-ի հետ` խմբակցության ղեկավարն ասել է. «Այսօր Հայաստանում կան կոնկրետ քաղաքական ուժեր, խմբեր, ինչպես նաեւ մեր խորհրդարանական ընդդիմությունը, որոնք Հայաստանից դուրս ուժերի հետ ուս ուսի տված խնդիր են դրել կազմալուծել Հայաստանի պետականությունը: Իսկ ՍԴ-ն Հայաստանի պետականության պահպանման կարեւորագույն ինստիտուտն է»:
Անդրադառնալով ՍԴ դատավորի թեկնածու Դավիթ Խաչատուրյանի ելույթի այն թեզին, որ Սահմանադրության մեջ պետք է սահմանվեն իրագործելի նպատակներ` Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ այսօրվա քննարկումները, քաղաքական բանավեճն այդ ամենի մասին են: «Իրագործելի նպատակների եւ անիրագործելի երազանքների մասին բանավեճ է այսօր տեղի ունենում մեր երկրում, եւ սահմանազատումը հենց դրա մասին է»,- ասել է Հայկ Կոնջորյանը` հավելելով, որ չի կարելի 21-րդ լուսավորյալ դարաշրջանում լինել քաղաքական հայդուկ, եւ պարտադրել, որ պետությունն էլ քաղաքական հայդուկության կառափնարանի մեջ մնա: «ՀՀ-ում ժողովրդավարությունն անշրջելի է, ժողովրդի իշխանությունն անշրջելի է, ՍԴ-ն ժողովրդավարության պահպանման գործում ֆունդամենտալ նշանակություն ունի, եւ վստահ ենք, որ ՍԴ-ն նաեւ այս ընտրության արդյունքներից հետո ունենալու է դրական արդյունքներ եւ մենք կարողանալու ենք ժողովրդավարությունը պաշտպանել ՀՀ-ում»,- եզրափակել է խմբակցության ղեկավարը:
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Դավիթ Խաչատուրյանը եզրափակիչ ելույթում  շնորհակալություն է հայտնել շահագրգիռ քննարկման համար: Նա անդրադարձել է իրեն ուղղված հարցադրումներին` խոսելով գերագույն դատարանի համակարգի, պառլամենտարիզմի, արդյունավետ խորհրդարանական վերահսկողության մասին:

22 мая парламент продолжил обсуждение вопроса избрания судьи Конституционного Суда (КС).
Депутат фракции НС "Армения" А.Хачатрян в выступлении коснулся происходящих в Тавуше событий, демаркации границы.
В своем выступлении от фракции НС "Гражданский договор" руководитель фракции А.Конджорян счел логичным, что в эти дни, помимо вопроса избрания судьи КС, обсуждаются важные  проблемы политического значения, которые прямо или косвенно связаны с КС.
Подчеркнув, что происходящие в эти дни в РА процессы имеют отношение также к КС, лидер фракции отметил: "Сегодня в Армении существуют конкретные политические силы, группы, а также наша парламентская оппозиция, которые плечом к плечу с силами за пределами РА поставили задачу ликвидации государственности Армении. КС же является важнейшим институтом сохранения государственности Армении”.
Коснувшись тезиса выступления кандидата в судьи КС Д.Хачатуряна, что в Конституции должны быть определены реальные цели, А.Конджорян отметил, что сегодняшние дискуссии и политические дебаты именно об этом. "Сегодня в нашей стране идет полемика о достижимых целях и несбыточных мечтах, и демаркация именно об этом", - подчеркнул А.​​Конджорян, добавив, что в 21-ю просвещенную эпоху нельзя быть политическим гайдуком и заставлять государство также встать на эшафот политического гайдукства. "Демократия в РА необратима, власть народа необратима, КС имеет фундаментальное значение в сохранении демократии, и мы уверены, что КС также будет иметь положительные результаты после итогов этих выборов, и мы сможем защитить демократию в РА", - заключил руководитель фракции.
Кандидат в судьи КС Д.Хачатурян в заключительной речи поблагодарил за интересную дискуссию. Он ответил на адресованные ему вопросы, коснувшись системы Верховного суда, парламентаризма, эффективного парламентского надзора.