Նախագիծը վերաբերում է թրեյդ-ին առեւտրի տեսակին: Դեռեւս 2021 թվականին լրացումներ են կատարվել  «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում, որոնցով ներմուծվել է «թրեյդ-ին» հասկացությունը: Ներդրվել է նաեւ լիցենզավորման կարգ, որի շրջանակում  այս ընթացքում լիցենզավորվել են  որոշակի կազմակերպություններ, սակայն մենք նկատել ենք, որ այս ընթացքում գործարքների զգալի աճ տեղի չի ունեցել: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը՝ Ազգային ժողովի մայիսի 22-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն վերաբերում է ավտոտրանսպորտային միջոցի, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ձեռքբերման թրեյդ-ին առեւտրի տեսակի գործունեության ընթացքում առկա խնդիրները վերացնելուն:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ խնդիրների հետ կապված  առաջարկվում է օրենքում կատարել փոփոխություն՝ միտված  առկա անհստակությունների վերացմանը:
Բացի այդ, առաջարկվում է նաեւ որոշակիորեն ընդարձակել թրեյդ-ին առեւտրի  շրջանակը եւ թույլ տալ նաեւ ֆիզիկական անձանցից ձեռք բերվող մեքենաները վերցնել փոխհատուցմամբ եւ վաճառել այլ անձանց: «Այդ գործարքները նույնպես ամբողջությամբ ազատված կլինեն ավելացված արժեքի հարկից՝ բացառություն կազմելով այն մասը, որն ավելացված կլինի այդ երկու գործարքների արանքում»,- ասել է զեկուցողը:

“Проект относится к типу торговли trade-in. Еще в 2021 г. в закон “О торговле и услугах” были внесены дополнения, которыми введено понятие trade-in. Также внедрена процедура лицензирования, в рамках которой в этот период были лицензированы отдельные организации, но мы заметили, что существенного увеличения сделок за этот период не произошло”, - отметил заместитель министра экономики Р.Геворкян, представляя 22 мая на заседании НС в первом чтении проект о внесении изменения в закон "О торговле и услугах". Речь об устранении существующих проблем при осуществлении деятельности trade-in по приобретению автотранспортных средств, в том числе сельскохозяйственной техники.
Заместитель министра сообщил, что в связи с возникшими проблемами предлагается внести изменения в закон, направленные на устранение имеющихся неясностей.
Кроме того, предлагается также в определенной степени расширить сферу торговли по системе trade-in и разрешить брать с компенсацией автомобили, приобретенные у физических лиц, и продавать их другим лицам. "Эти транзакции также будут полностью освобождены от НДС, за исключением той части, которая будет добавлена ​​между этими двумя транзакциями", - пояснил докладчик.