Նախագիծը վերաբերում է թրեյդ-ին առեւտրի տեսակին: Դեռեւս 2021 թվականին լրացումներ են կատարվել  «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում, որոնցով ներմուծվել է «թրեյդ-ին» հասկացությունը: Ներդրվել է նաեւ լիցենզավորման կարգ, որի շրջանակում  այս ընթացքում լիցենզավորվել են  որոշակի կազմակերպություններ, սակայն մենք նկատել ենք, որ այս ընթացքում գործարքների զգալի աճ տեղի չի ունեցել: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը՝ Ազգային ժողովի մայիսի 22-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն վերաբերում է ավտոտրանսպորտային միջոցի, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ձեռքբերման թրեյդ-ին առեւտրի տեսակի գործունեության ընթացքում առկա խնդիրները վերացնելուն:
Փոխնախարարը հայտնել է, որ խնդիրների հետ կապված  առաջարկվում է օրենքում կատարել փոփոխություն՝ միտված  առկա անհստակությունների վերացմանը:
Բացի այդ, առաջարկվում է նաեւ որոշակիորեն ընդարձակել թրեյդ-ին առեւտրի  շրջանակը եւ թույլ տալ նաեւ ֆիզիկական անձանցից ձեռք բերվող մեքենաները վերցնել փոխհատուցմամբ եւ վաճառել այլ անձանց: «Այդ գործարքները նույնպես ամբողջությամբ ազատված կլինեն ավելացված արժեքի հարկից՝ բացառություն կազմելով այն մասը, որն ավելացված կլինի այդ երկու գործարքների արանքում»,- ասել է զեկուցողը:

The draft refers to the type of trade-in trade. As early as 2021, amendments were made to the Law on Trade and Services, which introduced the notion of ‘trade-in’. A licensing procedure was also introduced, within the framework of which certain organizations were licensed during this period, but we noticed that there was no significant increase in transactions during this period. The RA Deputy Minister of Economy Rafayel Gevorgyan said this while presenting the draft law on Amending the Law on Trade and Services in the first reading at the sitting of the National Assembly on May 22.
The Deputy Minister said that in connection with the problems, it was proposed to make an amendment in the law aimed at eliminating the existing ambiguities.
In addition, it is also proposed to expand the scope of trade-in trade to a certain extent and to allow the cars purchased from individuals to be taken with compensation and sold to other persons. “Those transactions will also be completely exempt from the value added tax (VAT), with the exception of the part that will be added between those two transactions,” the rapporteur said.