Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում հանդիպած խնդիրների լուծմամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրինագիծն ԱԺ հերթական նիստում քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ:
Գործող ոլորտային օրենսդրությամբ, երբ մասնակիցն իր կենսաթոշակային ֆոնդի փայերը մարում է, դրանից հետո կրկին կենսաթոշակային կուտակային համակարգ վերադառնալու եւ կրկին վճարումներ կատարելու մեխանիզմներ նախատեսված չեն: Եթե կուտակային կենսաթոշակի մասնակիցն ունենում է Կառավարության որոշմամբ սահմանված ցանկով նախատեսված հիվանդություն, ապա վերջինս մինչեւ կենսաթոշակային տարիքին հասնելն իր կենսաթոշակային հաշվում առկա միջոցներն ամբողջությամբ ստանալու հնարավորություն է ունենում: Իրավակիրառ պրակտիկայում լինում են դեպքեր, երբ անձը գումարը ստանում է, բուժվում, վերադառնում աշխատանքի եւ կրկին ցանկանում է դառնալ կենսաթոշակային համակարգի մասնակից: Գործող օրենսդրությամբ այդ մեխանիզմները սահմանված չեն, ինչն էլ առաջարկվում է օրինագծով:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Նա պարզաբանել է, որ անձի սոցիալական վճար կատարելու պարտականությունը վերսկսելու է մասնակիցների ռեեստր վարողին ներկայացված գրավոր դիմումի հիման վրա: Հաջորդ փոփոխության նպատակն է կարգավորել կուտակային համակարգի մասնակցի ժառանգին ժառանգության վկայականի հիման վրա կուտակային հաշվում առկա միջոցները փոխանցելու ժամկետները: Դա իրականացվելու է առանց ժամկետային սահմանափակման:

Принятие проекта обусловлено решением проблем, встречающихся в правоприменительной практике. Об этом заявил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян.
Законопроект, предусматривающий внесение изменений и дополнений в закон "О накопительных пенсиях", обсуждался в первом чтении на очередном заседании НС.
Согласно действующему отраслевому законодательству, когда участник погашает свои паи пенсионного фонда, после этого не существует механизмов возврата в систему пенсионных накоплений и повторного осуществления выплат. Если у участника накопительной пенсии имеется заболевание, указанное в определенном решением Правительства перечне, то последний имеет возможность получить имеющиеся на его пенсионном счете средства в полном объеме до достижения пенсионного возраста. В юридической практике встречаются случаи, когда лицо получает деньги, лечится, возвращается на работу и снова хочет стать участником пенсионной системы. Эти механизмы не определены действующим законодательством, что и предлагается вводимым законопроектом.
Следующим изменением данные сотрудников Оперативно-следственного управления Антикоррупционного комитета и Службы внешней разведки будут считаться информацией ограниченного использования и не будут входить в накопительную пенсионную систему.
Положительное заключение комиссии представила член Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам Л.Степанян. Она пояснила, что обязанность лица по уплате социальных выплат будет возобновлена ​​на основании письменного заявления, поданного в реестр участников. Цель очередного изменения – регулирование условий передачи денежных средств на сберегательном счете наследнику участника сберегательной системы на основании свидетельства о наследстве. Это будет сделано без ограничения по времени.