Ազգային ժողովը մայիսի 22-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«Հանրային ծառայության մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքներում առաջարկվող փոփոխությունների հեղինակը Կառավարությունն է:
Նախաձեռնությամբ ամրագրվում է համայնքի ավագանու անդամների կողմից հանրային կամ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու արգելքը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանի խոսքով առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի ներկայացմամբ քննարկվել է ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն նախատեսող օրինագիծը:
Ըստ զեկուցողի` նախագծով հնարավոր հետադարձ տրամաբանությամբ խստացնող նորմը կիրառելու ռիսկից խուսափելու համար` լրամակված տարբերակում ամրագրվել է, որ խնդրո առարկա կարգավորումները կիրառվելու են միայն 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո սկսվող հաշվետու ժամանակաշրջանի գործունեության արդյունքներով բաշխվող շահաբաժինների վրա:
Առաջինից երկրորդ ընթերցում կատարված մեկ այլ լրացում ուղղված է հարկ վճարողների հարկային կարգապահության մակարդակի բարելավմանը:
Արման Պողոսյանի խոսքով առաջին ընթերցումից հետո պատգամավորները նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացրել:
««Անասնաբուժության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Սարգսյանը:
Փոխնախարարի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցումից հետո պատգամավորները փաթեթի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացրել:
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումը:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ առաջին ընթերցումից հետո նախաձեռնությունը չի փոփոխվել:
««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի հեղինակը Կառավարությունն է:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանի` առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում նախաձեռնությունը չի փոփոխվել:
Պատգամավորները քննարկել են «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Այն ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
Փոխնախարարի խոսքով առաջին ընթերցումից հետո խմբագրվել են որոշ հասկացություններ: Նշվել է, որ Կառավարության առաջարկությամբ ներդրվել է կրտսեր մասնագետ ձեւակերպումը` որպես նախնական մասնագիտական կրթության որակավորման տարբերակ: Հստակեցվել են մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման բնագավառում պետական քաղաքականության սկզբունքները եւ անձի կրթության իրավունքի պետական երաշխիքները:
Զեկուցողը բարձրաձայնել է նաեւ իրականացված այլ փոփոխությունները:
«Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն ստացվել:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը:
Առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունն առաջարկել է, որ օրենքն ուժի մեջ մտնի պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրը:

22 мая НС обсудило и приняло во втором чтении ряд законодательных инициатив.
Правительство является автором предлагаемых изменений в законы "О публичной службе", "О местном самоуправлении" и "О местном самоуправлении в городе Ереване".
Инициатива предусматривает запрет членам Совета общины занимать публичные должности или должности публичной службы.
По словам заместителя министра юстиции РА К.Карапетяна, после его принятия в первом чтении предложений по пакету не представлено.
Заместитель министра финансов РА А.Погосян обсудил законопроект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА.
По словам докладчика, во избежание риска применения ужесточающей нормы с возможной обратной логикой, в доработанном варианте установлено, что рассматриваемое регулирование будет применяться только к дивидендам, распределяемым по итогам отчетного периода, начиная с 1 января 2025 г.
Еще одно дополнение, внесенное в первом и втором чтениях, направлено на повышение уровня налоговой дисциплины налогоплательщиков.
По Погосяну, после первого чтения депутаты не представили предложений по проекту.
Пакет проектов о внесении поправок в закон “О ветеринарии» и Кодекс РА об административных правонарушениях представила заместитель министра экономики РА Т.Саргсян.
По информации замминистра, после первого чтения депутаты не представили предложений по пакету.
Начальник Службы миграции и гражданства МВД РА А.Казарян представил предлагаемое дополнение к закону "О беженцах и убежище".
По его словам, после первого чтения инициатива не претерпела изменений.
Автором проекта о внесении изменений и дополнений в закон “О службе принудительного исполнения судебных актов” является Правительство.
По словам заместителя министра юстиции РА Л.Баляна, между первым и вторым чтениями инициатива не изменилась.
Депутаты обсудили законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений и дополнений в закон "О профессиональном образовании и обучении" и смежные законы. Его представила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Сваджян.
По ее словам, после первого чтения некоторые концепции были отредактированы.
Докладчик также упомянула и другие принятые изменения.
Заместитель министра обороны РА Г.Саргсян представил проект, предусматривающий поправки в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего".
Отмечено, что после первого чтения предложений по проекту не было.
Заместитель министра экономики РА Р.Геворкян представил рекомендуемые дополнения в Гражданский кодекс РА.
Правительство после первого чтения предложило ввести закон в силу на следующий день после его официального опубликования.