ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մայիսի 23-ին հանդիպել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդին:
Շնորհավորելով Բերգլյոտ Հովլանդին Հայաստանում դեսպան նշանակվելու առիթով` Սարգիս Խանդանյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը տարբեր ուղղություններով շարունակական եւ արդյունավետ կլինի:
Նորվեգիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար` նշելով, որ պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Նրա խոսքով Նորվեգիան բարձր է գնահատում վերջին տարիներին ՀՀ-ում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները:
Կարեւորելով Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարումը` հանձնաժողովի նախագահը ողջունել է Նորվեգիայի` առաքելությանը միանալու նախաձեռնությունը:
Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի իրականացման հարցում Նորվեգիայի մասնակցության համար: Նա կարեւորել է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը նպատակաուղղված աջակցությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար իրականացվող աջակցության ծրագրերը:
Քննարկվել են համագործակցության, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

On May 23, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to Armenia Bergljot Hovland.
Congratulating Bergljot Hovland on being appointed Ambassador to Armenia, Sargis Khandanyan expressed hope that the implementation of the joint programmes in different directions will be continuous and effective.
The Ambassador of Norway thanked the Committee Chair for warm words, noting that she is ready to have her contribution to strengthening of bilateral relations. According to her, Norway highly assesses the democratic reforms implemented in the Republic of Armenia in recent years.
Highlighting the role of the EU Civilian Observation Mission in Armenia, the Committee Chair welcomed the initiative of Norway to join the mission.
Sargis Khandanyan thanked Bergljot Hovland for the participation of Norway in the implementation of the Second Programme of the Modern Parliament for Modern Armenia Project. He attached importance to the support aimed at the development of the capacities of parliament.
The Committee Chair also presented the support programmes being implemented for our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh.