ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը մայիսի 23-ին հանդիպել է Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերգլյոտ Հովլանդին:
Շնորհավորելով Բերգլյոտ Հովլանդին Հայաստանում դեսպան նշանակվելու առիթով` Սարգիս Խանդանյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը տարբեր ուղղություններով շարունակական եւ արդյունավետ կլինի:
Նորվեգիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ խոսքերի համար` նշելով, որ պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Նրա խոսքով Նորվեգիան բարձր է գնահատում վերջին տարիներին ՀՀ-ում իրականացված ժողովրդավարական բարեփոխումները:
Կարեւորելով Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերակատարումը` հանձնաժողովի նախագահը ողջունել է Նորվեգիայի` առաքելությանը միանալու նախաձեռնությունը:
Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» երկրորդ ծրագրի իրականացման հարցում Նորվեգիայի մասնակցության համար: Նա կարեւորել է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը նպատակաուղղված աջակցությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար իրականացվող աջակցության ծրագրերը:
Քննարկվել են համագործակցության, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

23 мая председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Норвегия в РА Берглиот Ховланд.
Поздравив Берглиот Ховланд с назначением послом в Армении, С.Ханданян выразил надежду, что реализация новых совместных программ в различных направлениях будет последовательной и эффективной.
Посол Норвегии, поблагодарив за теплые слова, отметила, что готова содействовать укреплению двусторонних отношений. По ее словам, Норвегия высоко ценит проведенные в последние годы демократические реформы в РА.
Подчеркнув роль гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении, председатель комиссии приветствовал инициативу Норвегии о присоединении к миссии.
С.Ханданян выразил признательность Норвегии за участие в реализации второго проекта “Новая Армения – современный   парламент”. Он особо выделил важность содействия развитию потенциала НС.
Председатель комиссии также представил программы помощи нашим соотечественникам – вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха.