Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 2023 թվականին ունեցել է 1 ծրագիր եւ 5 միջոցառում: Ունեցել է 612 մլն դրամի պլանավորված միջոցներ, ճշտված պլանով գումարը նվազեցվել է 603 մլն դրամի եւ փաստացի ծախսվել 557 մլն դրամ: Կատարողականը ճշտված բյուջեի նկատմամբ կազմում է 92,3 տոկոս. այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների` մայիսի 30-ի համատեղ նիստում: Օրակարգում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակազմի` «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումն էր:
Ըստ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի` հիմնական միջոցառումը Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ծառայությունների մատուցումն է, որը ֆինանսավորվել է պետական բյուջեի միջոցներով: «2023 թվականի մեր պլանային ցուցանիշներն այս ծրագրի շրջանակում հիմնականում գերակատարվել են»,- արձանագրել է Անահիտ Մանասյանը: 2023 թվականին իրականացվել է շուրջ 513 այց, դիմումների թիվը` 15,889, որն աճել է նախորդ տարվա համեմատ: Դրական լուծված գործերի թիվը կազմել է 1922:
ՀՀ ՄԻՊ պատմության մեջ առաջին անգամ Անահիտ Մանասյանն ընտրվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների Եվրոպական ցանցի կառավարման խորհրդի անդամ:
Անդրադառնալով ՄԻՊ աշխատակազմի պետական ծառայողների վերապատրաստման ծրագրերին` հիմնական զեկուցողն արձանագրել է, որ միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ կարողացել են իրականացնել աշխատակազմի կարողությունների բարելավմանը, զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարեւորել է երեխաների եւ երիտասարդների պաշտպանության բարելավմանը եւ մասնակցության խթանմանը վերաբերող ծրագրի իրականացումը` ընդգծելով, որ գործում է նաեւ երեխաների եւ երիտասարդների հարցերով ՄԻՊ առընթեր հասարակական խորհուրդը:
Խոսելով միջազգային ֆինանսավորմամբ իրականացված «Գենդերային հավասարության խթանում Հայաստանի իրավապահ համակարգում միջոցառման» մասին` հիմնական զեկուցողը շեշտել է, որ մի քանի կարեւոր միջոցառումներ են իրականացվել հատկապես իրավական համակարգում կանանց ներգրավվածության տեսանկյունից:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմադիր պատգամավորները չեն մասնակցել համատեղ նիստի քննարկմանը:
Անահիտ Մանասյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով խտրական, ատելության խոսքի բացառմանը, ատելության խոսքի դեմ պայքարի մեխանիզմներին, երեխաների խնամակալության խնդիրներին, որդեգրման ինստիտուտին, հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում բուլինգի դեմ պայքարին:

“В 2023 г. у Аппарата Защитника прав человека (ЗПЧ) была 1 программа и 5 мероприятий. Предусмотренные средства составляли 612 млн драмов, согласно уточненному плану сумма была снижена до 603 млн драмов, а фактически израсходовано 557 млн ​​драмов. Исполнение указанного бюджета составляет 92,3%”, - отметил министр финансов РА В.Ованнисян 30 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС по защите прав человека и общественным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. В повестке дня – обсуждение годового отчета Аппарата ЗПЧ РА "Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г.".
По словам омбудсмена А.Манасян, главным событием является оказание услуг по защите прав человека и основных свобод, которое финансировалось за счет средств госбюджета. "Наши плановые показатели на 2023 год в рамках этой программы в основном перевыполнены", - отметила ЗПЧ. В 2023 г. совершено около 513 посещений, количество обращений составило 15.889, что увеличилось по сравнению с предыдущим годом. Число положительно решенных дел составило 1922.
Впервые в истории ЗПЧ РА А.Манасян была избрана членом правления Европейской сети национальных институтов по защите прав человека.
Касаясь программ обучения госслужащих Аппарата ЗПЧ, основной докладчик отметила, что в сотрудничестве с международными организациями им удалось реализовать меры по улучшению возможностей и развития сотрудников.
Правозащитник особо отметила ход реализации программы “Улучшение защиты и участия детей и молодежи” и подчеркнула, что также функционирует Общественный совет по делам детей и молодежи.
Представляя мероприятие “Стимулирование гендерного равенства в правоохранительной системе Армении”, реализованное при международном финансировании, основной докладчик подчеркнула, что было проведено несколько важных мероприятий, особенно с точки зрения участия женщин в правовой системе.
Председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Ц.Варданян проинформировала, что депутаты от оппозиции не участвовали в дебатах совместного заседания.
А.Манасян ответила на вопросы депутатов, касающиеся исключения дискриминационного, сеящего вражду языка, механизмов борьбы с разжиганием ненависти, проблем опеки над детьми, института усыновления, борьбы с булингом в общеобразовательных учебных заведениях.