2023 թվականին նախնական պլանավորված էր իրականացնել 12 ծրագիր եւ 50 միջոցառում, սակայն տարվա ընթացքում ավելացել է 8 միջոցառում, եւ փաստացի իրականացվել է 12 ծրագիր եւ 57 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 146 մլրդ դրամ, սակայն այնուհետեւ փաստացի իրականացվել են 139.5 մլրդ դրամի ծախսեր, ինչը  կազմում է ճշտված պլանի նկատմամբ 97.1 տոկոսը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի նախագահությամբ  մայիսի 30-ին քննարկվել է «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը: Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը եւ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել են հաշվետու տարում առողջապահության ոլորտի եկամուտներն ու ծախսերը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով նախարարությունը տարվա ընթացքում ծրագրվածից բացի իրականացրել է նաեւ լրացուցիչ աշխատանքներ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների աջակցման ծրագրերին: «Մինչեւ 2024 թվականը մոտ 60 հազար քաղաքացի կցագրվել է առաջնային օղակում: 2023 թվականին նրանք ստացել են իրենց ընթացիկ բուժօգնությունը, իսկ կարիք լինելու դեպքում, արդեն ուղեգրերով, ստացել հիվանդանոցային բուժօգնություն»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ 2023 թվականին ավելացել են 3-րդ կարգի հաշմանդամների եւ ֆունկցիոնալության այս աստիճանի  սահմանափակում ունեցող անձանց համար դեղորայքային սպասարկման ծավալները: «Նրանք 50 տոկոս փոխհատուցման փոխարեն սկսեցին օգտվել 100 տոկոս փոխհատուցման սկզբունքից»,- պարզաբանել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում նախարարը պարզաբանել է, որ  97.1 տոկոս կատարողականի մեջ մտնում է նաեւ կապիտալ ծախսերի կատարողականը, եւ հիմնական թերակատարումները վերաբերում են հենց կապիտալ ծախսերին: «Ընթացիկ ծախսերի մասով ունեցել ենք գերակատարումներ, եւ 2023 թվականի ընթացքում էլ հավելյալ միջոցներ են տրամադրվել, որպեսզի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին հավելյալ բուժօգնություն տրամադրենք: Այրվածքներին վերաբերող  տողի մեջ մենք շատ մեծ աճ ենք ունեցել, եւ սպասարկումը կատարվել է ամբողջ ծավալով»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Նշվել են նաեւ կապիտալ ծախսերի թերակատարման պատճառները:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են  ոլորտի հավելյալ ֆինանսավորմանը, հիվանդանոցներում կուտակված պարտքերի պատճառներին, բուժաշխատողների աշխատավարձերին, ոլորտում իրականացվող քաղաքականությանն ու ծրագրերին, ֆինանսական միջոցների վերաբաշխմանը, անվճար դեղորայք ստացող քաղաքացիների թվերին, շաքարային դիաբետ ունեցող երեխաներին համապատասխան չափիչ սարքերով ապահովելուն եւ այլն:

In 2023, it was initially planned to implement 12 programmes and 50 measures, but 8 measures were added during the year, and 12 programmes and 57 measures were actually implemented. The annual plan was 146 billion AMD, but then 139.5 billion AMD was actually spent, which is 97.1% of the specified plan.
On May 30, the annual report on the execution of the RA 2023 state budget was debated at the joint sitting of the NA Standing Committees on Health Care and on Financial-Credit and Budgetary Affairs chaired by Narek Zeynalyan and Tsovinar Vardanyan. The Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and the Minister of Health Anahit Avanesyan presented the revenues and the expenditures of the health sector in the financial year.
According to the Minister of Health Anahit Avanesyan, during the year, in addition to the planned, the Ministry also carried out additional works aimed at the support programmes of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
It was noted that in 2023, the volumes of the medical services for the 3rd degree disabled and persons with this level of functional limitation have increased. “Instead of 50% compensation, they started using the principle of 100% compensation,” Anahit Avanesyan explained.
During the exchange of ideas, the Minister clarified that the 97.1% performance includes the performance of the capital expenditures as well, and the main shortcomings refer to the capital expenditures. “In terms of the current expenses, we had over-fulfillments, and during 2023, additional funds were provided in order to give additional medical assistance to our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. In the line related to burns, we had a very big increase, and the service was provided in full volume,” Anahit Avanesyan said.
The reasons for underperformance of the capital expenditures were also mentioned.
The Minister answered the MPs’ questions regarding the additional financing of the sector, the causes of debts accumulated in hospitals, the salaries of the medical professionals, the policies and the programmes implemented in the sector, the redistribution of the financial resources, the number of the citizens receiving free medicine, providing children with diabetes with appropriate measuring devices, etc.
Hakob Arshakyan gives an opening speech at the official launch ceremony of Technological Education Foundation
On May 30, the RA NA Vice President Hakob Arshakyan attended the official launch ceremony of the Technological Education Foundation.Congratulating the attendees on the launch of the Foundation, the RA NA Vice President expressed conviction that today we are at the threshold of the new educational er...