2023 թվականին նախնական պլանավորված էր իրականացնել 12 ծրագիր եւ 50 միջոցառում, սակայն տարվա ընթացքում ավելացել է 8 միջոցառում, եւ փաստացի իրականացվել է 12 ծրագիր եւ 57 միջոցառում: Տարեկան պլանը կազմել է 146 մլրդ դրամ, սակայն այնուհետեւ փաստացի իրականացվել են 139.5 մլրդ դրամի ծախսեր, ինչը  կազմում է ճշտված պլանի նկատմամբ 97.1 տոկոսը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի նախագահությամբ  մայիսի 30-ին քննարկվել է «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը: Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը եւ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել են հաշվետու տարում առողջապահության ոլորտի եկամուտներն ու ծախսերը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով նախարարությունը տարվա ընթացքում ծրագրվածից բացի իրականացրել է նաեւ լրացուցիչ աշխատանքներ՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների աջակցման ծրագրերին: «Մինչեւ 2024 թվականը մոտ 60 հազար քաղաքացի կցագրվել է առաջնային օղակում: 2023 թվականին նրանք ստացել են իրենց ընթացիկ բուժօգնությունը, իսկ կարիք լինելու դեպքում, արդեն ուղեգրերով, ստացել հիվանդանոցային բուժօգնություն»,- ասել է նա:
Նշվել է, որ 2023 թվականին ավելացել են 3-րդ կարգի հաշմանդամների եւ ֆունկցիոնալության այս աստիճանի  սահմանափակում ունեցող անձանց համար դեղորայքային սպասարկման ծավալները: «Նրանք 50 տոկոս փոխհատուցման փոխարեն սկսեցին օգտվել 100 տոկոս փոխհատուցման սկզբունքից»,- պարզաբանել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում նախարարը պարզաբանել է, որ  97.1 տոկոս կատարողականի մեջ մտնում է նաեւ կապիտալ ծախսերի կատարողականը, եւ հիմնական թերակատարումները վերաբերում են հենց կապիտալ ծախսերին: «Ընթացիկ ծախսերի մասով ունեցել ենք գերակատարումներ, եւ 2023 թվականի ընթացքում էլ հավելյալ միջոցներ են տրամադրվել, որպեսզի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին հավելյալ բուժօգնություն տրամադրենք: Այրվածքներին վերաբերող  տողի մեջ մենք շատ մեծ աճ ենք ունեցել, եւ սպասարկումը կատարվել է ամբողջ ծավալով»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը:
Նշվել են նաեւ կապիտալ ծախսերի թերակատարման պատճառները:
Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են  ոլորտի հավելյալ ֆինանսավորմանը, հիվանդանոցներում կուտակված պարտքերի պատճառներին, բուժաշխատողների աշխատավարձերին, ոլորտում իրականացվող քաղաքականությանն ու ծրագրերին, ֆինանսական միջոցների վերաբաշխմանը, անվճար դեղորայք ստացող քաղաքացիների թվերին, շաքարային դիաբետ ունեցող երեխաներին համապատասխան չափիչ սարքերով ապահովելուն եւ այլն:

В 2023 г. изначально намечалось реализовать 12 программ и 50 мероприятий, однако в течение года было добавлено 8 мероприятий, а фактически реализовано 12 программ и 57 мероприятий. Годовой план составлял 146 млрд драмов, но фактически израсходовано 139,5 млрд драмов, что составляет 97,1% от указанного плана.
30 мая на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Н.Зейналяна и Ц.Варданян обсуждался годовой отчет "Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г.". Министр финансов В.Ованнисян и министр здравоохранения А.Аванесян представили доходы и расходы сферы здравоохранения в отчетном году.
По словам А.Аванесян, в течение года, помимо запланированных, министерством также были проведены дополнительные работы, направленные на программы содействия нашим соотечественникам, вынужденно перемещенным из Нагорного Карабаха. "До 2024 г. в первичном звене будут зарегистрированы около 60 тысяч граждан. В 2023 г. они получили текущую медицинскую помощь, а в случае необходимости – стационарную   медпомощь с направлениями", - сообщила министр.
Отмечено, что в 2023 г. увеличился объем медицинских услуг для инвалидов 3-й группы и лиц с этим уровнем функциональных ограничений. "Вместо 50-процентной компенсации начали использовать принцип стопроцентной компенсации", - пояснила А.Аванесян.
В ходе обмена мнениями министр уточнила, что показатель в 97,1% включает в себя выполнение капитальных расходов, а основные недостатки относятся именно к капзатратам. "По текущим расходам у нас были перерасходы, и в течение 2023 г. были выделены дополнительные средства для оказания дополнительной медпомощи вынужденным переселенцам из НК. По линии ожогов у нас был весьма ощитимый рост, и услуга была оказана в полном объеме", - заметила А.Аванесян.
Также были названы причины недовыполнения капрасходов.
Министр ответила на вопросы депутатов, касающиеся дополнительного финансирования сферы, причин накопления долгов в больницах, зарплат медработников, политики и программ, реализуемых в отрасли, перераспределения финансовых ресурсов, числа граждан, получающих бесплатную медпомощь, обеспечения детей-диабетиков соответствующими измерительными приборами и т.д.
А.Аршакян выступил на официальной церемонии открытия ФТО
30 мая вице-спикер НС А.Аршакян присутствовал на официальной церемонии открытия Фонда технологического образования (ФТО).Поздравляя с созданием Фонда, зампредседателя парламента выразил уверенность, что ныне мы на пороге новой образовательной эпохи, когда технологическое образование становится более...