Հոկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի Ոսկեզօծ դահլիճում աշխատանքները սկսեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ԵԽ անդամ-երկրների կողմից պարտավորությունների եւ հանձնառությունների հարգման հարցերի հանձնաժողովի`  մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը:
Ողջունելով ներկաներին` ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց ԵԽԽՎ բյուրոյին ու հանձնաժողովի անդամներին մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը Երեւանում անցկացնելու հրավերը ընդունելու համար: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ նիստի Հայաստանում անցկացումը խորհրդանշական է մի քանի առումներով. սեպտեմբերին նշվել է Հայաստանի անկախության 15-ամյակը եւ ԵԽ անդամակցության 5-ամյակը:Նշելով, որ խորհրդարանական ընտրություններին յոթ ամիս է մնացել` պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստի անցկացումը մեր երկրում հիշեցում է ոչ միայն այն մասին, որ ընտրությունների անցկացման մակարդակը կարեւոր ցուցիչ է օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների թեւերի ձեւավորման գործընթացների որակի եւ մեր երկրի ժողովրդավարության մակարդակի, այլեւ աջակցություն է այն ջանքերին, որոնք գործադրվում են ընտրությունները ԵԽ չափանիշներին եւ պահանջներին համապատասխան անցկացնելու համար: ԱԺ նախագահը նշեց, որ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը լավ առիթ է հանգամանալից ծանոթանալու Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչն ավելի կարեւորվում է սահմանադրական բարեփոխումներից մոտ մեկ տարի անց: Այդ բարեփոխումները վերացրին խոչընդոտները, որոնք սահմանափակում էին տեղական ինքնակառավարման, դատական համակարգերի, պետական կառավարման համակարգում զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի բարեփոխումները: Նշվեց, որ Եվրոպայի խորհրդի, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԽԽՎ աջակցության շնորհիվ Հայաստանի բարեփոխված Սահմանադրությունը բավարարում է ամենաբարձր պահանջներին եւ հանդիսանում է մեր երկրում ժողովրդավարական վերափոխումների անհրաժեշտ իրավական հիմք: Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին, պարոն Թորոսյանը նշեց վարչական կալանքի վերացումը, Ազգային ժողովին Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հնարավորություն տալը, Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավունք ունեցողների շրջանակի ընդլայնումը. հուլիսի 1-ից նաեւ  քաղաքացիներն են հնարավություն ստացել դիմելու ՍԴ, ՍԴ դիմելու համար պատգամավորների անհրաժեշտ ստորագրությունների շեմը` 1/3-ից իջեցվել է 1/5-ի, ինչի շնորհիվ խորհրդարանական ընդդիմությունը հնարավորություն է ստացել ՍԴ-ում բողոքարկել յուրաքանչյուր օրենքի սահմանադրականությունը: Պարոն Թորոսյանի կարծիքով տեղական ինքնակառավարման համակարգի ինքնուրույնության ապահովման տեսանկյունից կարեւոր նշանակություն ունի «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի փոփոխությունը, ըստ որի կառավարությունը կարող է պաշտոնից հեռացնել ընտրված ղեկավարին` միայն ՍԴ-ի դրական եզրակացության դեպքում: Նշվեց, որ ավարտվել են Եվրախորհրդի եւ ԵԱՀԿ փորձագետների հետ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունների նախագծի քննարկումները եւ օրենսգիրքը կընդունվի մինչ տարեվերջ: Փորձագետների հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն`  «Ընտրական օրենսգրքի» բոլոր հիմնարար հարցերի շուրջ:
Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ ցանկալի կլիներ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխությունները ընդունել մինչ տարեվերջ` որպեսզի կիրառվի էլեկտրոնային լրատվամիջոցների գործունեությունը կարգավորող հանձնաժողովի ձեավորման սահմանադրական մեխանիզմը, ինչը կարեւոր նշանակություն կունենա ընտրություններից առաջ:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաջորդ տարի նույնպես սպասվում է լարված աշխատանք, քանի որ պիտի ընդունվեն Դատական օրենսգիրքը եւ «Երեւան քաղաքի մասին» օրենքը, սակայն մյուս կողմից հաջորդ տարի Հայաստանը մոտ կլինի իր պարտավորությունների կատարման ավարտին եւ մոնիտորինգի դադարեցմանը, քանի որ 2004 թ. վերջում 1405 բանաձեւում  ԵԽԽՎ-ն նշել է, որ Հայաստանը վավերացրել է Եվրախորհրդի բոլոր կոնվենցիաները, որոնք մտնում էին պարտավորությունների կատարման շրջանակում, հաջորդ տարի մնացել է միայն ընդունել մի քանի օրենքներ: Սակայն պարզ է, որ այս համատեքստում վճռորոշ նշանակություն ունի գալիք խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման որակը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի անունից պարոն Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամներին, Հայաստանի հարցով զեկուցողներ` պարոններ Միկո Էլոյին եւ Ժորժ Կոլումբիեին, քարտուղարությանը` հիանալի համագործակցության եւ այն օգնության համար, որը մենք մշտապես զգացել ենք Եվրախորհրդին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքում:
ԱԺ նախագահը ափսոսանք հայտնեց, որ հանձնաժողովի նիստին չեն մասնակցում հարեւան երկու պետությունների` Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները: Նրա համոզմամբ Եվրախորհրդի անդամ երկրների համար առկա խնդիրների եւ վեճերի լուծման միակ հնարավորությունը հանդիսանում է այդ հարցերի համատեղ քննարկումը, այդ թվում նաեւ ԵԽԽՎ-ի շրջանակներում:
Վերջում Պարոն Թորոսյանը ներկաներին մաղթեց արդյունավետ աշխատանք եւ պատրաստակամություն հայտնեց Երեւանում ավելի հաճախ կազմակերպել մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստեր:

On October 16 the meeting of the Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by member states of the Council of Europe (Monitoring Committee) of PACE was held in the Gilded Chamber of the National Assembly.
Greeting the participants, Mr. Tigran Torosyan, the NA President, Head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe thanked members of the PACE Bureau and Committee for accepting the invitation to hold the meeting in Yerevan.Mr. Torosyan mentioned that holding of the meeting in Armenia is symbolic in a few aspects: the 15th anniversary of independence of Armenia and 5 years of membership in the PACE were celebrated in September. Noting that parliamentary elections are to be held in seven months, Mr. Torosyan expressed a hope that the fact of holding the Committee meeting in Armenia is a reminder not only that the manner of holding the elections is an important indicator of the degree of formation of legislative and executive branches of power and of the democracy quality in our country, but also it is an assistance in the efforts directed at conducting the elections in compliance with the CE standards and requirements. Mr. T. Torosyan mentioned that the Monitoring Committee meeting is a good chance to observe the current democracy reforms in Armenia in detail, which are becoming more important after almost one year of the Constitutional reforms. These reforms abolished the obstacles, which were limiting the reforms in local self-government, judicial systems, checks and balances system in state governance system. It was noted that due to the assistance of the Council of Europe, the Venice Commission and the PACE the reformed Constitution of Armenia meets the highest standards, and it is a necessary legal basis of democracy reforms in our country. Touching upon the changes that took place in Armenia after the Constitutional amendments, Mr. Torosyan particularly emphasized the abolition of administrative detention, granting the National Assembly the right to elect the Ombudsman and expansion of the circle of persons who are eligible to apply to the Constitutional Court; starting from July 1 the opportunity for citizens to apply to the Constitutional Court; the threshold of the MPs’ necessary signatures to apply to the Constitutional Court has decreased from 1/3 to 1/5, and due to that the opposition got the opportunity to appeal in the Constitutional Court the constitutionality of every law. According to Mr. T. Torosyan, from the viewpoint of independency insurance of local self-government system, the amendment to the law on Local Self-Government is of great importance: according to this amendment, the government may oust from office the elected supervisor only with the endorsement of the Constitutional Court. It was noted that the debates on the draft amendments to the Electoral Code with the experts from the Council of Europe and the OSCE are over, and the law would be adopted till the end of the year. An agreement was reached with the experts on all main issues of the Electoral Code.
Mr. T. Torosyan mentioned that it would be better to adopt amendments to the Law on Television and Radio till the end of the year, so the constitutional mechanism of setting up the committee regulating the activity of electronic mass media is enforced, which will be of great importance before the elections.
Mr. T. Torosyan mentioned that intensive works are expected next year as well, since the Judicial Code and the law on the City of Yerevan should be adopted. From the other hand Armenia is close to finish fulfilling its obligations and stop the monitoring next year, since at the end of 2004, in the Resolution 1405 the PACE mentioned that Armenia had ratified all the CE conventions, which were within the framework of fulfilling its obligations. A few laws are left to be adopted next year. But it is obvious that the quality of holding the upcoming elections is of great importance in this context.
On behalf of the National Assembly of Armenia Mr. T. Torosyan thanked the members of the Monitoring Committee, the Rapporteurs on Armenia Mr. Miko Elo and Mr. Georges Colombier and the secretariat for the excellent cooperation and assistance, which we felt in the course of carrying out the undertaken obligations while joining the CE.
The NA President expressed regret that the representatives of two neighbouring countries – Georgia and Azerbaijan – did not participate in the meeting. He is confident that the only chance for resolving the problems, which the member states face, is the joint discussion of the issues, including those within the framework of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe as well.
At the end Mr. T. Torosyan wished effective work to those present and expressed readiness to organize meetings of the Monitoring Committee in Yerevan more often.