Հոկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի Ոսկեզօծ դահլիճում աշխատանքները սկսեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ԵԽ անդամ-երկրների կողմից պարտավորությունների եւ հանձնառությունների հարգման հարցերի հանձնաժողովի`  մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը:
Ողջունելով ներկաներին` ԱԺ նախագահ, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Տիգրան Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց ԵԽԽՎ բյուրոյին ու հանձնաժողովի անդամներին մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը Երեւանում անցկացնելու հրավերը ընդունելու համար: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ նիստի Հայաստանում անցկացումը խորհրդանշական է մի քանի առումներով. սեպտեմբերին նշվել է Հայաստանի անկախության 15-ամյակը եւ ԵԽ անդամակցության 5-ամյակը:Նշելով, որ խորհրդարանական ընտրություններին յոթ ամիս է մնացել` պարոն Թորոսյանը հույս հայտնեց, որ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստի անցկացումը մեր երկրում հիշեցում է ոչ միայն այն մասին, որ ընտրությունների անցկացման մակարդակը կարեւոր ցուցիչ է օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների թեւերի ձեւավորման գործընթացների որակի եւ մեր երկրի ժողովրդավարության մակարդակի, այլեւ աջակցություն է այն ջանքերին, որոնք գործադրվում են ընտրությունները ԵԽ չափանիշներին եւ պահանջներին համապատասխան անցկացնելու համար: ԱԺ նախագահը նշեց, որ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը լավ առիթ է հանգամանալից ծանոթանալու Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչն ավելի կարեւորվում է սահմանադրական բարեփոխումներից մոտ մեկ տարի անց: Այդ բարեփոխումները վերացրին խոչընդոտները, որոնք սահմանափակում էին տեղական ինքնակառավարման, դատական համակարգերի, պետական կառավարման համակարգում զսպումների եւ հակակշիռների համակարգի բարեփոխումները: Նշվեց, որ Եվրոպայի խորհրդի, Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԽԽՎ աջակցության շնորհիվ Հայաստանի բարեփոխված Սահմանադրությունը բավարարում է ամենաբարձր պահանջներին եւ հանդիսանում է մեր երկրում ժողովրդավարական վերափոխումների անհրաժեշտ իրավական հիմք: Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին, պարոն Թորոսյանը նշեց վարչական կալանքի վերացումը, Ազգային ժողովին Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հնարավորություն տալը, Սահմանադրական դատարան դիմելու իրավունք ունեցողների շրջանակի ընդլայնումը. հուլիսի 1-ից նաեւ  քաղաքացիներն են հնարավություն ստացել դիմելու ՍԴ, ՍԴ դիմելու համար պատգամավորների անհրաժեշտ ստորագրությունների շեմը` 1/3-ից իջեցվել է 1/5-ի, ինչի շնորհիվ խորհրդարանական ընդդիմությունը հնարավորություն է ստացել ՍԴ-ում բողոքարկել յուրաքանչյուր օրենքի սահմանադրականությունը: Պարոն Թորոսյանի կարծիքով տեղական ինքնակառավարման համակարգի ինքնուրույնության ապահովման տեսանկյունից կարեւոր նշանակություն ունի «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի փոփոխությունը, ըստ որի կառավարությունը կարող է պաշտոնից հեռացնել ընտրված ղեկավարին` միայն ՍԴ-ի դրական եզրակացության դեպքում: Նշվեց, որ ավարտվել են Եվրախորհրդի եւ ԵԱՀԿ փորձագետների հետ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխությունների նախագծի քննարկումները եւ օրենսգիրքը կընդունվի մինչ տարեվերջ: Փորձագետների հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն`  «Ընտրական օրենսգրքի» բոլոր հիմնարար հարցերի շուրջ:
Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ ցանկալի կլիներ «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխությունները ընդունել մինչ տարեվերջ` որպեսզի կիրառվի էլեկտրոնային լրատվամիջոցների գործունեությունը կարգավորող հանձնաժողովի ձեավորման սահմանադրական մեխանիզմը, ինչը կարեւոր նշանակություն կունենա ընտրություններից առաջ:
ԱԺ նախագահը նշեց, որ հաջորդ տարի նույնպես սպասվում է լարված աշխատանք, քանի որ պիտի ընդունվեն Դատական օրենսգիրքը եւ «Երեւան քաղաքի մասին» օրենքը, սակայն մյուս կողմից հաջորդ տարի Հայաստանը մոտ կլինի իր պարտավորությունների կատարման ավարտին եւ մոնիտորինգի դադարեցմանը, քանի որ 2004 թ. վերջում 1405 բանաձեւում  ԵԽԽՎ-ն նշել է, որ Հայաստանը վավերացրել է Եվրախորհրդի բոլոր կոնվենցիաները, որոնք մտնում էին պարտավորությունների կատարման շրջանակում, հաջորդ տարի մնացել է միայն ընդունել մի քանի օրենքներ: Սակայն պարզ է, որ այս համատեքստում վճռորոշ նշանակություն ունի գալիք խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման որակը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի անունից պարոն Թորոսյանը շնորհակալություն հայտնեց մոնիտորինգի հանձնաժողովի անդամներին, Հայաստանի հարցով զեկուցողներ` պարոններ Միկո Էլոյին եւ Ժորժ Կոլումբիեին, քարտուղարությանը` հիանալի համագործակցության եւ այն օգնության համար, որը մենք մշտապես զգացել ենք Եվրախորհրդին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքում:
ԱԺ նախագահը ափսոսանք հայտնեց, որ հանձնաժողովի նիստին չեն մասնակցում հարեւան երկու պետությունների` Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ներկայացուցիչները: Նրա համոզմամբ Եվրախորհրդի անդամ երկրների համար առկա խնդիրների եւ վեճերի լուծման միակ հնարավորությունը հանդիսանում է այդ հարցերի համատեղ քննարկումը, այդ թվում նաեւ ԵԽԽՎ-ի շրջանակներում:
Վերջում Պարոն Թորոսյանը ներկաներին մաղթեց արդյունավետ աշխատանք եւ պատրաստակամություն հայտնեց Երեւանում ավելի հաճախ կազմակերպել մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստեր:

В Национальном Собрании состоялось заседание Мониторинговой комиссии ПАСЕ
16 октября в Позолоченном зале Национального Собрания свою работу начала Мониторинговая комиссия Комиссии Парламентской Ассамблеи Совета Европы по вопросам выполнения  и уважения обязательств странами-членами СЕ.
Приветствуя присутствующих, Председатель НС, руководитель делегации Армении в ПАСЕ Тигран Торосян поблагодарил Бюро ПАСЕ и членов Мониторинговой комиссии за принятие приглашения провести заседание в Ереване. Г-н Торосян отметил, что проведение заседания в Ереване символично в нескольких аспектах: в сентябре отмечалось 15-летие независимости Армении и 5-летие членства в СЕ. Отмечая, что до парламентских выборов осталось семь месяцев, г-н Торосян выразил надежду, что проведение заседания Мониторинговой комиссии в нашей стране – напоминание не только о том, что уровень проведения выборов важный показатель качества процессов формирования законодательной и исполнительной властей, но и содействие тем усилиям, которые прилагаются для проведения выборов соответственно критериям и требованиям СЕ. Председатель НС отметил, что заседание Мониторинговой комиссии – хороший повод подробно ознакомиться с осуществляемыми в Армении демократическими реформами, чему  придается больше важности спустя почти год после конституционных реформ. Эти реформы устранили препятствия, ограничивавшие реформы  системы местного самоуправления, судебных систем, системы сдерживания и противовесов в системе государственного управления. Отмечено было, что благодаря поддержке Совета Европы, Венецианской комиссии, ПАСЕ  усовершенствованная Конституция Армении удовлетворяет  самым высоким требованиям и является  необходимой правовой базой для демократических преобразований в нашей стране. Обращаясь к переменам в Армении после конституционных изменений, г-н Торосян отметил ликвидацию административного ареста, предоставление возможности НС права выбора Защитника прав человека, расширение круга имеющих возможность обращения в Конституционный Суд (КС), – с 1 июля  право обращения в КС предоставлено также гражданам; необходимый порог подписей  для обращения депутатов в КС снижен с 1/3 до 1/5, благодаря чему парламентская оппозиция получила возможность опротестования конституционности любого закона. По мнению г-на Торосяна, с точки зрения обеспечения самостоятельности системы местного самоуправления важное значение имеет изменение закона “О местном самоуправлении”, согласно которому правительство может снять с должности избранного руководителя только при положительном заключении КС.  Отмечено было, что завершились обсуждения проекта поправок Избирательного кодекса вместе с экспертами СЕ и ОБСЕ, и кодекс будет принят до конца года. С экспертами достигнута договоренность по всем основным  вопросам  Избирательного  кодекса.
Г-н Торосян отметил, что желательным  было бы принятие поправок в законе “О телевидении и радио” до конца года – с тем, чтобы можно было применить конституционный механизм формирования Комиссии по урегулированию деятельности электронных СМИ, что будет иметь важное значение перед выборами.
Председатель НС отметил, что в будущем году также ожидается напряженная работа, так как должны быть приняты  Судебный кодекс и закон “О городе Ереване”, но, с другой стороны, в следующем году Армения будет близка к выполнению своих обязательств и прекращению мониторинга, поскольку в конце 2004 г. ПАСЕ в последней резолюции 1405 отметила, что Армения   ратифицировала  все  конвенции в рамках исполнения обязательств; в следующем году остается принять лишь несколько законов. Однако ясно, что в этом контексте решающее значение имеет качество проведения грядущих парламентских выборов.
От имени НС Армении г-н Торосян выразил признательность Мониторинговой комиссии, докладчикам по Армении – Мико Эло и Жоржу Колумбье, Секретариату за тесное сотрудничество и помощь, которую мы постоянно ощущали в ходе выполнения взятых, как членами СЕ, обязательств.
Председатель НС выразил сожаление, что в заседании комиссии не участвуют представители двух соседних государств – Азербайджана и Турции. По его убеждению, единственной возможностью решения существующих проблем и споров для стран-членов СЕ является совместное обсуждение этих вопросов, в том числе  также в рамках ПАСЕ.
В заключение г-н Торосян пожелал присутствующим плодотворной работы и выразил готовность чаще организовывать в Ереване заседания Мониторинговой комиссии.