ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է Հայաստանում Ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Ինժեներական քաղաքում:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: ԱԺ փոխնախագահը նախ անդրադարձել է ոլորտում պետության առաջնահերթություններին եւ փաստել. «Մենք ցանկանում ենք լավագույն հնարավորությունները ստեղծել բոլոր այն մարդկանց, գիտնականների ու ինժեներների համար, որոնք ցանկանում են ստեղծագործ աշխատանքով զբաղվել: Սա շատ կարեւոր է, որովհետեւ գիտնականը, որը չունի աշխատասենյակ, սարքավորումներ, համապատասխան ծրագրային ապահովում, գործնականում անհնար է, շատ դեպքերում, ունենալ համաշխարհային կարգի տպագրվող հոդվածներ ու ստեղծագործ աշխատանք: Նույնը վերաբերում է ինժեներներին, որոնք առանց սարքավորումների, առանց համապատասխան ենթակառուցվածքների չեն կարող ստեղծագործ աշխատանքով զբաղվել»:
ԱԺ նախագահի տեղակալի համոզմամբ սա է այն հիմնական գործոնը, որի պատճառով ԽՍՀՄ փլուզումից հետո մեր երկրից գնացել են ստեղծագործ աշխատանքով զբաղվող մարդիկ: Այս առումով նա կարեւորել է գերհամակարգչային կենտրոնի բացումը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է նաեւ գիտելիքի անհրաժեշտության կարեւորությանը եւ ընդգծել. «Եթե ունես ենթակառուցվածք, սակայն չունես գիտելիք, բովանդակություն, դրված խնդիրներ, մարդիկ, ովքեր կարողանում են դա օգտագործել, այն դառնում է անիմաստ»:
ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է կառուցվող Ինժեներական քաղաքը, այնտեղ գործունեություն ծավալող ընկերությունների, ԳԱԱ-ում եւ համալսարաններում աշխատող գիտնականների գործունեությունը եւ գոհունակությամբ արձանագրել, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում մեր երկիր մուտք են գործել նոր բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններ:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է նոր, ինչպես նաեւ արդեն գոյություն ունեցող նախաձեռնությունների արդյունավետ իրականացման մասին, անդրադարձել գիտության ֆինանսավորման բովանդակային ծրագրերի ներկայացմանը, գիտության ֆինանսավորման կրկնապատկմանը: «Ուզում եմ կոչ անել գիտական, ինժեներական հանրույթին՝ էլ ավելի ջանքեր գործադրելու, որ բոլոր  միջոցները ծախսվեն առավելագույն արդյունավետ»,- նշել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է կրթության որակի բարելավման հարցում պետության կողմից իրականացվող ներդրումները, արժեւորել դպրոցներում բնագիտական լաբորատորիաների թարմացման եւ ներդրման ծրագրերը, որոնք, ըստ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի, ապագային միտված նախաձեռնություններ են:
Խոսքի ավարտին Հակոբ Արշակյանը երախտագիտություն է հայտնել նախաձեռնության իրականացմանն աջակցած բոլոր կառույցներին, որոնց ջանքերի համատեղմամբ իրականություն է դարձել գերհամակարգչային կենտրոնի հիմնումը:
Նշենք, որ աշխարհահռչակ հայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի ընտանիքի համաձայնությամբ գերհամակարգչային կենտրոնն անվանակոչվել է երգահանի անունով:
Կենտրոնի եւ վերջինիս կողմից ստեղծվող նոր հնարավորությունների մասին խոսել է ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի եւ ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն Հրաչյա Ասցատրյանը:
Այնուհետեւ հանդիսավոր պայմաններում կայացել է Ազգային գերհամակարգչային կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, գիտնականներ, ինժեներներ, հյուրեր:
«Ինժեներական քաղաք» ծրագրի նպատակն է Հայաստանում Ինժեներական քաղաքի հիմնման միջոցով նպաստել ինժեներական ու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հետագա զարգացմանը` խթանելով մեր երկրում տնտեսության մրցունակության եւ արտադրողականության բարձրացումը:

Вице-спикер НС А.Аршакян принял участие в официальной церемонии открытия Национального суперкомпьютерного центра в Армении, состоявшейся в “Инженерном городке”.
В ходе мероприятия с приветственным словом выступил зампредседателя парламента А.Аршакян. Прежде всего коснувшись приоритетов государства в этой сфере, он отметил: “Мы хотим создать наилучшие возможности для всех людей, ученых и инженеров, желающих заниматься творческой работой. Это весьма важно, так как ученому, не имеющему кабинета, оснащения, соответствующего программного обеспечения, в большинстве случаев практически невозможно иметь опубликованные статьи и творческие работы мирового уровня. То же самое касается и инженеров, которые не могут заниматься творческой работой без оборудования, без соответствующей инфраструктуры”.
По убеждению вице-спикера НС, это главный фактор, из-за которого люди, занимающиеся творческой деятельностью, покинули нашу страну после распада СССР. В этом плане он особо отметил открытие суперкомпьютерного центра. В этом контексте А.Аршакян также отметил важность потребности в знаниях и подчеркнул: “Если имеешь инфраструктуру, но не имеешь знаний, содержания, поставленных задач и людей, которые могут их использовать, это становится бессмысленным”.
Зампредседателя парламента подчеркнул важность строящегося “Инженерного городка”, деятельности действующих в нем компаний, ученых, работающих в НАН РА и университетах, с удовлетворением отметив, что за последние два-три года в нашу страну пришли новые высокотехнологичные компании.
А.Аршакян коснулся эффективной реализации как новых, так и уже существующих инициатив, представления масштабных программ финансирования науки, удвоения ее финансирования. "Хотелось бы призвать научное, инженерное сообщество приложить еще больше усилий, чтобы все средства расходовались максимально эффективно", - заметил он.
Вице-спикер НС подчеркнул важность инвестиций государства в улучшение качества образования, высоко оценил программы обновления и внедрения в школах естественнонаучных лабораторий, которые, по его мнению, являются инициативами, ориентированными на будущее.
В заключение А.Аршакян выразил признательность всем структурам, поддержавшим реализацию инициативы и совместными усилиями которых создание суперкомпьютерного центра стало реальностью.
С согласия семьи всемирно известного армянского шансонье Шарля Азнавура суперкомпьютерный центр назван его именем.
Центр и создаваемые им новые возможности представил директор Института проблем информатики и автоматизации НАН РА Г.Асцатрян.
Затем в торжественной обстановке состоялась официальная церемония открытия Национального суперкомпьютерного центра.
В мероприятии приняли участие министр высокотехнологичной промышленности РА М.Айрапетян, председатель ЦБ М.Галстян, директор Армянского офиса Всемирного банка Каролин Гегинат, глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос, представители дипломатического корпуса, ученые, инженеры, гости.
Цель проекта “Инженерный городок” – содействие дальнейшему развитию сферы инженерии и высоких технологий посредством создания подобного городка в Армении, способствуя повышению конкурентоспособности и производительности экономики в нашей стране.
Фракция НС “Гражданский договор” встретилась с министром иностранных дел А.Мирзояном
31 мая фракция НС "Гражданский договор" встретилась в парламенте с министром иностранных дел А.Мирзояном.Обсуждался мирный процесс Армения-Азербайджан.Состоялся обмен мнениями по региональным и международным развитиям....
На совместном заседании комиссий обсуждался годовой отчет “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г.”
В 2023 г. из госбюджета Министерству высокотехнологичной промышленности (МВТП) РА выделено 25,3 млрд драмов, фактическое исполнение которых составило 22 млрд драмов, или 87%. Об этом проинформировал руководитель структуры М.Айрапетян.Годовой отчет "Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г...