2023 թվականին ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի  նախարարությունը ծախսել է 705.6 մլրդ դրամ, ինչն ավելի է եղել 2022 թվականի հատկացումից 15 տոկոսով: Տարվա պլանը եղել է 653.7 մլրդ դրամ, սակայն այդ միջոցներն ավելացվել են՝ պայմանավորված ԼՂ-ից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանմամբ: Տարվա ընթացքում իրականացվել են 17 ծրագիր եւ 107 միջոցառում: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 3-ին քննարկման ներկայացնելով  «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության համապատասխան հատվածները:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը մանրամասն ներկայացրել է հաշվետու տարում գերատեսչությունում իրականացրած աշխատանքների կատարողականն ու ֆինանսական հատկացումները: Նախարարի խոսքով իր ղեկավարած կառույցի կատարողականը հաշվետու տարում կազմել է 97.5 տոկոս: Նշվել է, որ 2024 թվականին եւս ավելի շատ են լինելու ծրագրերն ու ֆինանսավորումը:
Նարեկ Մկրտչյանն անդրադարձել է ԼՂ-ի առանձին շրջաններից տեղահանված մեր հայրենակիցներին բնակարաններով ապահովելու հարցին: Բնակարանային ապահովման ծրագրի շրջանակում «Լեռնային Ղարաբաղի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության տրամադրում» միջոցառմանն ուղղվել է 1.6 մլրդ դրամ՝ 839 շահառու ընտանիքի համար:
«2023 թվականին գործուն փուլ ենք տեղափոխել ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերում, այսպես կոչված, 16 մլն ծրագիրը, համաձայն որի՝ պետությունը 16 մլն դրամի  շրջանակում աջակցում է սահմանամերձ գյուղական համայնքներում հիպոտեկով սեփական տուն կառուցելու ծրագրին: Ծրագրի կատարողականը եւ պահանջարկը բավականին մեծ են: 2023 թվականին ունեցել ենք 280 շահառուի հաստատված գործ: Երբ որոշակի լավարկումներ իրականացրեցինք, կարող եմ ասել, որ բնակարանների թիվն անցնում է 1100-ը, որոնցից 660-ն արդեն վարկավորվել են: Բնակարանների մի մասն արդեն պատրաստ է, մարդիկ ապրում են դրանցում, մի մասում էլ տարբեր աստիճանների շինաշխատանքներ են ընթանում»,- ասել  է նախարարը եւ հավելել, որ ծրագիրը որոշակիորեն փոփոխվելու է, դառնալու է ավելի թիրախային:
Անդրադառնալով զբաղվածության ապահովման ծրագրերին՝ նախարարը նշել է, որ 2023 թվականին նախարարությունը շարունակել է իրականացնել զբաղվածության ապահովման մի ծրագիր, որը մասնագիտական ուսուցում եւ/կամ կայուն զբաղվածություն է ապահովել Ադրբեջանի կողմից 2016, 2020, 2022 թվականներին սանձազերծված ռազմական գործողություններին մասնակից 526 անձի համար:
Ծրագիրն իրականացվել է պիլոտային տրամաբանությամբ, ունեցել է երեք բաղադրիչ՝ վերապատրաստում, կրթություն, փորձառության ձեռքբերում, ինչպես նաեւ պետությունը  խրախուսել է գործատուներին, որ պատերազմի մասնակիցներին աշխատանքի ընդունեն:
«Բացի այդ, ուսումնասիրելով ծրագիրը, մենք հասկացանք, որ այն դրական արդյունքներ է տալիս, եւ ընդլայնեցինք շահառուների ցանկը: 2023 թվականից ներառում ենք ոչ միայն պատերազմի մասնակիցներին, այլ նաեւ պարտադիր զինվորական ծառայությունից  զորացրվածներին: Մինչեւ զորացրվելն էլ որոշակի աշխատանք կատարում ենք հենց զորամասերում՝ փորձելով հասկանալ, թե ինչ սպասելիքներ, հմտություններ,  վերապատրաստման ինչ անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ: Զորացրվելուց հետո արդեն ունենում ենք որոշակի տվյալներ եւ կարողանում ենք ուղղորդել համապատասխան ոլորտներ եւ ծրագրեր»,- ասել է Նարեկ Մկրտչյանը:

“Министерство труда и социальных вопросов РА в 2023 г. израсходовало 705,6 млрд драмов, что на 15% больше ассигнований 2022 года. План на год составлял 653,7 млрд драмов, однако эти средства были увеличены в связи с вынужденным переселением наших соотечественников из Нагорного Карабаха. В течение года реализовано 17 программ и 107 мероприятий”, - отметил министр финансов РА В.Ованнисян, представляя 3 июня соответствующие части годового отчета "Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г." для обсуждения на совместном заседании постоянных комиссий НС по труду и социальным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
Министр труда и социальных вопросов РА Н.Мкртчян подробно представил ход и финансовое распределение работ, осуществленных в ведомстве в отчетном году. По его   словам, эффективность работы возглавляемой им структуры в отчетном году составила 97,5%. Отмечалось, что в 2024 г. программ и финансирования будет больше.
Н.Мкртчян коснулся вопроса предоставления квартир нашим соотечественникам, вынужденным покинуть отдельные районы НК. В рамках программы жилищного обеспечения на мероприятие "Оказание государственного содействия по обеспечению доступного жилья семьям переселенцев из отдельных регионов НК" для 839 семей-бенефициаров выделено 1,6 млрд драмов.
"В 2023 г. мы перевели в действующую фазу так называемую 16-миллионную программу в приграничных населенных пунктах РА, согласно которой в рамках программы государство поддерживает проект строительства собственного дома с ипотекой в​приграничных сельских общинах в 16 млн драмов. Производительность и спрос на проекты достаточно высоки. В 2023 г. у нас было 280 подтвержденных дел  бенефициаров. Когда мы сделали некоторые улучшения, могу сказать, что количество квартир превышает 1100, из них 660 уже сданы в кредит. Часть квартир готова, в них живут люди, а некоторые находятся на разных стадиях строительных работ", - детализировал министр, добавив, что программа будет в некоторой степени изменена, станет более адресной.
Касаясь программ обеспечения занятости, министр отметил, что в 2023 г. министерство продолжило реализацию указанной программы, которая обеспечила профессиональную подготовку и/или стабильное трудоустройство 526 лиц, участвовавших в военных операциях, развязанных Азербайджаном в 2016, 2020, 2022 гг.
Программа проведена в пилотной логике, имела три компонента: переподготовка, образование, овладение опытом, а также государство простимулировало работодателей для принятия на работу участников войны.
“Кроме того, изучив программу, мы поняли, что она дает положительные результаты, и расширили список бенефициаров. С 2023 г. включаем не только участников войны, но и демобилизованных с обязательной воинской службы. Еще до увольнения мы проводим определенную работу в воинских частях, пытаясь понять, какие ожидания, навыки и потребности в обучении могут возникнуть. После демобилизации мы уже имеем определенные данные, можем руководить соответствующими сферами и программами", - отметил Н.Мкртчян.