2023 թվականին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը շարունակել է բարելավել պետական ապարատի աշխատանքները` հնարավորինս կիրառելով թվային գործիքներ. ասել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը:
Նրա տեղեկացմամբ 2023 թվականին վարչապետի աշխատակազմին 11 ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է շուրջ 22,2 մլրդ դրամ, որից 2023 թվականի ծախսերը կազմել են 21.2 մլրդ դրամ կամ նախատեսվածի 95.3 տոկոսը: Ծրագրված ցուցանիշից շեղումը հիմնականում պայմանավորված է վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովման, տեսչական վերահսկողության եւ արդյունահանող ճյուղերի զարգացման ծրագրերի կատարողականով:
Զեկուցողի խոսքով հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական վերահսկողության ծրագրին է փոխանցվել 4 միջոցառում:
«Իմ գլխավորությամբ` որպես ազգային համակարգողի, շարունակել ենք մեր պարտավորությունների իրականացումը «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակում: Աշխատակազմի եւ անձամբ իմ համակարգմամբ Հայաստանում անցկացվել են մի շարք մեծ նախագծեր, որոնցից են Համահայկական խաղերի ու Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպումը, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի տարեկան ժողովը»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը եւ հավելել, որ վարչապետի որոշումներով գլխավորել է Արամ Խաչատրյանի, Սերգեյ Փարաջանովի եւ Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական հանձնաժողովները:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Պողոսյանն էլ ներկայացրել է նախագահի աշխատակազմի 2023 թվականի գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը: Նրա խոսքով 2023 թվականին «Հանրապետության նախագահի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրով տարեկան պլանը հաստատված էր 1 մլրդ 686,3 մլն դրամ: Տարվա ընթացքում կատարված փոփոխությունների արդյունքում ճշտված պլանը կազմել է 1 մլրդ 546 մլն 500 հազար դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 1 մլրդ 466 մլն 562 հազար դրամ, ինչը կազմել է ճշտված բյուջեի 95 տոկոսը:
Ըստ զեկուցողի` վերոնշյալ ծրագրով իրականացված «Հանրապետության նախագահի գործունեություն եւ ներկայացուցչականության ապահովում» միջոցառման տարեկան պլանը եղել է 1 մլրդ 682,5 մլն դրամ: Խաչատուր Պողոսյանը հայտնել է, որ հետագայում Կառավարության որոշումներով պլանը նվազեցվել է 172 մլն դրամով: Ճշտված պլանը կազմել է 1 մլրդ 510,5 մլն դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 1 մլրդ 431 մլն 100 հազար դրամ, ինչը կազմում է ճշտված բյուջեի 94,7 տոկոսը: Տնտեսվել է շուրջ 70 մլն դրամ:
Նշվել է, որ «Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեխնիկական հագեցվածության բարելավում» միջոցառման տարեկան պլանը հաստատված է եղել 3 մլն 762 հազար դրամ, այնուհետեւ միջոցառման գումարն ավելացվել է 32 մլն դրամով: Ճշտված պլանը կազմել է 35,7 մլն դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 35 մլն 233 հազար դրամ: Տնտեսվել է 529 հազար դրամ:
Խաչատուր Պողոսյանը ներկայացրել է նաեւ իրականացված մյուս միջոցառումներն ու աջակցության ծրագրերը եւ դրանց համար կատարված ծախսերը:
Զեկուցողը տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում նախագահի կողմից ստորագրվել են խորհրդարանի ընդունած 426 օրենքներ: ՀՀ նախագահի կողմից նաեւ ընդունվել է քաղաքացիության վերաբերյալ 130 հրամանագիր, արդյունքում` քաղաքացիություն շնորհելու մասին նախագահի հրամանագրերով 2023 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել 20 հազար 855 անձի: Հաշվետու տարվա ընթացքում դադարեցվել է շուրջ 3 հազար 300 անձի քաղաքացիությունը:
Զեկուցողները պատասխանել են նաեւ պատգամավորների հարցերին:
Պետական-իրավական ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հունիսի 3-ին շարունակվել է «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության քննարկումը: Նիստը վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Վլադիմիր Վարդանյանն ու Ծովինար Վարդանյանը:

“Аппарат Премьер-министра РА в 2023 г. продолжил совершенствовать работу государственного аппарата, максимально используя цифровые инструменты”, -   отметил руководитель Аппарата премьера А.Арутюнян.
По его данным, в 2023 г. на реализацию 11 проектов Аппарату премьер-министра было выделено около 22,2 млрд драмов, из них в 2023 г. освоено 21,2 млрд драмов, или 95,3% от намеченной суммы. Отклонение от планового показателя в основном связано с реализацией полномочий премьер-министра, инспекционным контролем и выполнением программ развития добывающих отраслей.
По словам докладчика, за отчетный период 4 мероприятия были переданы из Министерства экономики РА в программу инспекционного контроля Аппарата премьер-министра.
“Под моим руководством, как национального координатора, мы продолжили реализацию наших обязательств в рамках инициативы “Партнерство открытого руководства”. При координации аппарата и лично меня в Армении был реализован ряд крупных проектов, среди которых организация Панармянских игр и чемпионата Европы по тяжелой атлетике, ежегодного собрания Европейского банка реконструкции и развития", - подчеркнул А.Арутюнян, добавив, что решения премьер-министра возглавляли юбилейные комиссии Арама Хачатряна, Сергея Параджанова и Шарля Азнавура.
Заместитель руководителя Аппарата Президента РА Х.Погосян также представил отчет о деятельности аппарата президента в 2023 г. По его словам, в рамках программы "Обеспечение реализации полномочий Президента Республики" на 2023 г. утвержден годовой план в 1 млрд 686,3 млн драмов. В результате внесенных в течение года изменений пересмотренный план составил 1 млрд 546 млн 500 тыс. драмов, из которых фактически освоен 1 млрд 466 млн 562 тыс., что составило 95% уточненного бюджета.
По словам докладчика, годовой план мероприятия "Деятельность Президента Республики и обеспечение представительства", реализованного в рамках указанной программы, составил 1 млрд 682,5 млн драмов. Х.Погосян сообщил, что позднее решениями правительства план был снижен на 172 млн драмов. Скорректированный план составил 1 млрд 510,5 млн драмов, из которых фактически освоены 1 млрд 431 млн 100 тыс. драмов, что составляет 94,7% уточненного бюджета. Сэкономлено около 70 млн драмов.
Отмечено, что годовой план мероприятия “Улучшение технического оснащения Аппарата Президента Республики” был утвержден на 3 млн 762 тыс. драмов, затем сумма была увеличена на 32 млн драмов. Уточненный план составил 35,7 млн ​​драмов, из которых фактически израсходовано 35 млн 233 тыс. драмов. Сэкономлено 529 тыс. драмов.
Х.Погосян также представил другие реализованные мероприятия и программы содействия, а также затраты на них.
Докладчик сообщил, что за отчетный период президентом было подписано 426 законов, принятых парламентом. Президентом РА было принято также 130 указов о гражданстве, в итоге в 2023 г. указами президента о предоставлении гражданства 20.855 лиц получили гражданство РА. За отчетный год лишено гражданства около 3.300 лиц.
Докладчики также ответили на вопросы депутатов.
3 июня обсуждение отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г.” продолжалось на совместном заседании постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Заседание вели председатели комиссий В. Варданян и Ц. Варданян.