Պաշտոնական այցով Լյուբլյանայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-ին մասնակցել է Հայաստան-Սլովենիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Սլովենիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչը:
Գործընկերները շնորհավորել են միմյանց երկու երկրների համար այս խորհրդանշական տարեթվի կապակցությամբ եւ կարեւորել երեք տասնամյակների ընթացքում հաստատված ամուր բարեկամական հարաբերությունները:
Ալեն Սիմոնյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի եւ Սլովենիայի միջեւ ձեւավորվել են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն եւ ամուր միջխորհրդարանական հարաբերություններ:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել փոխգործակցությունը հատկապես տնտեսական, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտներում:
«Մեր հարաբերությունները վերջին տարիներին առաջընթաց են գրանցել խորհրդարանական դիվանագիտության ոլորտում, ինչի վկայությունն են բարձր մակարդակի շփումներն ու այցելությունները:
Ես խորապես հավատում եմ, որ մեր հարաբերությունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն: Որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ ես իմ լիարժեք պատրաստակամությունն եմ հայտնում էլ ավելի խթանելու երկու երկրների կապերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Միջոցառմանը շնորհավորական ելույթներով հանդես են եկել նաեւ ՀՀ-ում ՍՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մատեյա Պրեւոլշեկն ու ՍՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:

On June 3, the delegation led by the RA NA President Alen Simonyan being Ljubljana on an official visit took part in the event dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Armenia-Slovenia diplomatic relations.
At the event the RA NA President Alen Simonyan and the NA President of the Republic of Slovenia Urška Klakočar Zupančič gave an opening speech.
The colleagues congratulated each other on the occasion of this symbolic year for the two countries and highlighted the firm friendly relations established during the three decades.
In his speech Alen Simonyan noted that political dialogue of high level and firm inter-parliamentary relations were formed between Armenia and Slovenia.
The Head of Parliament of Armenia highly assessed the interaction especially in the economic, humanitarian and cultural spheres.
“In recent years our relations registered progress in the parliamentary diplomacy, and the contacts and visits of high level witness it.
I deeply believe that our relations have a great potential for developing. As President of the National Assembly of the Republic of Armenia I express my readiness to more boost the ties of the two countries for the benefit of our peoples,” the NA President said.
At the event the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovenia to the Republic of Armenia Mateja Prevolšek and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Republic of Slovenia Ashot Hovakimyan gave congratulatory speeches.