2023 թվականին ԱԳՆ-ն իրականացրել է 6 ծրագիր՝ 15 միջոցառմամբ. փաստացի կատարողականը կազմել է  25 մլրդ  57 մլն դրամ: Սկզբնական պլանավորվածի նկատմամբ ծախսերն աճել են 41.2 տոկոսով, ճշտված պլանի նկատմամբ կատարողականը կազմել է 99.5 տոկոս: Ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել արտերկրում դեսպանությունների շենքային պայմանների ապահովման ծրագրով: Այս տվյալները ներկայացրել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ հունիսի 4-ի համատեղ նիստում, որտեղ շարունակվում էր «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումը:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հաջորդիվ ընդհանուր գծերով ներկայացրել է հաշվետու տարում գերատեսչության կատարած աշխատանքները, դրանց համար օգտագործված  ֆինանսական հատկացումները:
«Տարվա սկզբից մեզ համար 2023 թվականին առանցքային են մնացել Հայաստանի անվտանգության եւ տարածաշրջանային գործընթացին վերաբերող հարցերը: Հիշում եք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերից  ունեինք Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակում, որն ավելի քան  8 ամիս տեւեց: Այս գործընթացի եւ ՀՀ-ի ձեռնարկած քայլերի վերաբերյալ բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել խոսելու: Այս պահին հիշատակեմ միայն մեր մասնակցությամբ եւ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի  Անվտանգության խորհրդի 2 նիստերը եւ մնացած քայլերը, միջազգային հանրության ջանքերը եւ իրավական ատյանների ջանքերն ու որոշումները, որոնք, ցավոք, մեծ հաշվով, գետնի վրա արդյունք չտվեցին եւ ունեցանք Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության բռնի տեղահանություն: Այդ պահից սկսած նաեւ մեր ջանքերն ուղղված են եղել  միջազգային կոնսոլիդացիայի ապահովմանը եւ փախստականներին անհրաժեշտ օգնության ցուցաբերման ուղղությամբ միջազգային լայն ներգրավվածությանը»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը եւ հավելել, որ սրան զուգահեռ ընթացել են հարեւանների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը եւ խաղաղության գործընթացը, որը եղել է մեր երկրի գործունեության հիմնական ուղղությունն իր բոլոր բաղադրիչներով:
Որպես այդպիսիք նախարարը նշել է «Խաղաղության պայմանագիրը»,  նաեւ սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը կամ անհրաժեշտ կանոնների ճշգրտումը, տարածաշրջանի տրանսպորտային եւ տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերը: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է նաեւ այլ երկրների եւ կառույցների հետ հարաբերություններին, որոշ պետությունների հետ հարաբերությունների կարգավորման դրական ընթացքին:
Նախարարը հայտնել է, որ  2023 թվականին Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է ունեցել 182 պետության  հետ, բացել  դեսպանություններ որոշ երկրներում:
«ՀԱՊԿ-ի մասով տեղյակ եք, որ Հայաստանը, ըստ էության, սառեցրել է իր մասնակցությունը, նոր զարգացումներ այստեղ մեծ հաշվով չկան 2023 թվականի մասով»,- ասել է նա:
Նախարարն անդրադարձել է նաեւ 2024 թվականին ընթացող աշխատանքներին, ոլորտի առաջնահերթություններին, պատասխանել  պատգամավորների բազմաբնույթ հարցերին եւ դիտարկումներին:

“В 2023 г. МИД реализовал 6 программ с 15 мероприятиями – фактический   объем исполнения составил 25 млрд 57 млн драмов. Расходы увеличились на 41,2% по сравнению с первоначальным планом, а выполнение по сравнению с уточненным планом – 99,5%. Увеличение расходов в основном обусловлено программой по обеспечению условий строительства посольств за рубежом”, - отметил 4 июня заместитель министра финансов РА В.Сирунян на совместном заседании постоянных комиссий НС по внешним связям и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам при обсуждении годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2023 г.”.
Министр иностранных дел А.Мирзоян представил работу ведомства в отчетном году, использованные ассигнования.
"Связанные с безопасностью Армении и региональным процессом вопросы оставались для нас ключевыми в 2023 г. Напомню, с декабря 2022 г. была незаконная блокада Лачинского коридора, которая продолжалась более 8 месяцев. У нас было много возможностей поговорить об этом процессе и шагах, предпринятых РА. На данный момент хотелось бы упомянуть лишь 2 заседания Совета Безопасности ООН, которые прошли при нашем участии и инициативе, а остальные шаги, усилия международного сообщества и решения судебных судов, к сожалению, по большому счету, не принесли результатов – ​​имели место насильственное перемещение коренного армянского населения Нагорного Карабаха. С этого момента наши усилия также направлены на обеспечение международной консолидации и широкой международной вовлеченности в оказание необходимой помощи беженцам", - отметил А.Мирзоян, добавив, что наряду с этим происходит урегулирование отношений с соседями, в частности с Азербайджаном, и мирный процесс, являющийся основным вектором деятельности нашей страны во всех его компонентах.
В качестве такового министр затронул “Мирный договор”, а также начало процесса демаркации или уточнение необходимых положений, усилия по разблокированию транспортной и экономической инфраструктур региона. А.Мирзоян коснулся также отношений с другими странами и структурами, позитивного процесса нормализации связей с некоторыми государствами.
Министр сообщил, что в 2023 г. РА имела дипломатические отношения со 182 государствами, открыла посольства в некоторых странах.
"Относительно ОДКБ вы в курсе, что Армения фактически заморозила свое участие, никаких принципиально новых развитий в 2023 г. не было", - подчеркнул А.Мирзоян.
Министр также коснулся текущих в 2024 г. работ, приоритетов сферы, ответил на различные вопросы и наблюдения депутатов.