Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը Ազգային ժողովում
Ազգային ժողովում հոկտեմբերի  17-ինտեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 11-րդ նիստը:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը բացման խոսքում բարձր գնահատեց միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաքելությունը միջխորհրդարանական կապերի խորացման, երկու երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում, գոհունակություն հայտնեց, որ Խորհրդային կայսրության փլուզումից հետո երկու երկրների միջեւ բազմակողմ կապերը շարունակվում են, ինչը լավ օրինակ կարող է դառնալ նաեւ մյուս երկրների համար: Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցության ակտիվացմանն ուղղված օրակարգային հիմնական հարցին` Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Ռուսաստանի Դաշնությունում տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեության համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու հիմնախնդրին` պարոն Թորոսյանը նկատեց, որերկու երկրների խորհրդարանների`օրենսդրական դաշտը կարգավորող մարմինների դերն ու պատասխանատվությունը չափազանց մեծ է, եւ հույս հայտնեց, որ երեւանյան նիստի քննարկումների արդյունքում կգտնվեն տնտեսական փոխշահավետ համագործակցության ակտիվացման նոր եզրեր ու լուծումներ:
ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով հանձնաժողովի ն ախորդ  նիստում քննարկված երեք հիմնահարցերին` կրթական-մշակութային, տրանսպորտային եւ պարտքի դիմաց Ռուսաստանին տրված ձեռնարկությունների վերագործարկման խնդիրներին, նշեց, որ թեեւ որոշակի աշխատանքներ կատարվում են, բայց դեռեւս չլուծված են մնում շատ հարցեր: Մասնավորապես պարոն Հովհաննիսյանն անդրադարձավ ռուս-վրացական հարաբերությունների վատթարացմամբ պայմանավորված` ապրանքափոխադրումներիդժվարություններին,հատկապես Ռուսաստանի մեծ քաղաքներում հայերի նկատմամբ ազգային խտրականության դեպքերին, որոնցից մի քանիսը ողբերգական ավարտ են ունեցել, եւ մտահոգություն հայտնեց, որ դեռեւս հստակ ծրագիր չկա պարտքի դիմաց Ռուսաստանին տրված ձեռնարկություններում ներդրումներ կատարելու եւ աշխատանքներն ակտիվացնելու վերաբերյալ:
ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամ, Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը նշեց, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի տնտեսական փոխշահավետ համագործակցությունն ակտիվանում է, թեեւ ռուս-վրացական հարաբերությունների վատթարացմամբ պայմանավորված` դժվարացել են ապրանքափոխադրումները:Նա նպատակահարմար համարեց այս փուլում օգտագործել լաստանավային փոխադրումների հնարավորությունը: Ըստ պարոն Ռիժկովի` Ռուսաստանում հայերի հետ կապված առանձին միջադեպեր ազգային խտրականության տեսանկյունից չպետք է դիտարկել, թեեւ խոստովանեց նաեւ, որ դրանք լուրջ խնդիր ներ են, որոնք չպետք է անտեսեն Ռուսաստանի իշխանությունները: Բանախոսն առաջարկեց տնտեսական համագործակցության զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրների վերաբերյալ ցուցաբերել կոնկրետ մոտեցումներ, որոնք կդառնան արդյունավետ քննարկման առարկա ու կունենան որոշակի լուծումներ:
ԱԺ պատգամավոր Արամ Սարգսյանի գնահատմամբ` պարտքի դիմաց Ռուսաստանին տրված ձեռնարկությունների աշխատանքն ավելի արդյունավետ կլիներ, եթե դրանք լինեին համատեղ շահագործման ձեռնարկություններ: Պարոն Սարգսյանը նկատեց, որ թեեւ երկու երկրների գիտական ներուժը դեռեւս մեծ է,բայց թույլ է այս ոլորտում համագործակցությունը, կա գիտական կադրերի մեծ արտա հոսք, ինչը նվազեցնումէ հետագա ծրագրերի հնարավորությունը:
ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր Իգոր Չեռնիշենկոն նշեց, որ հայ-ռուսական տնտեսական հարաբերություններում կան եւ առաջընթաց երեւույթներ, եւ չլուծված հիմնախնդիրներ: Ռուսական ներդրումների ծավալըզգալիորեն աճել է, Հայաստանում կան 700 ձեռնարկություններ, որոնցում Ռուսաստանը մեծ ներդրումներ է կատարել: Ակտիվացել է բանկային եւ էներգետիկ համակարգերի համագործակցութ յունը: Պետք է ամեն ինչ անել, որ Վրաստանում քաղաքական իրավիճակը բացասական ազդեցություն չունենա բարեկամ երկու երկրների ապրանքաշրջանառության վրա:
Հնչեցին նաեւ այլ ելույթներ, որոնցում նշվում էր, որ վերջին տարիներին ակտիվորեն են զարգանում միջխորհրդարանական կապերը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ, որոնք նպաստում են երկու երկրների իրավապայմանագրային հարաբերությունների ամրապնդմանը, հավասար պայմաններ են ստեղծում ձեռնարկությունների ու ձեռնարկատերերի փոխշահավետ համագործակցության համար: Երկու երկրների տնտեսական համագործակցությունն էլ ավելի ակտիվացնելու համար անհրաժեշտ է ոլորտը կարգավորող մի շարք մոդելային օրենքների ընդունում, երկու երկրների օրենսդրությունների համապատասխանեցում, տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության համար համապատասխան օրենսդրական դաշտի ստեղծում: Առաջարկվեց հանձնաժողովի հաջորդ նիտի օրակարգում ներառել երկու երկրների գիտատեխնիկական համագործակցության մասին հարցը, ինչն ընդունվեց միաձայն:

Очередное заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству в Национальном Собрании
17 октября в Национальном Собрании состоялось 11-е заседание Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Национального Собрания РА и Федерального Собрания РФ.
Во вступительном слове Председатель НС РА Тигран Торосян высоко оценил миссию Межпарламентской комиссии в деле углубления межпарламентских связей, укрепления дружбы между двумя странами и народами, выразил удовлетворение, что после распада Советской империи продолжаются многосторонние связи между двумя странами, что может стать хорошим примером для других стран. Затронув основной вопрос повестки дня, касающийся активизации экономического сотрудничества, то есть, проблемы создания благоприятных условий для деятельности хозяйствующих субъектов Республики Армения и Российской Федерации, г-н Торосян отметил, что роль и ответственность парламентских органов двух стран, регулирующих законодательное поле, чрезвычайно высока, и выразил надежду, что в ходе обсуждений ереванского заседания будут найдены новые решения и подходы по активизации взаимовыгодного экономического сотрудничества.
Заместитель Председателя НС, сопредседатель Комиссии по межпарламенткому сотрудничеству Национального Собрания РА и Федерального Собрания РФ Ваан Ованнисян, затронув обсужденные Комиссией на предыдущем заседании три проблемы – культурно-образовательную, транспортную и вопрос запуска предприятий, переданных России за долги, отметил, что хотя определенная работа и проводится, однако многие вопросы остаются нерешенными. Г-н Ованнисян затронул трудности с перевозкой товаров, обусловленные ухудшением российско-грузинских отношений, в частности, случаи национальной дискриминации в отношение армян в больших российских городах, некоторые из которых имели трагический конец, выразил озабоченность, что четкой программы по инвестициям в переданные России за долги предприятия и активиазации работы пока нет.
Член Федерального Собрания РФ, Сопредседатель Межпарламенсткой комиссии Николай Рыжков отметил, что взаимовыгодное экономическое сотрудничество между Россией и Арменией активизируется, хотя и затруднена перевозка грузов, обусловленная ухудшением российско-грузинских отношений. Он счел целесообразным на этой стадии использовать возможность паромных перевозок. По мнению г-на Рыжкова отдельные инциденты в отношение армян не надо рассматривать с точки зрения национальной дискриминации, однако, он также признал, что это является серьезной проблемой, которая не должна игнорироваться властью России. Докладчик предложил проявить в отношение проблем, препятствующих развитию экономического сотрудничества, конкретные подходы, которые станут предметом плодотворных обсуждений и будут иметь определенные решения.
По оценке депутата Арама Саргсяна работа переданных России предприятий была бы более эффективной, если бы они были совместно эксплуатируемыми предприятиями. Г-н Саргсян заметил, что хотя научный потенциал двух стран и велик, но сотрудничество в этой сфере слабое, имеет место большая миграция научных кадров, что уменьшает возможность дальнейших программ.
Депутат Государственной Думы РФ Игорь Чернышенко отметил, что в армяно-российских экономических отношениях существуют и прогрессивные явления, и неразрешенные проблемы. Объем россйских инвестиций ощутимо вырос: в Армении существуют 700 предприятий, в которые Россия внесла большие инвестиции. Активизировалось сотрудничество в банковской и энергетической системах. Необходимо сделать все, чтобы политическая ситуация в Грузии не имела бы отрицательного влияния на товарооборот между двумя дружественными странами.
Прозвучали и другие выступления, в которых отмечалось, что за последние годы активно развиваются межпарламентские связи между Арменией и Россией, которые способствуют укреплению договорно-правовых отношений между двумя странами, создаются равные условия для взаимовыгодного сотрудничества между предприятиями и предпринимателями. Для активизации экономического сотрудничетсва между двумя странами необходимо принятие ряда регулирующих сферу модельных законов, приведение в соответствие законодательств двух стран, создание соответствующего законодательного поля для деятельности хозяйствующих субъектов. Поступило предложение включить вопрос о создании научно-технического сотрудничества между двумя странами в повестку дня следующего заседания Комиссии, что было принято единогласно.