Յուրաքանչյուր անձի նկատմամբ հավասար վերաբերմունքի ու իրավունքների, ազատությունների եւ պարտականությունների իրականացման հավասար հնարավորություններ ապահովելը, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր անձի նկատմամբ խտրականության կանխարգելումն ու խտրականության չենթարկվելու իրավունքի պաշտպանությունը մեր, նաեւ իշխող խմբակցության ուշադրության կենտրոնում է. այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը հունիսի 4-ին խորհրդարանում կազմակերպված «Իրավահավասարության ապահովման եւ խտրականությունից պաշտպանության մասին» օրենքի եւ կից օրենքների նախագծերի փաթեթի աշխատանքային քննարկման ընթացքում:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ, պետական գերատեսչությունների եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ:
Խնդիրը քննարկվել է Կառավարությունում, ՀՀ միջազգային գործընկերների հետ, ուսումնասիրվել է միջազգային փորձն ու նախագծի որոշ դրույթներ համապատասխանեցվել են միջազգային տարբեր կոնվենցիաների:
Ներկայացնելով օրենքի նախագծերի փաթեթը` ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ այն ուղարկվել է նաեւ Եվրոպայի խորհրդին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին: Վերջիններիս կողմից արված դիտարկումներն ընդունվել են ու համապատասխան շտկումներից հետո օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացվել է նախնական քննարկման:
Գերատեսչության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ փաթեթը մասնավորապես ենթադրում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի մանդատի ընդլայնում, սահմանում է խտրականության հասկացությունը եւ տեսակները, խտրականության վերացման ոլորտում պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ դրանց պաշտոնատար անձանց պարտականություններն ու խտրականությունից իրավական եւ դատական պաշտպանության կառուցակարգերը:
«Օրենքների նախագծերի ընդունումը մեր հասարակության համար կունենա մեծ դերակատարություն` իրավահավասարության եւ խտրականության արգելքի ոլորտն այլ հարթություն բարձրացնելու տեսանկյունից: Կարեւոր եմ համարում նաեւ այն փաստը, որ, ըստ նախագծի կարգավորումների, պահպանվում է մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախությունը, ինչը չի խոչընդոտի խախտված իրավունքների եւ ազատությունների վերականգնմանը, իրավունքներին ու ազատություններին առնչվող նորմատիվ իրավական ակտերի կատարելագործմանը»,- նշել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը:
Քննարկման մասնակիցներն ընդգծել են մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության անհրաժեշտությունն ու այս համատեքստում կարեւորել որդեգրած դիրքորշումը շարունակելու քաղաքականությունը:
Ամփոփելով հանդիպումը` Ռուստամ Բաքոյանը եւ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները:

“Обеспечение равного обращения с каждым лицом и равных возможностей для реализации прав, свобод и обязанностей, а также предотвращение дискриминации каждого лица и защита права не подвергаться дискриминации находятся в центре нашего внимания, а также внимания правящей фракции”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян 4 июня в ходе рабочего обсуждения в парламенте законопроекта “Об обеспечении равноправия и защиты от дискриминации”.
В обсуждении приняли участие депутаты фракции "Гражданский договор", представители государственных ведомств и органов местного самоуправления (ОМС).
Вопрос обсуждался в Правительстве РА, с международными партнерами, был изучен международный опыт и некоторые положения проекта адаптированы к различным международным конвенциям.
Представляя пакет законопроектов, заместитель министра юстиции РА К.Карапетян сообщил, что он также направлен в Совет Европы и БДИПЧ/ОБСЕ. Наблюдения последнего приняты к сведению и после соответствующих корректировок пакет законопроектов вынесен на предварительное обсуждение.
Представитель ведомства отметил, что пакет, в частности, предполагает расширение мандата Аппарата Защитника прав человека (ЗПЧ), определяет понятие и виды дискриминации, обязанности государственных органов и ОМС и их должностных лиц в ликвидации дискриминации, структуры правовой и судебной защиты от дискриминации.
“Принятие законопроектов сыграет ощутимую роль для нашего общества с точки зрения поднятия на новый уровень сферы равенства и запрета дискриминации. Считаю важным также то, что, согласно положениям проекта, сохраняется независимость правозащитника, что не будет препятствовать восстановлению нарушенных прав и свобод, совершенствованию нормативных правовых актов, касающихся прав и свобод", - подчеркнула ЗПЧ РА А.Манасян.
Участники дебатов подчеркнули необходимость защиты прав и свобод человека, в этом контексте выделив политику продолжения принятой позиции.
Обобщая встречу, Р.Бакоян и представители государственных ведомств озвучили свои наблюдения и предложения.