Նախագծի ընդունմամբ կմիանանք ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ ավտոմատ փոխանակման համակարգին: Առաջին փոխանակումը նախատեսվում է 2025 թվականի հունվարի 1-ին. այս մասին ասել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունիսի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն մշակվել է համաձայն «Հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին» կոնվենցիայի՝ նախատեսված տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման պահանջն ապահովելու նպատակով:
«Ֆինանսական հաստատություններն այլ երկրի ռեզիդենտների վերաբերյալ տվյալներ հավաքելիս պարտավոր են իրենց երկրի հարկային մարմին ներկայացնել այդ ռեզիդենտների մասին ընդհանրական բնույթի տվյալներ: Իսկ հարկային մարմինները, որոնք միացել են համաձայնագրին, դրանք փոխանակում են միմյանց միջեւ»,- մանրամասնել է Ռուստամ Բադասյանը:
Հիմնական զեկուցողը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԺ-ն ընդունել է ««Ֆինանսական հաշիվների վերաբերյալ տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման մասին» իրավասու մարմինների բազմակողմ համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքը, եւ հաջորդ քայլը ներքին օրենսդրությամբ ավտոմատ փոխանակման համար անհրաժեշտ օրենսդրական կարգավորումների մշակումն է:
ՀՀ ՊԵԿ նախագահը կարեւորել է նախագծի ընդունումը վարչարարության գործիքակազմը, տեղեկատվության աղբյուրները եւ վերլուծական կարողություններն ընդլայնելու տեսանկյունից:

“С принятием проекта подключимся к системе автоматического обмена финансовыми счетами. Первый обмен  намечен на 1 января 2025 г.”, - проинформировал председатель Комитета государственных доходов (КГД) Р.Бадасян.
5 июня на заседании Постоянной комиссии по экономическим вопросам в первом чтении обсужден проект закона о внесении изменения и дополнений в Налоговый кодекс РА. Он разработан согласно конвенции “Об административной взаимопомощи по налоговым вопросам” для обеспечения требования автоматического обмена информацией.
"При сборе данных о резидентах других стран финансовые учреждения обязаны предоставлять данные общего характера об этих резидентах в налоговый орган своей страны. А налоговые органы, присоединившиеся к соглашению, обменивают их между собой", - пояснил Р.Бадасян.
Основной докладчик сообщил, что 13 сентября 2023 г. НС РА приняло закон "О ратификации многостороннего соглашения компетентных органов об автоматическом обмене информацией о финансовых счетах", и следующий шаг – разработка   внутренним законодательством необходимых законодательных норм для автоматического обмена.
Председатель КГД РА подчеркнул важность принятия проекта с точки зрения расширения инструментария администрирования, источников информации и аналитических возможностей.