ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տիկնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ հունիսի 7-ին մասնակցել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատանն անցկացվող Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով:
«Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ հարգելի՛ պարոն Դարսալիա,
Հարգելի՛ պարոն Շարվաշիձե,
Հայաստանի գործադիր եւ օրենսդիր իշխանության հարգելի՛ անդամներ,
Հարգելի՛ դեսպաններ, հյուրեր,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ եղբայրական Վրաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ:
Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ պատմական դժվարին շրջափուլերը մեր եղբայրական ժողովուրդները հաղթահարել են միասնական պայքարի եւ համագործակցության միջոցով՝ միահյուսելով մեր ժողովուրդների պատմությունն ու մշակույթը»,- ելույթի սկզբում նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ վերջին ժամանակներում աննախադեպ սերտ համագործակցություն է ծավալվում ինչպես երկու երկրների օրենսդիր մարմինների, այնպես էլ Հայաստանի եւ Վրաստանի տարբեր գերատեսչությունների միջեւ:
«Անշուշտ, անվերջ կարելի է խոսել հայ-վրացական եղբայրության, բարեկամության, մշակութային համատեղ հարուստ ժառանգության, ընդհանուր արժեհամակարգի եւ մեր նմանությունների մասին:
Թույլ տվեք վերստին շնորհավորել եղբայրական Վրաստանին անկախության օրվա կապակցությամբ:
Կեցցե՛ անկախ Վրաստանը:
Կեցցե՛ հայ-վրացական հարատեւ բարեկամությունը»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանի գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների, օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ եւ այլ պաշտոնյաներ:

On June 7, RA NA President Alen Simonyan with his wife Mariam Margaryan took part in the reception dedicated to the 106th anniversary of the independence of Georgia being held at the Embassy of Georgia in Armenia, where he gave a congratulatory speech.
“Dear Mr. Darsalia, Deputy Foreign Minister of Georgia,
Dear Mr. Sharvashidze,
Dear members of the executive and legislative power of Armenia,
Dear ambassadors and guests,
I warmly congratulate my brother Georgia on Independence Day.
I must proudly note that our fraternal peoples have overcome difficult historical cycles through united struggle and cooperation, intertwining our peoples’ history and culture,” the Head of Parliament mentioned at the beginning of his speech.
Alen Simonyan underscored that in recent times an unprecedented close cooperation is developing between the legislative bodies of the two countries, as well as the various institutions of Armenia and Georgia.
“Of course, one can endlessly talk about Armenian-Georgian brotherhood, friendship, joint rich cultural heritage, common value system and our similarities.
Let me once again congratulate brotherly Georgia on Independence Day.
Long live independent Georgia!
Long live Armenian-Georgian lasting friendship,” said the NA President.
Representatives of executive and legislative bodies of Armenia, foreign diplomatic corps and other officials attended the event.