ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տիկնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի հետ հունիսի 7-ին մասնակցել է Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատանն անցկացվող Վրաստանի անկախության 106-րդ տարեդարձի տոնին նվիրված ընդունելությանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով:
«Վրաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ հարգելի՛ պարոն Դարսալիա,
Հարգելի՛ պարոն Շարվաշիձե,
Հայաստանի գործադիր եւ օրենսդիր իշխանության հարգելի՛ անդամներ,
Հարգելի՛ դեսպաններ, հյուրեր,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ եղբայրական Վրաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ:
Հպարտությամբ պետք է նշեմ, որ պատմական դժվարին շրջափուլերը մեր եղբայրական ժողովուրդները հաղթահարել են միասնական պայքարի եւ համագործակցության միջոցով՝ միահյուսելով մեր ժողովուրդների պատմությունն ու մշակույթը»,- ելույթի սկզբում նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ վերջին ժամանակներում աննախադեպ սերտ համագործակցություն է ծավալվում ինչպես երկու երկրների օրենսդիր մարմինների, այնպես էլ Հայաստանի եւ Վրաստանի տարբեր գերատեսչությունների միջեւ:
«Անշուշտ, անվերջ կարելի է խոսել հայ-վրացական եղբայրության, բարեկամության, մշակութային համատեղ հարուստ ժառանգության, ընդհանուր արժեհամակարգի եւ մեր նմանությունների մասին:
Թույլ տվեք վերստին շնորհավորել եղբայրական Վրաստանին անկախության օրվա կապակցությամբ:
Կեցցե՛ անկախ Վրաստանը:
Կեցցե՛ հայ-վրացական հարատեւ բարեկամությունը»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանի գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների, օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ եւ այլ պաշտոնյաներ:

А.Симонян на торжественном приеме к 106-й годовщине независимости Грузии
Председатель НС А.Симонян с супругой М.Маргарян приняли участие в приеме, посвященном 106-й годовщине независимости Грузии, состоявшемся 7 июня в посольстве Грузии в Армении, где выступили с поздравительной речью.
“Уважаемый заместитель министра иностранных дел Грузии г-н Дарсалия,
уважаемый г-н Шарвашидзе,
уважаемые члены исполнительной и законодательной власти Армении,
у важаемые послы и гости,
д амы и господа!
Сердечно поздравляю братскую Грузию с Днем независимости!
Должен с гордостью отметить, что наши братские народы преодолели трудные исторические периоды единой борьбой и сотрудничеством, в сплетении истории и культуры наших народов", - отметил глава парламента.
А.Симонян подчеркнул, что в последнее время между законодательными органами двух стран, а также различными ведомствами Армении и Грузии развивается беспрецедентно тесное сотрудничество.
“Безусловно, можно бесконечно говорить об армяно-грузинском братстве, дружбе, богатом совместном культурном наследии, общей системе ценностей и нашем сходстве.
Позвольте еще раз поздравить братскую Грузию с Днем независимости.
Да здравствует независимая Грузия!
Да здравствует вечная армяно-грузинская дружба", - отметил Председатель НС.
В мероприятии приняли участие представители исполнительных и законодательных органов Армении, иностранного дипломатического корпуса и другие должностные лица.