Հոկտեմբերի 19-ին ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար,ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը եւ պատվիրակության անդամ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեցին ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան տիկին Ջուլի Ֆինլիին:
Տիկին Ֆինլին կարեւորեց Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը` անհրաժեշտ համարելով ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության երկարաժամկետ` 90-օրյա ներկայությունը Հայաստանում: Տիկին Ֆինլիի համոզմամբ, դիտորդների ներկայությունը նախընտրական գործընթացում նույնքան կարեւոր է, որքան ընտրությունների ժամանակ:
Վահան Հովհաննիսյանը եւ Սամվել Նիկոյանը նույնպես կարեւորեցին Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը` նշելով, որ շուտով կընդունվեն  Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնք անցել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ եւ ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձաքննությունը եւ համաձայնեցվել են խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի հետ:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ ԿԸՀ գործունեությանը, երկուստեք կարեւորվեց ընտրացուցակների ամբողջական եւ ճշգրտիտ լինելու անհրաժեշտությունը: Քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:

19 октября руководитель армянской делегации в ПА ОБСЕ, Заместитель Председателя НС Ваан Ованнисян и член делегации Самвел Никоян встретились с послом США в ОБСЕ госпожой Джули Финли.
Г-жа Финли подчеркнула важность проведения предстоящих выборов в Армении соответственно демократическим критериям, считая необходимым нахождение в Армении долгосрочной, 90-дневной,  наблюдательной миссии ОБСЕ. По убеждению г-жи Финли, представительство наблюдателей в предвыборном процессе так же важно, как и во время выборов.
В.Ованнисян и С.Никоян также подчеркнули важность проведения в Армении свободных и справедливых выборов, отметив, что вскоре будут приняты изменения в Избирательном кодексе, которые прошли экспертизу  ОБСЕ/ БДИПЧ и Венецианской комиссии СЕ и согласованы с представленными в парламенте политическими силами.
На встрече затронута была деятельность ЦИК, взаимно подчеркнута необходимость полноты и точности избирательных списков. Обсуждены были также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.