Հոկտեմբերի 19-ին ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար,ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը եւ պատվիրակության անդամ Սամվել Նիկոյանը հանդիպեցին ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան տիկին Ջուլի Ֆինլիին:
Տիկին Ֆինլին կարեւորեց Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը` անհրաժեշտ համարելով ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության երկարաժամկետ` 90-օրյա ներկայությունը Հայաստանում: Տիկին Ֆինլիի համոզմամբ, դիտորդների ներկայությունը նախընտրական գործընթացում նույնքան կարեւոր է, որքան ընտրությունների ժամանակ:
Վահան Հովհաննիսյանը եւ Սամվել Նիկոյանը նույնպես կարեւորեցին Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը` նշելով, որ շուտով կընդունվեն  Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնք անցել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ եւ ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձաքննությունը եւ համաձայնեցվել են խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի հետ:
Հանդիպմանը անդրադարձ եղավ ԿԸՀ գործունեությանը, երկուստեք կարեւորվեց ընտրացուցակների ամբողջական եւ ճշգրտիտ լինելու անհրաժեշտությունը: Քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջուլի Ֆինլիի գլխավորած պատվիրակությանը:Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում` տիկին Ֆինլին նշեց, որ գոհ է երկու օրում իր ունեցած հանդիպումներից, հասցրել է լինել մայրաքաղաքում ու նույնիսկ մայրաքաղաքից դուրս գալ, նաեւ հասկացել է, ...
ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է աջակցել ԱԺ օրենսդրական գործունեությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինին: Քննարկումների առանցքում Ընտրական օրենսգրքի եւ հեռուստատեսության ու ռադիոյի մասին օրենքի նախագծի փոփոխություններն էին: Պարոն Պրյախինի խնդրանքով` ԱԺ  նախագահը իրազեկեց եւ Ընտրակա...

On October 19 Mr. Vahan Hovnannisyan, Head of the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly, Vice President of the National Assembly and Mr. Samvel Nikoyan, member of the delegation, met Mrs. Julie Finley, United States Ambassador to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
Mrs. Finley highlighted the conduct of the forthcoming elections in accordance with the democratic standards, considering necessary the long-term, 90-days presence of the OSCE Observation Mission in Armenia. As Mrs. Finley assured that the observers’ presence is as important in pre-election process as during the elections.
Mr. Vahan Hovnannisyan and Mr. Samvel Nikoyan also highlighted the conduct of free and fair elections, noting that soon the amendments to the RA Electoral Code will be adopted, which passed the expert assessment of the OSCE/ODIHR (Office for Democratic Institutions and Human Rights) and the Venice Commission of the Council of Europe and were agreed with the political forces, represented in Parliament.
During the meeting the activity of the Central Electoral Commission was touched upon, the importance of the complete and accurate list of voters was mutually highlighted.
US Ambassador to OSCE at National Assembly
On October 19 Mr. T. Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, received the delegation headed by the US Ambassador to the OSCE Mrs. Julie Finley.Being in Armenia for the first time Mrs. Julie Finley noted that she is satisfied with the two-day meetings, had time to be ...
OSCE is Ready to Assist in Legislative Activity
On October 19 Mr.Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Ambassador Mr. Vladimir Pryakhin, Head of the OSCE Office in Yerevan.The core of the discussions was the Electoral Code and draft amendments to the Law on Radio and Television. At the Mr. Pryakhi...