2023 թվականի ՀՀ կառավարության դժվարին մարտահրավերներից էին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սոցիալական աջակցության հարցերը: Այս ուղղությամբ ֆինանսական հատկացումները  եղել են 2023 թվականի պետբյուջեի կարեւոր հարցերից մեկը: Բռնի տեղահանվածների հետ կապված հումանիտար եւ սոցիալական խնդիրների կարգավորման նպատակով ծախսերի հանրագումարը կազմել է շուրջ 39 մլրդ դրամ. ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հունիսի 12-ի ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում:
Զեկուցողը փաստել է, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սոցիալական խնդիրների լուծման հարցում ՀՀ կառավարության արձագանքը եղել է արագ եւ համակարգված:
«Մեկ ամիս առաջ Կառավարությունը հաստատեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների բնակարանային երկարաժամկետ աջակցության ծրագիրը, որի իրականացումը կմեկնարկի մի քանի օրից: Աջակցության շահառու կլինեն մեր այն հայրենակիցները, որոնք մտադիր են Հայաստանում հաստատել երկարատեւ բնակություն»,- ընդգծել է Տիգրան Խաչատրյանը եւ հավելել, որ աջակցության ծրագրով նախատեսված է պարտադիր պայման` շահառու ընտանիքի բոլոր անդամները պետք է լինեն ՀՀ քաղաքացիներ:
Ծրագրային աջակցությունը նախատեսված է երեք ուղղություններով` բնակարանների գնում, տան կառուցում կամ անցյալում գնված բնակարանների համար գործող հիպոտեկային վարկի մարում:
Փոխվարչապետն անդրադարձել է նաեւ 2023 թվականի պետական բյուջեով իրականացված կապիտալ ծախսերին: «Այս ծախսերի ավելացումը եւ դրանց որակական բարելավումներն ամբողջ տարվա ընթացքում եղել են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում եւ Հայաստանի տնտեսական պոտենցիալի ավելացման հարցում ունեն մեծ նշանակություն»,- նշել է զեկուցողը:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդգծել է, որ 2023 թվականը մի շարք ուղղություններով իրականացված աշխատանքների ծավալով բավականին հաջողված տարի է եղել, ինչը նպաստել է երկրի տնտեսության տարբեր ենթակառուցվածքների, համայնքների զարգացմանը:
2023 թվականին նախարարությանը հատկացած բյուջեն բավականին մեծ է եղել` շուրջ  275 մլրդ դրամ, ինչը հնարավորություն է տվել տարբեր ուղղություններով մեծ ծավալի աշխատանքներ իրականացնել եւ ապահովել 98,2 տոկոս կատարողական:
Գնել Սանոսյանը, անդրադառնալով վերջին շրջանում տեղի ունեցած աղետին եւ վթարավերականգնողական աշխատանքներին, նշել է, որ Կառավարությունը երկու մարզի 9-ը համայնքների 39 բնակավայրերում, որտեղ ապրում են 113 հազար քաղաքացի, հայտարարել է աղետի գոտի: Նրա գնահատմամբ աղետից կրած վնասները բավականին մեծ են եղել եւ մեծ խմբեր են ներգրավվել աղետի գոտում աշխատանքներ իրականցնելու համար: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ունենք 24 վնասված կամուրջ, որոնցից 16-ը շահագործման առումով պիտանի չէ, լուրջ վնասներ է կրել երկաթուղին: Գնել Սանոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին` հսկայածավալ ուժեր ներդնելու եւ աղետի դեմ պայքարելու համար:
2023 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ եզրակացություն է ներկայացրել Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը: Նա նշել է, որ բյուջեի տարեկան կատարողականի վերաբերյալ եզրակացության կազմման շրջանակում ԿԲ-ն առաջնորդվում է կատարողականի վերաբերյալ միջնաժամկետ պարտքի կայունության ապահովման, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղվածության, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ աճին նպաստելու ուղղությամբ գնահատականների ներկայացմամբ: ԿԲ նախագահը նշել է, որ թեեւ արտաքին պահանջարկի աստիճանական նվազման հետեւանքով տնտեսական աճի տեմպը դանդաղել է, սակայն Հայաստանում շարունակել է մնալ բարձր:  Տնտեսական աճի բարձր  տեմպերի պահպանմանը նպաստել են դեպի Հայաստան աշխատուժի, ֆինանսական եւ կապիտալի ներհոսքի,  զբոսաշրջության զգալի աճի, ինչպես նաեւ Հայաստանից արտահանման պահանջարկի ավելացման միտումները: 2023 թվականին տնտեսական աճը գերազանցել է բյուջեով նախատեսված թիրախավորված ցուցանիշը` կազմելով 8.7 տոկոս:  Հաշվետու տարում Հայաստանում գնաճային միջավայրն էականորեն մեղմվել է, որին հիմնականում նպաստել են ԿԲ-ի իրականացրած դրամավարկային քաղաքականությունը, արտաքին հատվածից փոխանցվող գնանկումային ազդեցություններն ու դրամի արժեւորումը: 12-ամսյա գնաճը 2023 թվականին կազմել է մինուս 1.7 տոկոս, որը ուղեկցվել է 12-ամսյա բնականոն աճի համանման վարքագծով եւ տարեվերջին կազմել է մինուս 0.4 տոկոս:
Զեկուցողը նշել է, որ հաշվետու տարում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կրել է հակացիկլիկ, զսպող բնույթ: Հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունն էականորեն աճել է եւ կազմել 23.4 տոկոս:  Բյուջեի պակասուրդը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 2 տոկոս ծրագրավորված 3.1-ի դիմաց: Պակասուրդը ֆինանսավորվել է ներքին աղբյուրների հաշվին: Հաշվեքննիչ պալատը 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ  եզրակացությունը ձեւավորել է բյուջեի ծախսային մասի  83.86 տոկոսի կամ 2 տրիլիոն 137 մլրդ դրամի նկատմամբ 10 պետական մարմիններում իրականացրած 40 ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննությունների  հիման վրա:
«2023 թվականին պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ  հաշվետվությունը բոլոր էական առումներով ճշմարիտ է ներկայացնում 2023 թվականի պետական բյուջեի մուտքերի ձեւավորման եւ ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեությունը եւ Հաշվեքննիչ պալատը 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ արտահայտում է դրական եզրահանգում: Սա հնարավոր 4 կարծիքներից մեկն է»,- Հաշվեքննիչ պալատի կարծիքը ներկայացրել է կառույցի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը` հավելելով, որ այս արձանագրումն ամենեւին չի նշանակում, թե 2023 թվականին  պետական բյուջեի կատարման ընթացքում եւ արդյունքներով չեն արձանագրվել անհամապատասխանություններ եւ դրանք չեն հանգեցրել ֆինանսական հաշվետվությունների` վերջիններիս համար սահմանված կարգավորումներից տարբերվող գործելակերպով պատրաստման:

“Среди сложных вызовов Правительства РА в 2023 г. были вопросы социальной поддержки наших соотечественников, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Ассигнования в этом направлении стали одним из важных вопросов госбюджета-2023. Общая сумма расходов на решение гуманитарных и социальных проблем, связанных с вынужденными переселенцами, составила около 39 млрд драмов”, - отметил вице-премьер РА Т.Хачатрян на заседании НС 12 июня в ходе обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА в 2023 г.
Докладчик подчеркнул, что реакция Правительства РА на решение социальных проблем насильственно переселенных из НК соотечественников была экстренной и системной.
"Месяц назад правительство утвердило долгосрочную программу жилищной поддержки вынужденных переселенцев из НК, реализация которой начнется через несколько дней. Бенефициарами станут наши соотечественники, которые намерены оформить долгосрочное проживание в Армении", - подчеркнул Т.Хачатрян, добавив, что в программе содействия предусмотрено обязательное условие: все члены семьи получателя должны быть гражданами РА.
Поддержка программы осуществляется по трем направлениям: покупка квартиры, строительство дома или погашение действующего ипотечного кредита за приобретенные ранее квартиры.
Вице-премьер также коснулся капитальных затрат, заложенных в госбюджет на 2023 г. "Увеличение этих расходов и их качественное улучшение на протяжении всего года находились в центре внимания правительства, имеют большое значение с точки зрения повышения экономического потенциала Армении", - отметил докладчик.
Министр территориального управления и инфраструктур Г.Саносян подчеркнул, что 2023 г. был довольно успешным по объему работ, проведенных по ряду направлений, что содействовало развитию различных инфраструктур экономики, общин страны.
Выделенный министерству бюджет в 2023 г. был достаточно большим – около 275 млрд драмов, что позволило провести большой объем работ по различным направлениям, обеспечив исполнение в 98,2%.
Г.Саносян, коснувшись недавних стихийных и аварийно-восстановительных работ, отметил, что правительство объявило зоной бедствия 39 населенных пунктов 9 общин в двух регионах, где проживают 113 тыс. граждан. В его оценке, нанесенный стихией ущерб был весьма ощитимым и к проведению работ в зоне бедствия были привлечены большие группы. Министр сообщил, что повреждено 24 моста, 16 из них непригодны к эксплуатации, железная дорога получила серьезные повреждения. Глава ведомства поблагодарил своих коллег за вложенные огромные силы и борьбу со стихийным бедствием.
Председатель Центрального банка (ЦБ) М.Галстян представил заключение об исполнении госбюджета-2023. Он отметил, что в рамках составления заключения о годовом выполнении бюджета ЦБ руководствуется представлением оценок по обеспечению стабильности среднесрочного долга, направлению фискальной политики, а также содействию долгосрочному росту. Глава ЦБ отметил, что хотя темпы экономического роста замедлились из-за постепенного снижения внешнего спроса, в Армении он продолжает оставаться высоким. Поддержанию высоких темпов экономического роста поспособствовал приток рабочей силы, финансов и капитала в РА, существенный рост туризма, а также возрастающий спрос на экспорт из Армении. В 2023 г. экономический рост превысил предусмотренный бюджетом целевой показатель, составив 8,7%. В отчетном году инфляционная среда в Армении значительно смягчилась, чему содействовали, в основном, проводимая ЦБ денежно-кредитная политика, дефляционные эффекты, передаваемые из внешнего сектора, а также укрепление драма. 12-месячная инфляция в 2023 г. составила минус 1,7, что сопровождалось аналогичным поведением 12-месячного нормального роста, зафиксировав на конец года минус 0,4%.
Докладчик отметил, что в отчетном году фискальная политика носила антициклический, сдерживающий характер. Соотношение налогов к ВВП существенно возросло, составив 23,4%. Дефицит бюджета по отношению к ВВП составил 2% против запланированных 3,1%. Дефицит финансировался из внутренних источников. Аудиторская палата (АП) сформировала заключение об исполнении госбюджета-2023 на основе 40 финансовых проверок, проведенных в 10 госорганах, на 83,86% расходной части бюджета, или 2 трлн 137 млрд драмов.
"В отчете об исполнении госбюджета в 2023 г. реально представлены регламентированные мероприятия по формированию  поступлений и  расходам госбюджета указанного года, а АП дает положительное заключение об исполнении госбюджета-2023. Это одно из 4-х возможных мнений”, - представил точку зрения АП А.Джанджугазян, добавив, что эта фиксация не означает, что не были отмечены несоответствия при исполнении госбюджета в 2023 г. и в его результатах, и они не привели к подготовке финансовой отчетности по положениям, установленным для последней отличающейся методикой ее составления.