2023 թվականի ՀՀ կառավարության դժվարին մարտահրավերներից էին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սոցիալական աջակցության հարցերը: Այս ուղղությամբ ֆինանսական հատկացումները  եղել են 2023 թվականի պետբյուջեի կարեւոր հարցերից մեկը: Բռնի տեղահանվածների հետ կապված հումանիտար եւ սոցիալական խնդիրների կարգավորման նպատակով ծախսերի հանրագումարը կազմել է շուրջ 39 մլրդ դրամ. ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը հունիսի 12-ի ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում:
Զեկուցողը փաստել է, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների սոցիալական խնդիրների լուծման հարցում ՀՀ կառավարության արձագանքը եղել է արագ եւ համակարգված:
«Մեկ ամիս առաջ Կառավարությունը հաստատեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների բնակարանային երկարաժամկետ աջակցության ծրագիրը, որի իրականացումը կմեկնարկի մի քանի օրից: Աջակցության շահառու կլինեն մեր այն հայրենակիցները, որոնք մտադիր են Հայաստանում հաստատել երկարատեւ բնակություն»,- ընդգծել է Տիգրան Խաչատրյանը եւ հավելել, որ աջակցության ծրագրով նախատեսված է պարտադիր պայման` շահառու ընտանիքի բոլոր անդամները պետք է լինեն ՀՀ քաղաքացիներ:
Ծրագրային աջակցությունը նախատեսված է երեք ուղղություններով` բնակարանների գնում, տան կառուցում կամ անցյալում գնված բնակարանների համար գործող հիպոտեկային վարկի մարում:
Փոխվարչապետն անդրադարձել է նաեւ 2023 թվականի պետական բյուջեով իրականացված կապիտալ ծախսերին: «Այս ծախսերի ավելացումը եւ դրանց որակական բարելավումներն ամբողջ տարվա ընթացքում եղել են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում եւ Հայաստանի տնտեսական պոտենցիալի ավելացման հարցում ունեն մեծ նշանակություն»,- նշել է զեկուցողը:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ընդգծել է, որ 2023 թվականը մի շարք ուղղություններով իրականացված աշխատանքների ծավալով բավականին հաջողված տարի է եղել, ինչը նպաստել է երկրի տնտեսության տարբեր ենթակառուցվածքների, համայնքների զարգացմանը:
2023 թվականին նախարարությանը հատկացած բյուջեն բավականին մեծ է եղել` շուրջ  275 մլրդ դրամ, ինչը հնարավորություն է տվել տարբեր ուղղություններով մեծ ծավալի աշխատանքներ իրականացնել եւ ապահովել 98,2 տոկոս կատարողական:
Գնել Սանոսյանը, անդրադառնալով վերջին շրջանում տեղի ունեցած աղետին եւ վթարավերականգնողական աշխատանքներին, նշել է, որ Կառավարությունը երկու մարզի 9-ը համայնքների 39 բնակավայրերում, որտեղ ապրում են 113 հազար քաղաքացի, հայտարարել է աղետի գոտի: Նրա գնահատմամբ աղետից կրած վնասները բավականին մեծ են եղել եւ մեծ խմբեր են ներգրավվել աղետի գոտում աշխատանքներ իրականցնելու համար: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ունենք 24 վնասված կամուրջ, որոնցից 16-ը շահագործման առումով պիտանի չէ, լուրջ վնասներ է կրել երկաթուղին: Գնել Սանոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին` հսկայածավալ ուժեր ներդնելու եւ աղետի դեմ պայքարելու համար:
2023 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ եզրակացություն է ներկայացրել Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը: Նա նշել է, որ բյուջեի տարեկան կատարողականի վերաբերյալ եզրակացության կազմման շրջանակում ԿԲ-ն առաջնորդվում է կատարողականի վերաբերյալ միջնաժամկետ պարտքի կայունության ապահովման, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղվածության, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ աճին նպաստելու ուղղությամբ գնահատականների ներկայացմամբ: ԿԲ նախագահը նշել է, որ թեեւ արտաքին պահանջարկի աստիճանական նվազման հետեւանքով տնտեսական աճի տեմպը դանդաղել է, սակայն Հայաստանում շարունակել է մնալ բարձր:  Տնտեսական աճի բարձր  տեմպերի պահպանմանը նպաստել են դեպի Հայաստան աշխատուժի, ֆինանսական եւ կապիտալի ներհոսքի,  զբոսաշրջության զգալի աճի, ինչպես նաեւ Հայաստանից արտահանման պահանջարկի ավելացման միտումները: 2023 թվականին տնտեսական աճը գերազանցել է բյուջեով նախատեսված թիրախավորված ցուցանիշը` կազմելով 8.7 տոկոս:  Հաշվետու տարում Հայաստանում գնաճային միջավայրն էականորեն մեղմվել է, որին հիմնականում նպաստել են ԿԲ-ի իրականացրած դրամավարկային քաղաքականությունը, արտաքին հատվածից փոխանցվող գնանկումային ազդեցություններն ու դրամի արժեւորումը: 12-ամսյա գնաճը 2023 թվականին կազմել է մինուս 1.7 տոկոս, որը ուղեկցվել է 12-ամսյա բնականոն աճի համանման վարքագծով եւ տարեվերջին կազմել է մինուս 0.4 տոկոս:
Զեկուցողը նշել է, որ հաշվետու տարում հարկաբյուջետային քաղաքականությունը կրել է հակացիկլիկ, զսպող բնույթ: Հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունն էականորեն աճել է եւ կազմել 23.4 տոկոս:  Բյուջեի պակասուրդը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է 2 տոկոս ծրագրավորված 3.1-ի դիմաց: Պակասուրդը ֆինանսավորվել է ներքին աղբյուրների հաշվին: Հաշվեքննիչ պալատը 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ  եզրակացությունը ձեւավորել է բյուջեի ծախսային մասի  83.86 տոկոսի կամ 2 տրիլիոն 137 մլրդ դրամի նկատմամբ 10 պետական մարմիններում իրականացրած 40 ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննությունների  հիման վրա:
«2023 թվականին պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ  հաշվետվությունը բոլոր էական առումներով ճշմարիտ է ներկայացնում 2023 թվականի պետական բյուջեի մուտքերի ձեւավորման եւ ելքերի իրականացման կանոնակարգված գործունեությունը եւ Հաշվեքննիչ պալատը 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ արտահայտում է դրական եզրահանգում: Սա հնարավոր 4 կարծիքներից մեկն է»,- Հաշվեքննիչ պալատի կարծիքը ներկայացրել է կառույցի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը` հավելելով, որ այս արձանագրումն ամենեւին չի նշանակում, թե 2023 թվականին  պետական բյուջեի կատարման ընթացքում եւ արդյունքներով չեն արձանագրվել անհամապատասխանություններ եւ դրանք չեն հանգեցրել ֆինանսական հաշվետվությունների` վերջիններիս համար սահմանված կարգավորումներից տարբերվող գործելակերպով պատրաստման:

Among the difficult challenges of the RA Government in 2023 were the issues of social support for our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. Financial allocations in this direction were one of the important issues of the 2023 state budget. The total sum of expenses for the settlement of humanitarian and social problems regarding the forcibly displaced persons was about 39 billion AMD: The RA Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan said this during the debate of the annual report on the execution of the RA 2023 state budget at the NA sitting of June 12.
The rapporteur stated that the RA Government's response to solving the social problems of our compatriots forcibly displaced from Nagorno-Karabakh was quick and systematic.
“One month ago, the Government approved the long-term housing support programme for the forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh, the implementation of which will start in a few days. Those of our compatriots who intend to establish a long-term residence in Armenia will be beneficiaries of the support programme,” Tigran Khachatryan underlined.
Programme support is provided in three directions: purchase of apartments, construction of a house or repayment of the existing mortgage loan for apartments purchased in the past.
The Deputy Prime Minister also referred to the capital expenditures implemented in the 2023 state budget.
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan underscored that 2023 was quite a successful year with the volume of works carried out in a number of directions, which contributed to the development of various infrastructures of the country's economy and communities.
The budget allocated to the Ministry in 2023 was quite large - about 275 billion AMD, which made it possible to carry out a large volume of works in various directions and ensure 98.2% performance.
Gnel Sanosyan, touching upon the recent disaster and the emergency rehabilitation works, noted that the Government has declared a disaster zone in 39 settlements of 9 communities in two regions, where 113 thousand citizens live.
The Governor of the Central Bank Martin Galstyan presented a conclusion on the execution of the 2023 state budget. The Governor of the Central Bank mentioned that although the pace of economic growth has slowed down due to the gradual decrease in foreign demand, it continued to be high in Armenia. The maintenance of high rates of economic growth has been facilitated by the inflow of labor, financial and capital to Armenia, the significant growth of tourism, as well as the increasing demand for exports from Armenia. In 2023, the economic growth exceeded the targeted index provided by the budget, making 8.7%. In the financial year, the inflationary environment in Armenia has eased significantly, which was mainly contributed to by the monetary policy implemented by the Central Bank, deflationary effects transferred from the external sector and dram appreciation. The 12-month inflation in 2023 was -1.7, which was accompanied by a similar behavior of the 12-month normal growth and was -0.4% at the end of the year.
The rapporteur pointed out that the tax/GDP ratio increased significantly and made 23.4%. The budget deficit in relation to the GDP was 2% against the planned 3.1%.
“The report on the execution of the state budget in 2023 truthfully presents the regulated activities of the formation of inputs and outputs of the 2023 state budget and the Audit Chamber expresses a positive conclusion regarding the implementation of the 2023 state budget. This is one of the 4 possible opinions”, The Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan presented the opinion of the structure.