2023 թվականի բյուջեի կատարման մասին հաշվետվության վերաբերյալ հարակից ելույթում ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը կարեւորել է բյուջեի կատարման արդյունքները նկարագրող մի քանի հիմնական ցուցանիշներ. բյուջեի եկամուտներն ու ծախսերն ապահովվել են համապատասխանաբար՝ 100,1 եւ 97,1 տոկոսներով:  Ծրագրված 7 տոկոս տնտեսական աճի փոխարեն ապահովվել է 8,7 տոկոս տնտեսական աճ: ՀՆԱ-ն մեկ շնչի հաշվով կազմել է 8 168 ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 22,6 տոկոսով: Նշվել է, որ հաշվետու ժամանակաշրջանում նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է մոտ 200 հազար աշխատատեղ: Ծովինար Վարդանյանի խոսքով ԼՂ ավելի քան 100 հազար հայրենակիցների բռնի տեղահանումն էական ազդեցություն է ունեցել բյուջեի թե՛ ծրագրերի եւ թե՛ ֆինանսական բաշխվածության վրա: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Կառավարությանը հաջողվել է առանց վրանային ճամբարների ապահովել մեր հայրենակիցներին կացարաններով եւ հոգալ առաջնային կարիքները. հասցեագրել առողջապահական խնդիրները, ստեղծել հնարավորություն երեխաների կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար, ինչպես նաեւ լուծումներ տալ զբաղվածության եւ այլ հարցերի ուղղությամբ: Շնորհակալություն հայտնելով Կառավարության գործընկերներին հաշվետու ժամանակաշրջանում կատարված աշխատանքների եւ հաշվետվության շուրջ բովանդակային քննարկումների համար՝ Ծովինար Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությանը:
Հարակից զեկույցով ելույթ է ունեցել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը: Նա նշել է, որ ՆԳ նախարարությունը բյուջետային տարվա ընթացքում իր ծախսային մասն իրացրել է 98.4 տոկոսով: «Դրանում եղել են կատարողականի փոքրիկ թերացումներ, բայց ես, ինչպես միշտ, մեր կողմից գաղտնալսման իրավասությունը շնորհելու պահից սկսած, ՆԳ նախարարության բյուջետային տարվա քննարկումների հետ մեկտեղ միշտ հիշեցնում եմ, որ օրենքը կա, բայց կառույցն առայժմ բացակայում է: Կխնդրեմ, որ Կառավարության անդամներն ուշադրություն դարձնեն, որովհետեւ այդ գործիքակազմն ավելի հնարավորություն կտար կանխարգելելու այն բոլոր գործողությունները, որոնք ապօրինի կարող են պլանավորվել եւ մեր երկիրը տանեն դեպի ներքին ցնցումների»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Անդրանիկ Քոչարյանը նշել է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության կատարողականը հաշվետու տարում կատարվել է 99.22 տոկոսով:
Որոշակի թերակատարումներ են արձանագրվել ռազմական արդյունաբերության ոլորտում, որոնց պատճառները ներկայացվել են հանձնաժողովի անդամներին:
«Կառավարությունը 2023 թվականի պետական բյուջեն անվտանգության մասով կատարել է հավուր պատշաճի»,- ամփոփելով ելույթը՝ ասել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ թե՛ ծախսերի եւ թե՛ եկամուտների առումով Կառավարությանը հաջողվել է ապահովել իր առջեւ դրված թիրախային ցուցանիշները:
Բաբկեն Թունյանը տեղեկացրել է, որ հաշվետու տարում արձանագրվել է հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության ավելացում՝ ընդգծելով, որ բարելավումը տեղի է ունեցել առանց միջին դրույքաչափերի ավելացման: «Մեր ընդունած օրենքների արդյունքում հարկային բեռը նվազել է: Արձանագրված հարկային մուտքերի ավելացումն ու հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավումը պայմանավորված է վարչարարության բարելավմամբ եւ տնտեսության մեջ որոշ կառուցվածքային կամ իրավիճակային փոփոխություններով»,- նշել է, Բաբկեն Թունյանը՝ հավելելով, որ ստվերի դեմ պայքարը շարունակելու է մնալ Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը, խոսելով պետական հատվածի աշխատավարձերի, կադրերի՝ դեպի մասնավոր հատված արտահոսքի մասին, ընդգծել է, որ առաջիկայում այս խնդրին արմատապես պետք է անդրադառնալ եւ գտնել հավասարակշռված այնպիսի լուծում, որպեսզի ապահովվի պետական հատվածում աշխատելու գրավչությունը:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ռազմարդյունաբերության ոլորտում Կառավարության ջանքերին` նշելով, որ մեծաթիվ եւ որակական ներդրումներն իրենց արդյունքն են տվել: Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է ՀՀ վարչապետի ուղիղ հանձնարարականը եւ առաջնորդությունը` ռազմարդյունաբերական զարգացած երկիր ունենալու հարցում: Ըստ զեկուցողի` ոլորտում շարունակական զարգացում ապահովելու տեսանկյունից անհրաժեշտ է նոր ջանքերի գործադրում:
ԱԺ փոխնախագահը խոսել է նաեւ երկրում ենթակառուցվածքների զարգացման կարեւորության մասին: «Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության եւ անկախ զարգացման համար ամենակարեւոր ուղղություններից է ենթակառուցվածքների զարգացումը»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Նրա գնահատմամբ ներկայումս Հայաստանում ճանապարհների որակական ցուցանիշները տասնյակ անգամներով ավելի բարձր են:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ գիտելիքահեն ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում:

In her related speech regarding the report on the execution of the 2023 budget, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Tsovinar Vardanyan emphasized several key indicators describing the results of the budget execution: The budget revenues and expenses were secured by 100.1% and 97.1%, respectively. Instead of the planned 7% economic growth, 8.7% economic growth was ensured. GDP (gross domestic product) per capita was 8.168 US dollars, increasing by 22.6% compared to the previous year. It was noted that in the financial period, about 200.000 jobs increased compared to the previous year. According to Tsovinar Vardanyan, the forced displacement of more than 100.000 compatriots from Nagorno-Karabakh had a significant impact on both the budget programmes and the financial distribution. The Committee Chair underlined that the Government managed to provide our compatriots with accommodation and take care of their primary needs without tent camps. Expressing gratitude to the colleagues of the Government for the work done during the reporting period and the substantive debates on the report, Tsovinar Vardanyan informed that the Committee endorsed the 2023 state budget execution report.
The Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan gave a related report. He mentioned that the Ministry of Internal Affairs spent 98.4% of its expenditure during the budget year. Andranik Kocharyan pointed out that the performance of the National Security Service in the reporting year was 99.22%.
Certain shortcomings were recorded in the field of military industry, the reasons for which were presented to the Committee members.
“The Government has implemented the 2023 state budget in terms of security,” Andranik Kocharyan said, summing up his speech.
The Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noted that the Government managed to achieve the target indicators set in front of it, both in terms of the expenditures and the revenues.
Babken Tunyan informed that an increase in the tax/GDP ratio was recorded in the reporting year, stressing that the improvement took place without an increase in average rates. “As a result of the laws we adopted, the tax burden has decreased. The increase in recorded tax revenues and the improvement of the tax/GDP ratio is due to the improvement of administration and some structural or situational changes in the economy,” Babken Tunyan said.
The Deputy Chair of the Committee, speaking about the salaries of the public sector, the outflow of personnel to the private sector, emphasized that in the near future this problem should be radically addressed and a balanced solution should be found in order to ensure the attractiveness of working in the public sector.
The RA NA Vice President Hakob Arshakyan gave an extraordinary speech. The NA Vice President touched upon the Government’s efforts in the field of military industry, noting that the numerous and qualitative investments have paid off. Hakob Arshakyan highlighted the direct assignment and the leadership of the RA Prime Minister in the matter of having a military-industrial developed country. According to the rapporteur, new efforts are needed to ensure continuous development in the field.
The NA Vice President also spoke about the importance of infrastructure development in the country. “Development of infrastructure is one of the most important directions for Armenia’s sovereignty, independence and independent development,” Hakob Arshakyan underscored. According to his assessment, the quality indicators of roads in Armenia are tens of times higher.
The NA Vice President also referred to the development of knowledge-based infrastructures.
The debates on the annual report on the execution of the RA 2023 state budget will continue at the NA sitting on June 13.