2023 թվականի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթով հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում հանդես է եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նախ անդրադարձել է նախորդ օրը Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած իրադարձություններին` արձանագրելով, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից առաջնորդվող շարժման մասնակիցները հարձակում են գործել ոստիկանների վրա: «Ոստիկանության հակազդեցությունը եղել է իրավաչափ ու պրոֆեսիոնալ եւ նմանատիպ բոլոր դեպքերում ոստիկանությունը գործելու է նույն կերպ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների սադրիչները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Վարչապետն անդրադարձել է 2023 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումների ընթացքում ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներում հնչած պնդումներին, տվել պարզաբանումներ:

13 июня Премьер-министр РА Н.Пашинян выступил на заседании НС с заключительной речью по отчету об исполнении госбюджета в 2023 г.
Премьер прежде всего коснулся событий, произошедших накануне на пр. Баграмяна, отметив, что участники движения, возглавляемого Католикосом Всех Армян и экс-президентом РА Р.Кочаряном, напали на полицейских. "Противодействие полиции было правомерным и профессиональным, и во всех подобных случаях полиция будет действовать таким же образом", - отметил Н.Пашинян.
Глава правительства подчеркнул, что зачинщики массовых беспорядков должны быть привлечены к ответственности.
Премьер-министр коснулся утверждений, прозвучавших в выступлениях оппозиционных депутатов в ходе обсуждения отчета об исполнении бюджета-2023, дал разъяснения.