2023 թվականի պետբյուջեի կատարողականի հաշվետվության վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթով հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում հանդես է եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նախ անդրադարձել է նախորդ օրը Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած իրադարձություններին` արձանագրելով, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից առաջնորդվող շարժման մասնակիցները հարձակում են գործել ոստիկանների վրա: «Ոստիկանության հակազդեցությունը եղել է իրավաչափ ու պրոֆեսիոնալ եւ նմանատիպ բոլոր դեպքերում ոստիկանությունը գործելու է նույն կերպ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների սադրիչները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Վարչապետն անդրադարձել է 2023 թվականի բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկումների ընթացքում ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներում հնչած պնդումներին, տվել պարզաբանումներ:

The Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan delivered the final speech on the 2023 state budget execution report at the NA sitting on June 13.
The Prime Minister first referred to the events that took place the previous day in Baghramyan Avenue, noting that the participants of the movement led by the Catholicos of All Armenians and the former President of the Republic of Armenia Robert Kocharyan attacked the policemen. “The reaction of the police was legitimate and professional and in all similar cases the police will act in the same way,” Nikol Pashinyan said.
The Head of the Government underscored that the instigators of the mass riots should be brought to justice.
The Prime Minister touched upon the claims made in the speeches of the opposition MPs during the debates of the 2023 budget execution report, and gave clarifications.