ՀՀ հաշվեքննիչ պալատը 2023 թվականին գործել է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաստատված իր ծրագրի շրջանակում: Ծրագիրը բաղկացած է եղել 3 մասից: Իրականացվել է 40 հաշվեքննություն տասը պետական մարմիններում: Այս մասին ասել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը` հունիսի 13-ին ՀՀ ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ներկայացնելով ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի 2023 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը:
Կառույցի նախագահը ներկայացրել է Հաշվեքննիչ պալատի միջազգային համագործակցության շրջանակում ծավալած գործունեությունը:
Խոսելով 2023 թվականի ռազմավարական միջոցառումների մասին` Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ 4 հիմնական նպատակներ են նախանշված եղել. իրավական դաշտի բարելավում, հաշվեքննության ազդեցության բարելավում, մասնագիտական կարողությունների եւ հաշվեքննությունների հմտությունների արդիականացում, հաղորդակցման ու համագործակցության ուղիների հզորացում: Նրա ներկայացմամբ գործնականում բոլոր միջոցառումները կատարվել են ամբողջությամբ:
Հաշվետու տարում 52 հաշվեքննություն է ավարտվել. միջազգային պայմանագրի շրջանակում իրականացվել է 2 միջոցառում: Օգտագործվել է 1 մլրդ 32 մլն դրամ, որից շուրջ 90 տոկոսը` վարձատրության նպատակով:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին` անդրադառնալով կառույցի կարողությունների, հաշվեքննությունների որակի բարելավմանը:

“В 2023 г. Аудиторская палата (АП) РА действовала в рамках утвержденной законодательством программы. Программа состояла из 3 частей. В десяти государственных органах проведено 40 проверок”, - сообщил 13 июня председатель АП А.Джанджугазян, представляя годовое сообщение о деятельности структуры в 2023 г. на очередном заседании НС
Председатель АП представил деятельность ведомства в рамках международного сотрудничества.
Коснувшись стратегических мероприятий 2023 г., А.Джанджугазян отметил, что намечены 4 основные цели: совершенствование законодательного поля, улучшение влияния бухгалтерского учета, модернизация профессиональных возможностей и навыков бухгалтерского учета, усиление коммуникации и сотрудничества. По его словам, фактически все меры полностью реализованы.
В отчетном году завершено 52 аудита. В рамках международного договора проведено 2 мероприятия. Использовано 1 млрд 332 млн драмов, из которых около 90% на оплату труда.
Председатель АП ответил на вопросы депутатов, затронув улучшение потенциала структуры, качество проверок.