Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը միտված է կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի շրջանակում իրավապահ մարմինների համար արդյունավետ գործիքակազմի նախատեսմանը. ասել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Զեկուցողի խոսքով հատկապես վերջին տարիներին նկատվում է կիբեռհանցավորության տեմպերի աճ, ինչով էլ պայմանավորված` անհրաժեշտություն է առաջացել իրավապահ համակարգին օժտել համապատասխան գործիքակազմով, որը թույլ կտա իրականացվող պայքարն առավել թիրախային դարձնել:
Առաջարկվում է Քրեական օրենսգրքում սահմանել կիբեռհանցավորությունների ցանկը: «Սա թույլ կտա իրավապահ համակարգին մասնագիտական ստորաբաժանումների միջոցով հստակեցնել աշխատանքի ծավալները»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Փաթեթով նաեւ որոշ հստակեցումներ են կատարվում կրիպտոակտիվների շուկայի մասով:
Ըստ Արփինե Սարգսյանի` նախաձեռնությունը քննարկվել է գլխադասային` Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում եւ առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկումները շարունակելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, հատկապես ԿԲ-ի կողմից առաջարկվող օրենսդրական նախաձեռնության համատեքստում:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել է հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել են նաեւ ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Կենսաթոշակային համակարգի կուտակային բաղադրիչի մասնակիցների իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի տեղեկացմամբ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փաթեթում փոփոխություններ չեն կատարվել:

“Инициатива правительства направлена ​​на предоставление эффективного инструментария правоохранительным органам в рамках противодействия киберпреступности”, - отметила заместитель министра внутренних дел А.Саргсян.
По словам докладчика, особенно в последние годы наблюдается рост уровня киберпреступности, в связи с чем возникает необходимость оснащения правоохранительной системы соответствующими инструментами, что позволит сделать ведущуюся борьбу более целенаправленной.
Предлагается определить перечень киберпреступлений в Уголовном кодексе. "Это позволит правоохранительной системе конкретизировать объем работы через профессиональные подразделения", - подчеркнула замминистра.
Пакет также включает некоторые разъяснения относительно рынка криптоактивов.
Согласно Саргсян, инициатива обсуждалась в рамках Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и была достигнута договоренность о продолжении обсуждений в период с первого по второе чтения.
Положительное заключение профильной комиссии по государственно-правовым вопросам представила член комиссии Л.Минасян.
13 июня на заседании НС обсужден и принят в первом чтении проект о внесении дополнения в Уголовный кодекс РА и прилагаемый пакет законов.
Во втором чтении депутаты также обсудили и приняли пакет проектов о внесении изменений в законы “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете обособленных подразделений юридических лиц, учреждений и индивидуальных предпринимателей” и “О дополнительных гарантиях защиты прав и законных интересов участников накопительного компонента пенсионной системы”.
По словам основного докладчика заместителя министра юстиции А.Арутюнян, между первым и вторым чтениями в пакете изменений не внесено.